Izrael;háború;Hamász;tűzszünet;fogolycsere;Nemzetközi Vöröskereszt;

- Megerősítette az izraeli kormány, hogy megkapták az első 13 szabadon bocsátandó túsz névsorát

A ma meghiúsult tűzszünet és fogolycsere után úgy tűnik, pénteken valóban elhallgatnak a fegyverek és kiszabadul a túszok első csoportja. Egy magyar-izraeli anya bejegyzése szerint két kislánya nem szerepel a holnap szabadulók névsorában.

Péntek reggel 7 órakor kezdődik a tűzszünet Izrael és a Hamász között, a Hamász 16 órakor kezdi meg 13 túsz – gyerekek és nők – elengedését, jelentette be csütörtök délután a katari külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: a Hamász együtt fog működni a Nemzetközi Vöröskereszttel.

Az izraeli kormányzat ugyan hivatalosan nem erősítette meg a katari közlést, de jelezte, hogy megkapták az első 13 szabadon bocsátandó túsz névsorát, és értesítették az összes érintett családot, valamint azokat is, akik egyelőre hiába reménykednek. Ez tulajdonképpeni megerősítésnek tekinthető. A hivatal felszólította a nyilvánosságot is, hogy tartózkodjanak "a pletykák és nem hivatalos információk terjesztésétől", és arra kérte a médiát, ne tegyék közzé a névsort, amíg a túszok vissza nem térnek Izraelbe.

Egy magyar-izraeli anya bejegyzése szerint két kislánya nem szerepel a holnap szabadulók névsorában. Majan Zin, Dafna és Ela édesanyja elmondta, hogy ez "hihetetlenül nehéz".

"Megkönnyebbültem a többi család miatt, és reménykedem az összes túsz szabadon bocsátásában" - mondta a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.

A csütörtök reggeli fegyvernyugvás és fogolycsere elsősorban azért hiúsult meg, mert a kedd esti megállapodás sok részletkérdést nem tisztázott, ezek véglegesítésére utazott Katarba szerda este David Barnea Moszad igazgató. Az egyik akadály épp az volt, hogy Izrael ragaszkodott ahhoz, hogy a fogolycsere a Vöröskereszt közreműködésével történjék, a szervezet kapjon lehetőséget a többi túsz felkeresésére, állapotának felmérésére is – amit a Hamász elutasított.

Vélhetően mindenki engedett álláspontjából, mert a csütörtöki katari bejelentés csak arra tért ki, hogy a Vöröskereszt segítségével bonyolítják le a cserét, arról viszont nincs hír, hogy a fogságban maradottakhoz hozzáférhetnek-e.

Izrael kérte az 50 szabaduló túsz névsorát is, de a Hamász azt mégsem adta át egyszerre Izraelnek, 

minden este csupán a másnapra kiszemeltek jegyzékét adják ki.

Egyébként a korábban már ismertetett megállapodás más részletei nem változnak. A tűzszünet négy napig fog tartani, amely során 50 túszt engednek szabadon és humanitárius segélyek mehetnek be Gázába. Izrael minden egyes túszért három palesztin elítéltet - nőket és fiatalkorúakat - enged ki a börtönből,

csak olyanokat, akiket nem gyilkosságért ítéltek el, hanem „csupán” késelési vagy egyéb merényletkísérletért vagy terrorszervezettel való együttműködésért.

Izrael közzétette 300 palesztin fogoly névsorát, mivel az 50 fölött minden elengedett túszért újabb 10 palesztint hajlandó elengedni és plusz egy nap tűzszünetet biztosítani, de a Hamászhoz igazodva ugyancsak a csere előtti este nevezi meg a másnap szabadulókat közülük. A túszok a Rafah határátkelőnél lépnek be Egyiptomba,

az izraeli tisztviselők itt azonosítják őket, a palesztin foglyok első csoportját ezután engedik ki az izraeli börtönökből.

Nyilván, semmit sem lehet biztosnak tekinteni, hiszen csütörtökön is a fegyvernyugvás helyett intenzív harcok folytak. A kedélyeket tovább hevítette, hogy a reggeli órákban az izraeli hadsereg a terroristákkal való együttműködésért letartóztatta az al-Sifa kórház igazgatóját. A libanoni Hezbollah a háború kezdete óta a legerősebb támadást hajtotta végre Izrael ellen csütörtök délelőtt, miközben Bejrútban tárgyalt az iráni külügyminiszter.

