Izrael;Hamász;Gázai övezet;

Kilencven perces „taktikai szünetet” tart az izraeli hadsereg Rafahban, leállhat a legnagyobb kórház a Gázai övezet déli részén

Egy ENSZ-tisztviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy „még pokolibb forgatókönyv bontakozhat ki” a térségben.

Kedden ideiglenes szünetet tartanak a harcokban a Gáza déli részén található Rafahban – jelentette be a korábban Twitter néven ismert X-en az izraeli hadsereg. A BBC azt írja, ez délután 2-ig tart majd az El Geneina negyedben, és a cél az, hogy további humanitárius segélyek juthassanak a térségbe.

Izraeli katonai szóvivők korábban arról számoltak be, hogy a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet elleni háború hatvanadik napján tovább folynak a harcok a térség északi, középső és déli részén, a razziák Ciszjordániában, és a válaszcsapások a libanoni határnál.

Az izraeli hadsereg (IDF) az MTI szerint közölte, hogy befejezte a Gázai övezet északi részén található Dzsabálíja menekülttábor bekerítését, és megsemmisítette a Hamász fellegvárának számító térségben a terrorista infrastruktúrát. A katonai erők fegyvereket és rakétavetőket találtak civil lakóépületekben. A hadsereg és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat emberei hétfő este

rajtaütöttek a Hamász biztonsági főhadiszállásán Dzsabálíjában, ahol fegyvereket, megfigyelőeszközöket és térképeket zsákmányoltak.

Emellett rakétákat találtak egy ház udvarán is az övezet északi részén, ahol olyan épületeket támadtak az ejtőernyősök és a légierő, melyekből a Hamász Nuhba kommandójának terroristái tevékenykedtek.

A hadsereg a Gázai övezet déli részén is szárazföldi hadműveletet folytat, melynek középpontjában Hán-Junisz és Rafah városa áll. Céljuk a Hamász infrastruktúrájának felszámolása, a szervezet vezető tisztségviselőinek kézre kerítése vagy megölése, a kormányzati központok kiiktatása. Ennek érdekében a földi tevékenység mellett a levegőből és a tengerből is támadásokat indítanak.

A Gázai övezet legdélebbi városában, Rafahban az egyiptomi határ menti „Philadelphia tengely” áll a csaták középpontjában, amely egyben a csempészet tengelye is, ahonnan fegyverek és alapvető fogyasztási cikkek jutnak Gázába.

A Hamász jövőbeni újraéledésének megelőzése érdekében felszámolják a tengelyt szinte teljes hosszában átszelő alagutakat.

Az egyik izraeli katonai szóvivő közölte, hogy az izraeli tüzérség a háború első napja óta jelentős szerepet vállal a Gázai övezetben folyó harcokban, biztosítva a tűzerőt az övezetben zajló manőverekhez. A szárazföldi hadjárat kezdete óta több mint százezer lövedéket lőttek ki.

A harcok miatt akadozik a segélyszállítás

A BBC szerint egy ENSZ-tisztviselő arra hívta fel a figyelmet, „még pokolibb forgatókönyv bontakozhat ki” Gázában, amelyre a humanitárius műveletek nem biztos, hogy képesek lesznek reagálni. Ugyanis míg az elmúlt két napon körülbelül 100 teherautónyi segély érkezett a rafahi átkelőn keresztül az övezetbe, a szállítást akadályozzák a folyamatban lévő harcok. Hétfő este a fő palesztin távközlési cég közölte, hogy ismét megszakadt minden telefon- és internetszolgáltatást.

Zsúfolt menedékhelyek és vízhiány

Az ENSZ palesztin menekülteket segítő szervezetének (UNRWA) vezetője eközben kiemelte, hogy „pánikot, félelmet és szorongást keltett” az evakuálási parancs, mely szerint Hán-Juniszból Rafahba kell költözniük a civileknek. Philippe Lazzarini többek között közölte, hogy

  • az izraeli katonai művelet blokkolta a hozzáférést egy sótalanító létesítményhez, amely több mint 350 ezer ember számára biztosított vizet.

