Magyar Honvédség;toborzás;katonák;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;

A honvédelmi miniszter elárulta, hogy idén hány új katona lépett be a Magyar Honvédségbe

Majd azt fejtegette, mennyi fizetést kapnak azok, akik bevonulnak a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandár tüzérosztályába.

A Magyar Honvédség idén mintegy 4 ezer új katonát üdvözölhetett soraiban – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint Szalay-Bobrovniczky azt is közölte, hogy az év kiemelkedő eseményei közé tartozott az augusztus elejétől szeptember közepéig tartó időszak, amikor mintegy 1500 új katona csatlakozott a Magyar Honvédséghez. Az „Embert a vasra!” kampány sikerét pedig szerinte az bizonyítja, hogy ezen időszakban, szeptember 11-én és 12-én több mint 500 újonc vonult be, elsősorban a Lynx harcjárművekkel felszerelt MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárhoz, továbbá Önkéntes Katonai Szolgálatra és a más helyőrségekben szervezett alapkiképzésekre.

Az említett, négyezres számban minden szolgálatvállalási jogviszony benne van, a tartalékos, a szerződéses katonák és az altiszt- és a tisztképzést megkezdők is. A miniszter azt mondta, a toborzási sikerek közé tartozik, hogy

idén több mint 200 fiatal kezdte meg tanulmányait a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudomány és Honvédtisztképző Karának katonai szakjaira.

Az „Embert a vasra!” toborzókampány folytatódik, amelynek második fázisában a megújuló tüzérséget jelentő PzH 2000 önjáró lövegek leendő kezelőit szólítja meg a Honvédelmi Minisztérium, a felhívásra már 149-en jelentkeztek. Szalay-Bobrovniczky ennek kapcsán kiemelte, e szép feladat megfelelő illetménnyel párosul,

bruttó 737 ezer forint belépő illetménnyel számolhat minden, szolgálatra alkalmasnak bizonyuló katona, aki a február 12-ei bevonulásra jelentkezik a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandár tüzérosztályába.

A miniszter arról is beszámolt, hogy az év során az iranyasereg.hu oldalra több mint 500 ezerszer kerestek rá, a toborzók pedig több mint 42 ezer hívást fogadtak, és a toborzóirodák forgalma érezhetően megnőtt.

Mint arról lapunk is beszámolt, az exkatonák életét eközben igencsak megnehezítette a kormány. Az RTL ugyanis egy 2023 elején hozott, nem nyilvános, úgynevezett 4000-es határozat alapján megírta, csak külön engedéllyel helyezkedhetnek el kormányzati igazgatási szerveknél, valamint a kormány és a miniszterek felügyelete alá tartozó szerveknél az év elején kirúgott 45 év feletti katonák. Ez azt jelenti, hogy a kormány nem csak hogy tönkretette az elbocsátott katonák karrierjét, de még a másutt való elhelyezkedésüket is jelentősen megnehezítette, ugyanis az érintettek számára így jószerivel a piac marad alternatívaként, pedig tudásukat leginkább a rendőrségnél, a közigazgatásban, az oktatásban vagy más állami szervezeteknél tudnák használni. A szabály ráadásul minden, munkaviszonyra vonatkozó megállapodásra vonatkozik, vagyis engedélykötelesek lettek a kinevezések, szerződéskötések, egyéb megállapodások is.