Fidesz;költségvetés;Fővárosi Közgyűlés;állásfoglalás;Rákosrendező;2024;

Több milliárddal lesz kevesebb jövőre Budapest büdzséje, vita nélkül ment át a Rákosrendező beépítésére vonatkozó állásfoglalás

A Fidesz nélkül fogadta el 2024-es költségvetését a Fővárosi Közgyűlés. Vita nélkül szavazták meg a Rákosrendező beépítésére vonatkozó állásfoglalást is.

Az I. kerületi polgármester, V. Naszályi Márta melletti kiállás miatt berekesztett ülést fél 12-kor folytatták, de már a fideszes tagok és V. Naszályi Márta nélkül. A közgyűlés azonban így is határozatképes volt (az időközben csatlakozó Kiss László III. kerületi polgármesterrel együtt 17 képviselő volt jelen, 16 hiányzott). Ez különösen fontos volt, hiszen a fő napirendi pont a 2024-es költségvetésre vonatkozó előterjesztés volt.

Jövőre több milliárddal lesz kevesebb a büdzsé az ideinél:

az idei 472 milliárd helyett 2024-ben 448,7 milliárdból gazdálkodhat a fővárosi önkormányzat. 

A működési kiadásra 407 milliárdot terveztek, felhalmozásra 35,4 milliárdot, erre jön a hiteltörlesztés 6 milliárdja. Az állami normatíva nélküli - hiszen azt amúgy is elviszi a kormány – bevétel 83 százalékát az iparűzési adó jelenti, a többiből - közterület foglalás, parkolási díj – tételenként alig néhány milliárd folyik be. Az iparűzési adóból az ideinél 11,5 százalékkal több bevételt, 303 milliárdot remél a városvezetés.

A Fővárosi Önkormányzat költségvetési mozgásterének átrendeződését jól mutatja, hogy miképpen változott a működésre költött források struktúrája az elmúlt 6 évben. A 2018. évi zárszámadás alapján a fővárosi működési pénzének 15 százalékát a kormány biztosította, míg 5 százalék intézményi bevételekből származott. Ebből következően a saját bevétel a működési kiadás 80 százalékát fedezte. A 2024. évi költségvetés alapján az látszik, hogy a kormányzati finanszírozás aránya csökken, 10 százalék alá csökkent (9,6 százalék), ezzel együtt az önkormányzat terhei érdemben növekedtek: a működési kiadásoknak immár 86,6 százalékát kénytelen saját bevételből fedezni. A kiadások két legnagyobb tétele a közösségi közlekedés működtetése és a szolidaritási hozzájárulás. 2024-ben a kiadások 39,6 százalékát költi a város a közlekedésre, míg 21,4 százalékot - 75,5 milliárd forintot – visz el a hozzájárulás.

2024-ben csaknem 13 milliárd forint értékben adnának el ingatlanokat, de erősen kétséges mennyi folyik be ebből, hiszen az idén is ennyi volt a terv, de végül csak 200 millió forint bevétel származott értékesítésből. Saját forrásból egyetlen új beruházás indítására sincs pénz jelenleg.

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes nem tartott attól, hogy az idén megismétlődik, az a tavalyi helyzet, amikor a DK-frakció csak Karácsony Gergely kifejezett kérésére szavazta meg a 2023-as költségvetést, mert szerintük nem volt tartható, a Fidesz természetesen nemmel voksolt. Arra azonban aligha számított, hogy egyetlen hozzászólás és vita nélkül fogadják el a jövő évi költségvetést 17 igennel.

A Fővárosi Közgyűlés támogatta, hogy Rákosrendezőn barnamezős beruházásként, a XXI. század városfejlesztési kihívásaira választ adó klímatudatos és fenntartható ingatlanfejlesztés valósuljon meg. A támogatásnak azonban – ahogy arról korábban beszámoltunk - több feltétele is van. A befektetőnek legalább tízezer, a magyarok számára is megfizethető lakást kell építeni, amelyeket (és a többi létesítményt is) megújuló energiával előállított távhővel kell fűteni. Előre kikötötték azt is, hogy az új negyed nem veszélyeztetheti Budapest meghatározott részeinek világörökségi státuszát, nem szeretnének 90 méteresnél magasabb tornyokat látni a területen.

A kormány és a beruházó saját zsebből valósítsa meg az M1-es metró felújítását, meghosszabbítását és a szerelvények cseréjét, építsék meg a Szegedi úti felüljárót és teremtsenek közvetlen kötöttpályás közösségi közlekedési kapcsolatot Angyalföld és Zugló között. Újítsák fel fel a Kacsóh Pongrácz úti felüljárót, biztosítsák a terület északi részének megközelítéséhez szükséges közúti kapcsolatot és hosszabbítsák meg a négyes metrót. Továbbá építsenek új vasútállomást Rákosrendezőn és alakítsák ki az új vágányképet is. Ezeken felül alakítsanak ki legalább 30 hektár zöldfelületet.

A főpolgármesteri javaslathoz beadott módosítóban Tóth József XIII. kerületi polgármester és Soproni Tamás VI. kerületi polgármester további kéréseket fűzött. Angyalföld a közlekedési feltételeket részletezte, egészítette ki, Terézváros pedig egy zöld folyosót szeretne a Nyugatitól Rákosrendezőig. Ezeket a javaslatokat a városvezetés is támogatta. Az ellenzéki közgyűlés egyhangú igennel voksolt.

A fideszes képviselők, így lényegében hozzászólások és vita nélkül lefolytatott ülés alig fél óráig tartott.