  • az ellátás és a személyzet hiánya miatt hamarosan leállhat Gáza déli részének legnagyobb kórháza, ahol jelenleg több mint ezer embert ápolnak, valamint 17 ezer, a lakóhelyét elhagyni kényszerült civil tartózkodik,

  • legkevesebb 60 ezer embernek kellett az amúgy is túlzsúfolt UNRWA-menedékhelyekre költöznie.

Lazzarini hangsúlyozta, mindenre szükség van: élelemre, vízre, menedékre is, de elsősorban biztonságra. Majd felszólította az izraeli kormányt arra, hogy nyisson újra egy átkelőt Gáza és Izrael között, lehetővé téve a humanitárius segélyek feltétel és megszakítás nélküli szállítását. „Ennek elmulasztása sérti a nemzetközi humanitárius jogot” – szögezte le.

A BBC szerint az izraeli hadsereg már Hán-Junisz városának az egyötödét érintően rendelt el evakuálást.

Részletes térkép, eligazító kézikönyv

A The Guardian egy izraeli katonai hírszerzési forrás beszámolója alapján az MTI szerint arról ír, hogy a Hamász kémek segítségével készítette el támadási tervét az október 7-i nagyszabású terrorakció előtt. Az egyik katonai bázisról olyan részletes térkép volt a terrorszervezet birtokában, mely pontosabb a hadsereg saját részletességi szintjénél. A meg nem nevezett forrás szerint

csak egy kém révén juthattak ennyire pontos bennfentes információkhoz.

Az Izrael déli részét lerohanó terroristáknak volt egy őket eligazító kézikönyvük is, amely a túszok elrablásának módszerét ismertette, és egy olyan héber szószedetük, amely olyan kifejezéseket tartalmazott, mint például: „Emelje fel a kezét, tegye szét a lábát” és „vetkőzzön le”.

Menkülttáborokban razziáztak, nyomdákat zártak be

Az izraeli hadsereg kedden három újabb katona halálát jelentette be. Egy páncéloshadtest soraiban a Gázai övezetben vívott csatákban egy 23, egy 21, és egy 20 éves katona esett el hétfőn.

A katonai bíróság meghosszabbította annak az izraeli katonának, Aviad Fridzsának a letartóztatását, aki terroristának vélte és agyonlőtte Juvál Doron Kasztelmant, aki munkába menet autójából kiszállva, több ember életét megmentve leszámolt a jeruzsálemi buszmegállóban lövöldöző két terroristával múlt csütörtökön. Fridzsa annak ellenére agyonlőtte, hogy a biztonsági kamerák tanúsága szerint Kasztelman eldobta fegyverét és felemelte karjait, s megadta magát. Fridzsát gondatlanságból elkövetett emberöléssel gyanúsítják.

Éjszaka Ciszjordániában az izraeli biztonságiak letartóztattak huszonegy, terrortevékenységgel gyanúsított palesztint. Razziát tartottak a dzseníni menekülttáborban, ahol átkutatták és lerombolták terrortámadást végrehajtó palesztinok lakóházát, és bezártak két nyomdát, melyeket a Hamász használt.

Ciszjordánia egészségügyi minisztériuma arról számolt be, hogy

a kalandíjai menekülttáborban életét vesztette egy 25 éves férfi, a dhejsei menekülttáborban pedig négyen súlyosan megsérültek az izraeli fegyveres erők tüzében.

A háború harmadik frontján, a libanoni határnál ismét a határ túloldaláról érkező lövedékeket észleltek Izraelben. A katonai szóvivő bejelentette, hogy válaszul megtámadták tüzérséggel és légierővel a tűz forrását. Libanonban katonai állásokat, terrorista infrastruktúrát és a síita Hezbollah milíciához tartozó katonai építményeket is lőtt az izraeli hadsereg.