Recep Tayyip Erdogan török elnök december 18-án várhatóan Budapestre utazik a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére, mely az augusztus 20-án megkezdett budapesti tanácskozás folytatása lesz – írja az ATV.
Mehmet Fatih Kacır ipari és technológiai miniszter a múlt heti magyarországi látogatása után – amikor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tanácskozott –, vasárnap nyilatkozott. Egyebek mellett optimizmusát fejezte ki a török-magyar kétoldalú árucsere-forgalommal kapcsolatban, ami már megközelíti a 4 milliárd dollárt, és „rávilágít a bizalomra, hogy folyamatosan haladunk a 6 milliárd dolláros célérték felé”. Felidézte azt is, hogy „magas szintű stratégiai tanácsi ülés” volt augusztusban Budapesten, melyen ott volt Recep Tayyip Erdogan, emellett pedig elárulta,
december 18-án várhatóan folytatódik Budapesten a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülése a török elnök vezetésével.
Később a portál megkeresésére Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke is megerősítette, hogy Erdogan a Stratégiai Tanács ülésére Budapestre jön, azonban szavai szerint
„a látogatás másik programja a magyar-török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója lesz, amelyet a két ország a december 18-án kezdődő, egy éven át tartó magyar-török kulturális évaddal ünnepel”.
A török elnök augusztus huszadikán járt Budapesten több ázsiai diktátor társaságában, akkor közösen megtekintették a tűzijátékot is. A megbeszélésen szóba került, mikor lehet tagja Svédország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO), és bár Havasi Bertalan erre nem tért ki, a téma ezúttal is napirendre kerülhet.
Mint arról a Népszava is beszámolt, a török törvényhozás elnöke korábban közölte, hogy a török parlament külügyi bizottsága rendes ügymenetben fogja megtárgyalni Svédország kérelmét. Fuat Oktay mindezt azzal magyarázta, hogy az ankarai vezetés számára nem olyan sürgető az ügy, mint néhány ország számára, így Törökország nem siet. „Svédország NATO-tagsága csak egyike a napirenden lévő, ratifikálásra váró nemzetközi megállapodásoknak (...) majd megvitatjuk, amikor eljön az ideje” – jelentette ki.
Orbán Viktor megint tárgyalt ErdogannalA magyar kabinet korábban a hírek szerint azért nem vitte az Országgyűlés elé a svéd NATO-csatlakozás kérdést, hogy Törökország ne maradjon egyedül, de fideszes politikai körökben mostanság már egy 2019-es kisfilm kelt felhördülést, amely azt mutatja be, Orbán Viktor hogyan számolta fel a demokratikus intézményrendszert az akkor még csak kilenc éve tartó kormányzása alatt. Emiatt Szijjártó Péter már többször is figyelmeztette a stockholmi vezetést.
Finoman szólva sem kapkodja el a török parlament a svédek NATO-csatlakozásának elfogadását Orbán Viktor minden magyarázat nélkül megsértette Magyarország szuverenitását