Tizenhárom izraeli túsz és 39 palesztin fogoly nyerte vissza a szabadságát pénteken, néhány órával azután, reggel 7 órakor életbe lépett az Izrael és a Hamász között kötött tűzszüneti megállapodás. Először izraeli idő szerint péntek délután valamivel 4 óra előtt a Hamász engedte szabadon 13 izraeli túszát. Őket a palesztin szélsőségesek a Gázai övezetben adták át a Nemzetközi Vöröskereszt munkatársainak, akik a rafahi határátkelőn át Egyiptomba vitték őket. Itt az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét munkatársai várták és azonosították aztán este 7 körül helikopteren Izraelbe kísérték őket, ahol az izraeli hadsereg, az IDF közlése szerint orvosi vizsgálaton esnek át, mielőtt viszontláthatnák a családjukat. Korábbi hírek szerint a kiszabadult túszokat a Nitzana határátkelőn át az IDF Hatzerim kibuc melletti légiámaszpontjára vitték 50 kilométerre a Gázai övezet határától.
Ez a Reuters videója arról, hogyan kísérték át Egyiptomba az izraeli túszokat a Gázai övezetből.
LIVE: Rafah crossing as Israel and Hamas agree to ceasefire https://t.co/Tnm8neezgm
— Reuters (@Reuters) November 24, 2023
Daniel Hagari IDF-szóvivő egy péntek esti sajtótájékoztatóján be is jelentette, hogy valamennyi kiszabadult túsz átesett az orvosi vizsgálaton, életük nincsen veszélyben, de további orvosi vizsgálatok is várnak rájuk. – Nem szabad elfelejtenünk, hogy a ma este hazatérők mindegyikének van egy családtagja, akit meggyilkoltak vagy fogságban tartottak Gázában” - fogalmazott. Megjegyezte, a túszok hazatérése nagy megkönnyebbülés , de továbbra is aggódnak a fogságban maradók miatt. Daniel Hagari beszélt arról is, hogy az izraeli egységek befejezték a felkészülést a következő szakasz folytatására.
Azok között a túszok között, akik ma visszanyerték a szabadságukat, négy gyerek és öt idős asszony van, a Háárec ebben a cikkében közölt egy-egy rövid portrét róluk. Annalena Baerbock német külügyminiszter szerint a 13 elengedett izraeli túsz között négyen német állampolgárok.
Izrael ezután 39 palesztin foglyát, nőket és gyerekeket engedett szabadon, akiket nem a Gázai övezetben, hanem a ciszjordániai Ofer börtönben adtak át a Nemzetközi Vöröskeresztnek. A helyszínen, Bejtunijában több száz fős tömeg gyűlt össze a fogadásukra, elszabadultak az indulatok, amire az izraeli biztonságiak könnygázzal válaszoltak. A tömegben a Hamász zászlaja is előkerült.
A palesztin foglyok között akadnak olyanok is, akik csak hónapokat, míg mások éveket töltöttek a rácsok mögött. Legtöbbjüket jogerős bírósági ítélet nélkül börtönözték be, de Izrael olyan palesztin foglyokat – a négy nap alatt 50 túszért összesen 150-et – enged szabadon, akik nem öltek meg izraelieket.
Korábban 10 thai állampolgár is kiszabadult, Szrettha Taviszin miniszterelnök azt közölte,, hogy a nagykövetség munkatársai már úton vannak hozzájuk, ám azt nem részletezte, hogy pontosan hol vannak. Egyiptom azt közölte, hogy az ország erőfeszítései nyomán sikerült kiszabadulnia a 10 thai állampolgárnak, és nem része annak az Izrael és a Hamász között létrejött megállapodásnak , amelyet katari és amerikai közreműködéssel sikerült tető alá hozni.
