MSZP;DK;Kocsis Máté;köztársasági elnökválasztás;

Közvetlen államfőválasztást akar az ellenzék, fél nap alatt több mint 20 ezer aláírás gyűlt össze

Kocsis Máté sietve jelezte, hogy a Fidesz nem fogja támogatni a kezdeményezést.

Novák Katalin köztársasági elnök lemondása után az MSZP és a DK is közvetlen államfőválasztást követel - derül ki a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményekből. 

A DK a témában petíciót is indított, ez mostanában  már több mint 20 ezer szignónál jár. „A DK fennállása óta még soha, semmilyen kezdeményezésre nem érkezett ilyen kevés idő alatt ilyen sok aláírás, így az már most kijelenthető, hogy az országnak elege van abból, hogy semmilyen beleszólása nincs abba, hogy ki legyen hazánk köztársasági elnöke. Ha hagyjuk, hogy ismét Orbán Viktor döntsön a nép helyett, annak ismét egy fideszes pártkatona és a biztos bukás lesz az eredménye, ezért kell az emberek kezébe adni a döntést arról, hogy ki legyen hazánk államfője” - hangzik az erről szóló közlemény.

Az MSZP szintén egyeztetést szorgalmaz a témában, egyúttal alkotmánymódosítást kezdeményez és saját aláírásgyűjtést. A párt szerint Novák Katalin kegyelmi ügye, valamint annak idején a Schmitt Pál-féle plágiumbotrány is megmutatta, hogy az Orbán-kormány érdekeit kiszolgáló személyek nem tölthetik be a nemzet egységét megtestesítő köztársasági elnöki posztot.

Az MSZP azt is bejelentette, hogy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik, hogy felülvizsgálják az elnöki kegyelem miniszteri előkészítését és ellenjegyzési gyakorlatát. „Meg kell vizsgálni Orbán Viktor miniszterelnök felelősségét is, hiszen ő helyezte pozíciójába mind Varga Juditot, mind Novák Katalint. Az alkotmánymódosítás pedig nem elegendő, a gyermekvédelmi rendszer egésze felülvizsgálatra szorul” - közölték.

A Fidesz részéről Kocsis Máté frakcióvezető korábban úgy kommentálta a közvetlen államfőválasztásra vonatkozó felvetéseket, hogy a DK és az MSZP csak ne vesse fel ezt, mert amikor kormányon voltak, nem jutott eszükbe. – Abba a játékba furcsa lenne belemenni, hogy amikor a baloldal kormányoz, ők választják az elnököt, amikor nem, akkor meg válassza a nép - mondta, hozzátéve, szerinte akkor lenne hiteles ez a követelés, ha eszükbe jutott volna akkor is, amikor ők adták a parlamenti többséget.