;

Rétvári Bence;Belügyminisztérium;nevelőszülők;Ungár Péter;

Egy három gyereket nevelő nevelőszülő lapunknak azt mondta: fizetése nettó 160 ezer forint. E mellé kapja gyerekenként a csak rájuk fordítható 53 437 forintot

- Kétezer nevelőszülő hiányzik, de a Belügyminisztériumnál annak örülnek, hogy tíz év alatt 400-al többen lettek

Nem lesz változás a díjazásban, és a hivatás népszerűsítésére sincs újabb terv – ez olvasható ki Rétvári Bence válaszából.

Nem lesz változás a nevelőszülők díjazásában, és a hivatás népszerűsítésére sincs újabb terv – ez olvasható ki abból a válaszból, amit az LMP társelnöke, Ungár Péter kapott írásban feltett kérdésére Rétvári Bencétől, a Belügyminisztérium államtitkárától.

Ungár Péter azért érdeklődött arról, várható-e bármilyen előrelépés, mert – mint írta – az SOS Gyermekfalvak is felhívta a figyelmet arra: kétezer nevelőszülő hiányzik ahhoz, hogy minden gyerek családban nőhessen fel. Mára az egészen kicsiknek is egyre kevesebb az esélyük arra, hogy nevelőszülőhöz kerüljenek. Az egyik probléma szerinte az, hogy legalább négy gyereket kell gondoznia egy nevelőszülőnek ahhoz, hogy a fizetése elérje a minimálbért, és ha csecsemőt vállalnak, a feleségnek otthon kell maradnia. Ezt viszont kevesen engedhetik meg maguknak, hiszen olyan alacsony a munkáért járó juttatás, hogy abból nem lehet megélni. (Egy egy gyerekről gondoskodó nevelőszülő összesen kap bruttó 133 ezer forintot. Az ellátmányt pedig, ami 54 ezer forint, kizárólag a gyerekre lehet költeni, ennyi pénzből kell megoldani az étkeztetését, ruhavásárlást, a fejlesztő órákat, és minden mást.) Mindezek miatt kérdezte Pintér Sándor belügyminisztert: Mikor emeli meg a kormány a nevelőszülőknek járó havi alapellátást? Mikortól hajlandó a kormány legalább inflációkövetővé tenni a gyermekek után járó ellátmányt? Milyen megoldásokat tervez a kormány a nevelőszülői hivatás népszerűsítésére?

A miniszter nevében Rétvári Bence többek között azt válaszolta: a nevelőszülői díj 2014 óta a minimálbérrel indexált, így annak 2022-es emelésével 19,5-, 2023-as emelésével 15-, 2024-es emelésével további 15 százalékkal nőtt a díjazás. A gyermekek ellátására fordítható nevelési díjat és a külön ellátmányt 2023. január 1-től összevonták, nevelési ellátmány lett a neve, összege pedig 25 százalékkal emelkedett. Ez azt is jelenti, hogy meghaladta az előző évre, 2022-re a KSH által kimutatott 14,5 százalékos infláció mértékét.

Az államtitkár arról nem tett említést, hogy terveznének újabb emelést. Márpedig az általa felsorolt növekmények aligha adhatnak okot elégedettségre.

Egy három gyereket nevelő nevelőszülő lapunknak azt mondta: fizetése nettó 160 ezer forint. E mellé kapja gyerekenként a csak rájuk fordítható 53 437 forintot.

Rétvári írt arról is, hogy a nevelőszülők létszáma emelkedik. A nevelőszülői jogviszony bevezetése, 2014 óta 400 fővel bővült a hivatást választók száma. Az államtitkár szerint ez azt igazolja, hogy a kormány intézkedései előnyt jelentenek más munkakörökhöz, ágazatokhoz képest. A nevelőszülők más keresőtevékenységet is vállalhatnak, illetve a nevelőszülői GYED bevezetése óta a 2 évnél fiatalabb gyermekekkel otthon is maradhatnak. A politikus válaszában annak nincs nyoma, hogy a kormányzat szerint van-e elég nevelőszülő, vitatják-e a szakma állítását, ami szerint legalább kétezer szakember hiányzik a rendszerből. Így arról sem írt, hogy terveznék-e a szakma népszerűsítését.

Elhanyagolás, bántalmazás, a szülők szenvedélybetegsége, betegsége, halála miatt 23 ezer gyermek él állami gondoskodásban. Országszerte kétezer nevelőszülő hiányzik ahhoz, hogy minden, szülők nélkül maradt gyerek nevelőszülői családban nőhessen fel – közölte még októberben az SOS Gyermekfalvak. Varró, Gabriella, a szervezet munkatársa, lapunknak korábban arról beszélt,

hiába mondja ki a 2011-es jogszabály, hogy minden, a rendszerbe bekerülő, 12 év alatti gyereket nevelőszülőhöz kell elhelyezni, a nevelőszülők alacsony száma miatt ez jelenleg teljesíthetetlen.

Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének elnöke pedig SzocOkos című portálon elemezte a helyzetet, ahol többek között úgy fogalmazott: az elmúlt években a nevelőszülői hálózatok fenntartói szerkezete jelentősen átalakult, dominánssá váltak az egyházi szereplők. A 22 fenntartó közül csak 3 van, ami nem közvetlen egyházi kötődésű szervezet. Az eddigi több nagy toborzó kampány a nevelőszülők számában nem tudott áttörést hozni. A területtel kapcsolatos megnyilatkozások alapján a létszám befagyása mögött az anyagi és társadalmi elismerés hiány áll.

Egy idén januártól hatályos kormányrendelet szerint az alsós tanítók már nyolcadik osztályig beoszthatók, óvónőként pedig középfokú végzettséggel is el lehet helyezkedni – vette észre a Népszava.