A thai miniszterelnök 12 túszról beszélt, amit a Nemzetközi Vöröskereszt helyesbített később. E szerint a szervezet összesen 24 Hamász-túszt vett át a tűzszüneti megállapodás keretében, 13 izraeli mellett 10 thai és a Fülöp-szigetek egy állampolgára nyerte vissza a szabadságát.
Izrael jóváhagyta a Hamásszal kötendő megállapodást, négy nap tűzszünet jöhet a háborúban 50 túsz szabadulásáértEközben az izraeli külügyminisztérium bekérette a belga és a spanyol nagykövetet Alexander de Croo belga, illetve Pedro Sánchez miniszterelnök kijelentései miatt. A két vezető politikus a rafahi határátkelőn tartott egy közös sajtótájékoztatót órákkal az izraeli túszok szabadon engedése előtt, amelyben valamiért elfelejtették felelőssé tenni a Hamászt az Izrael elleni október 7-i terrortámadásért, több mint 1200 ember meggyilkolásáért. Azt is mondták, nem elég a most hivatalosan négy napig tartó tűzszünet, kitartó fegyvernyugvásra van szükség, Pedro Sánchez pedig jelezte, Spanyolország kész egyoldalúan, az Európai Unió nélkül elismerni a független palesztin államot.
A túsztárgyalásokban sem Belgium, sem Spanyolország nem vett részt – emlékeztet a Times of Israel, amely a bizarr jelzővel írta le a sajtótájékoztatót.
אנחנו מגנים את הטענות השקריות של ראשי הממשלות של ספרד ובלגיה אשר נותנים רוח גבית לטרור ובעקבות דבריהם יוזמנו שגריריהם לשיחת נזיפה חריפה.
— אלי כהן | Eli Cohen (@elicoh1) November 24, 2023
ישראל פועלת לפי הדין הבינלאומי ונלחמת בארגון טרור רצחני גרוע מדאעש שמבצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.
אנחנו נחדש את הלחימה לאחר הפסקת האש…
A Hamász 236 embert ejtett túszul, amikor 2023. október 7-én mintegy 2500 emberrel lerohanta Izrael területét. Foglyai között 40 ország állampolgárai – köztük magyar állampolgárok – is vannak. Tudni 20 thairól, és legkevesebb egy palesztin túszról, egy buszsofőrről is,. aki a támadás hajnalán izraelieket vitt vissza a Gázai övezetből.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint pénteken 137 segélyszállító kamion mehetett a Gázai övezetbe, a legtöbb a háború kitörése óta.
Megerősítette az izraeli kormány, hogy megkapták az első 13 szabadon bocsátandó túsz névsorátMa az izraeli szociális minisztériuma egy tájékoztató bocsátott ki az IDF katonáinak, hogyan kell kommunikálniuk a szabadon engedett kiskorú túszokkal, mivel legnagyobb valószínűség. A dokumentumban olyan utasítások szerepelnek, miszerint között minden esetben név szerint be kell mutatkozniuk és kitérő választ kell adniuk minden olyan kérdésre, amely a gyermekek szüleinek és szeretteinek hollétét érinti. Az előírás szerint az első 24 órában a rokonok és barátok is korlátozott mértékben látogathatják a gyerekeket. Megnyugtatása érdekében egyébként füldugókról is gondoskodtak a légierő illetékesei, csökkentendő rotorzajt.
A Hamász korábban már szabadon engedte négy túszát. Egy anyát és a lányát, az 59 éves Judith Raanant és a 17 éves Natalie Raanant humanitárius okokból engedték el október 23-án. Három nappal később két idős asszony, a 79 éves Nurit Cooper és a 85 éves Joheved Lifsitz is szabadulhatott, azonban mindkettejük férje továbbra is a Hamász fogságában van.
Szabadon engedett két amerikai túszt a Hamász, pénteken egy segélyszállító kamion sem jutott be a Gázai övezetbeA Hamász elengedett még két túszt, a Gázai övezet túl van a legvéresebb éjszakáján