Egy 2023 elején hozott, nem nyilvános, úgynevezett 4000-es határozat szerint csak külön engedéllyel helyezkedhetnek el kormányzati igazgatási szerveknél, valamint a kormány és a miniszterek felügyelete alá tartozó szerveknél az év elején kirúgott 45 év feletti katonák - közölte az RTL.
Ez azt jelenti, hogy a kormány nem csak hogy tönkretette az elbocsátott katonák karrierjét, de még a másutt való elhelyezkedésüket is jelentősen megnehezítette, ugyanis az érintettek számára így jószerivel a piac marad alternatívaként, pedig tudásukat leginkább a rendőrségnél, a közigazgatásban, az oktatásban vagy más állami szervezeteknél tudnák használni. A szabály ráadásul minden, munkaviszonyra vonatkozó megállapodásra vonatkozik, vagyis engedélykötelesek lettek a kinevezések, szerződéskötések, egyéb megállapodások is.
Az RTL felidézi, hogy a kirúgási hullám azt követően kezdődött meg, hogy egy kormányrendelet lehetővé tette Szalay-Bobrovniczky Kristóf számára, hogy egyoldalúan elküldje azokat a 45 év feletti katonákat, akik legalább 25 év szolgálati jogviszonnyal rendelkeztek. Becslések szerint az érintettek száma több száz és 1800 között mozog, később azonban kiderült, hogy a miniszter olyan nagy hévvel fogott bele a hadsereg leépítésébe, hogy még túl is lőtt kissé a kormányzati célokon: a Magyar Honvédség ugyanis megpróbált jó néhány katonát visszavenni, csakhogy ezekhez is külön kormányzati engedély kellett. Az érintettek beszámolói szerint az elbocsátottak bizonyos esetekben tartalékosként kaphattak még munkát, az ezért járó fizetés a betöltött pozíciójuktól függ.
Az RTL szerint a nem nyilvános határozat egyik pontja azt is kimondja, hogy bizonyos esetekben még engedéllyel sem lehet állami szerveknél foglalkoztatni az elbocsátott katonákat. Ilyen eset az, ha valakit a rendelet 6. paragrafusa alapján küldtek el, azaz rendelkezési állományba tettek, és letelt a két hónapos időszak.
A honvédelmi tárca a portál kérdéseire nem reagált.
A Magyar Honvédségtől is távozott a fiatalítás címén menesztett Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnökVáratlanul leváltották a Magyar Honvédség vezérkari főnökét Alapkérdésekre nincs válasz, és félő, hogy nem feltétlenül a legalkalmatlanabbaktól válna meg a hadseregMegfiatalítja a hadsereget a kormány, Szalay-Bobrovniczky Kristóf az idősebbeket leszerelheti