önkormányzat;önkormányzatok;ellenőrzés;kormányhivatalok;

- Lezárult az önkormányzatok ellenőrzése, Gulyás Gergelynek január végéig kell beszámolnia a tapasztalatokról az Orbán-kormánynak

Online és személyesen is vizsgálódtak, a feladattal határidőre végeztek. Egyelőre nem tudni, hogy a vizsgálat az összes önkormányzatot érintette-e, vagy szúrópróbaszerűen csak egy részüket.

Online és személyesen is vizsgálta az önkormányzatokat a kormány a nemrég lezárult „közszolgálati ellenőrzése“. A Miniszterelnökség részleteket nem árult el, de a kiértékelés fázisában lévő revízió az önkormányzatok százezernyi munkajogi és pénzügyi döntését vizsgálhatta, az eredmény pedig éppen a választási kampányidőszakra fut majd be – tudta meg a hvg.hu.

Mint arról lapunk is beszámolt, a kormány augusztus elején döntött arról, hogy bő másfél év számos munkajogi és pénzügyi természetű döntését – fizetéseket, szabadságolásokat, kirúgásokat és felvételeket, nyelvpótlék-kifizetéseket – akarja átnézni az önkormányzatoknál. Az adatgyűjtésre a kormányhivatalokat jelölték ki, és erre szűk négy hónapjuk volt november 30-ig.

A portál megkeresésére a Miniszterelnökség közölte, hogy határidőre végeztek a feladattal, de az eredményekről, a begyűjtött adatokról és a tapasztalatokról még nem tudtak beszámolni, mivel „a kormányhivatalok jelenleg az ellenőrzés tapasztalatainak vármegyei/fővárosi összegzését végzik”. Kiderült az is, hogy a kormány csak jövőre tárgyalja a témát, mert

a Miniszterelnökséget vezető miniszternek a közszolgálati ellenőrzések tapasztalatairól 2024. január 31-ig kell tájékoztatást adni a kormány számára.

Így egyelőre nem tudni, hogy a vizsgálat az összes önkormányzatot érintette-e, vagy szúrópróbaszerűen csak egy részüket, mint ahogy azt sem, mennyi adatot jelent ez.

A hvg.hu a Miniszterelnökségtől azt is megtudta, hogy 2010 óta öt hasonló ellenőrzés volt, amely minden önkormányzati hivatalt érintett, a cél pedig a portálnak adott válasz szerint az önkormányzatok segítése abban, hogy az esetleges hibákat mielőbb kijavítsák.

A vizsgálat lezárásával kapcsolatos tapasztalatokról a hvg.hu kérdésére

  • Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy a kormányhivatal e-mailben kérte be azokat az adatokat, amelyekre kíváncsi volt. „Mi megküldtük, azóta pedig semmilyen, se pozitív, se negatív visszajelzés nem érkezett” – tette hozzá.

  • a 269 fős, Baranya megyei Alsómocsolád független polgármestere, Dicső László a vizsgálat során nem érzékelt semmilyen politikai motivációt.

  • a csaknem 10 ezres Vas megyei Celldömölk független polgármestere, Fehér László szerint náluk is rendben ment minden, de ő úgy érzi, ez a vizsgálat inkább a fővárosra van kihegyezve.

  • a Somogy megyei Tabon személyesen is megjelentek a kormányhivatal ellenőrei. A 4131 fős település Fidesz-KDNP-s polgármestere, Schmidt Jenő – aki egyúttal a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke is – a portálnak azt mondta, információi szerint a vizsgálatban Magyarország összes, csaknem 3200 önkormányzatra érintett volt.

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere korábban lapunk megkeresésére látványosnak, de érthetetlennek nevezte az ellenőrzésről szóló bejelentést, és kiemelte, most is mindenbe belelátnak az önkormányzati adminisztratív rendszeren keresztül.

A szakszervezet 60 százalékos támogatottságnál lép.