Izraelben is tapasztalható vonakodás és elutasítás is, két szervezet is a Legfelsőbb Bíróságon támadta meg a fogolycsere alkut. Az izraeli vonakodás hátterében mindenekelőtt az áll, hogy nemzetközi alapelvnek számít a „terroristákkal nem tárgyalunk”, mert ők a túszokat zsarolási potenciáljuk növelésére használják. Ennek köszönhető, hogy például a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet, a Daes, a szíriai háború idején több külföldi foglyot –nemzetközi szervezetek és segélyszervezetek munkatársait - lefejezett, kivégzésüket pedig a világhálón tette közzé. E felvételek után azonban nyilvánosan meg nem magyarázott módon, egyeseket mégis szabadon engedtek.

A leggyakrabban hivatkozott példa arra, hogy a kormányok sem tartják magukat az amúgy kőbe vésettnek tekintett alapelvhez, az a brit kormány és az ír terrorcsoport, az IRA közötti 1998-as kiegyezés. Ez sem volt zökkenőmentes - először 1972-ben született tűzszüneti megállapodás, az viszont még dugába dőlt, mert az IRA a gyengeség jeleként értelmezte London tárgyalási készségét, és egy durva merényletsorozattal vetett véget a tűzszünetnek. A 26 évvel későbbi kiegyezéshez az kellett, hogy az IRA jelentősen meggyengüljön, ez kényszerítette a tárgyalásos megoldás elfogadására.

De emlékezetes a tálibok esete is. A Trump-kormányzat kezdett dohai közvetítéssel egyeztetéseket – sikertelenül. A végeredmény ismert, a tálibok visszafoglalták Afganisztánt. Korlátozott tárgyalások máig folynak a tálib kormányzattal, mert ők maguk szorulnak rá, az éhező ország ugyanis nemzetközi humanitárius segítség nélkül összeomlik.

Izrael sem közvetlenül, hanem katari és egyiptomi közvetítéssel tárgyal jelenleg a túszok kiszabadításáról a Hamásszal. De nem először tekint el az alapelvtől. Már a Palesztin Felszabadítási Fronttal, Jasszer Arafattal való kiegyezéshez is túl kellett lépnie ezen, hiszen maga Arafat is terrorista vezetőként kezdte. A Hamásszal is tárgyaltak már többször fogoly katona kiszabadításáért vagy izraeli katona holttestének visszaszerzéséért. A legismertebb a 2011-es Gilad Salit eset, amikor a fiatal katonáért 1027 palesztin foglyot engedtek szabadon izraeli börtönökből. A Salit-alku keretében szabadon engedett terroristák azóta számos terrortámadást követtek el Izrael ellen. Köztük volt például a Hamász jelenlegi vezetője, Jahja Szinwár, aki felügyelte az október 7-i terrortámadás előkészítését és tervezését.

A mostani tárgyalásokat vélhetően Izrael kezdeményezte, mert a háború harmadik napján, október 10-én Iszmail Haníjea, a Hamász Katarban élő politikai vezetője azt nyilatkozta, hogy a háború végéig nem tárgyalnak a túszokról és ezt egyértelművé tették – mint fogalmazott - „a minket megkereső feleknek”.

A túszmegállapodást két izraeli szervezet is megtámadta, de a Legfelsőbb Bíróság elutasította a beadványokat. A terrorizmus áldozatainak szervezete arra hivatkozott, hogy a megállapodás veszélyt jelent az izraeli biztonságra, és figyelmeztetett, hogy a kormány megismétli a Salit-ügylet során elkövetett hibákat. A fellebbezők érvelése szerint az egyes túszok szabadon bocsátása sérti a fogságban maradottak egyenlőséghez való jogát; a túszok visszaadása ügyében létrehozott kormánybizottságnak nincs felhatalmazása egy ilyen megállapodás megkötésére. A bíróság szerint azonban a túszok kiszabadítása erkölcsi kötelesség, a „nehéz” döntés teljes mértékben a háború és béke, valamint a külpolitikai megfontolások körébe tartozik, amely kormányzati hatáskör. Az ilyen megállapodások megkötésére csakis a kormánynak van hatásköre, a bíróság nem avatkozhat bele, érvelt a testület.

Lázas keresgélésbe kezdett a verlini kormány. Minél előbb 60 milliárd eurót kellene előteremtenie az alkotmánybíróság múlt szerdán született döntése nyomán, amely alkotmányellenesnek minősítette, hogy a kabinet a koronavírus elleni küzdelmet célzó alapból kívánta átcsoportosítani a zöld átállást célzó forrásokat.