Az úgynevezett „becsület napja” a szélsőjobboldal ünnepe: újnyilas, neonáci és más szervezetek minden év februárjában megemlékeznek arról, hogy 1945-ben a budai Várba szorított német katonák és magyar szövetségeseik nagy veszteségeket elszenvedve megpróbáltak kitörni a szovjet ostromgyűrűből.
A szélsőjobboldali demonstrációt korábban a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) szervezte, de ezt a csoportot – miután annak vezetője, Győrkös István megölt egy rendőrt – felszámolták. Az MNA szerepét a Légió Hungária vette át. A rendőrség tavaly sorra betiltotta a „becsület napja” alkalmából meghirdetett közterületi megemlékezéseket. A rendezvényt végül a Normafától nem messze, az erdőben tartották meg. Ahogyan arról a Népszava beszámolt, az eseményt kirándulásként jelentették be. A történtek után Incze Béla, a Légió Hungária vezetőségi tagja 100 ezer forintos bírságot kapott.
Kirándulásnak álcázták a neonáci és újnyilas „becsület napját”, a BRFK szerint már elindult a nyomozásIncze Béla a szélsőjobboldali Kuruc.info portálon nemrég elmondta: idén eljutottak arra a pontra, hogy már nem is próbálkoznak bejelentéssel.
Elárulta, nem nyugszanak bele abba, hogy ki akarják tiltani őket Budapest utcáiról. Február 10-én, jövő szombaton „nem lesz bejelentett esemény, ugyanakkor törvénysértésre sem készülünk” – nyilatkozta talányosan Incze Béla annak a Lantos Jánosnak, aki a 2017-ben megszűnt hungarista Pax Hungarica Mozgalom „szórványvezetője” volt, ma pedig egy parlamenti párt, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke.
Máshol az olvasható, hogy kétnapos, koncertekkel egybekötött megemlékezés lesz, de az nem publikus, hogy hol: „a rendezvény magánterületen kerül megrendezésre, titkos helyszínen”. A megfogalmazásból – bár nem derül ki egyértelműen – úgy tűnik, hogy a „becsület napját” is magánterületen akarják megtartani.
A BRFK kérdésünkre közölte, hogy a rendőrség eddig két olyan gyűlést tiltott meg, amely a „becsület napjához” kötődött, ugyanakkor tudomásul vett három, „az antifasiszta ideológiához kapcsolódó, illetve fasizmusellenes gyűlést”.
Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke adta hírül, hogy a Kitörés teljesítménytúrát törölték az olimpiai Ötpróba Programból, de magát a túrát ettől még megrendezik. A „becsület napjával” rokon szellemiségű túra, amely formailag sportrendezvénynek minősül, február 10-én, délután indul a budavári Kapisztrán térről.
Novák Előd posztjából derült ki, hogy a neonáci Kitörés túra az állami Ötpróba Program része voltAz egyik ellentüntetést az antifasiszta Autonóm mozgalom hirdette meg ugyancsak február 10-ére, délután fél háromtól a Széll Kálmán térre. Az autonómok felhívása emlékeztetett arra, hogy a fasizmus totális diktatúrát, tömeges népirtást, háborút és nyomort hozott az emberiségre. A náci hadsereg kirabolta Európát, benne Magyarországot is.
A nácikat kiszolgáló nyilasok az utolsó pillanatig kínozták és gyilkolták az embereket. Az értelmetlen katonai ellenállás miatt Budapest jelentős része súlyosan károsodott. Tömeghalál és romhalmaz: ez a nácik „hőstetteinek” eredménye – írták az autonómok, hangsúlyozva, hogy a Kitörés túra mára a legnagyobb nácikat dicsőítő eseménnyé vált. „Aki ezen a túrán részt vesz, az nemcsak biodíszlet a mai fasiszták hatalomra törő terveihez, hanem egyfajta azonosulást is felvállal a nyilas-náci hatalom rémtetteivel” – áll a felhívásban.
Tavaly februárban külföldi antifák Budapesten megtámadtak olyan embereket, akikről feltételezték, vagy tudták, hogy a szélsőjobboldalhoz tartoznak, szimpatizálnak a „becsület napjával”. (A Szikra mozgalom egyik tagját ártatlanul vádolták azzal, hogy részese volt az akcióknak). Olaszországban felháborodást és diplomáciai tiltakozást váltott ki az, ahogyan a magyar hatóságok az egyik gyanúsítottal, egy olasz tanárnővel bánnak.
Meloni felhívta Orbánt a vezetőszáron, bilincsben bíróság elé állított antifa-aktivista ügyébenKevesebb figyelmet kapott, de tavaly szélsőjobboldaliak is bántalmaztak antifasiszta vagy annak hitt járókelőket. Biztosra vehető, hogy jövő hét végén erős rendőri készültség lesz a budai Várban és a Széll Kálmán tér környékén.