meteorológia;hírszerzés;Kína;Tajvan;pszichológia;hadviselés;léggömb;

A ballonok reptetését Tajvan a pszichológiai hadviselés részének tekinti

- Kínai léggömbök Tajvan felett

Rekordszámú kínai léggömböt észleltek Tajvan légterében két egymást követő napon, a rendeltetésük nem tisztázott. A tajpeji védelmi tárca közlése szerint a repülő eszközök körülbelül 3600 és 10 500 méter közötti magasságot értek el. Hat ballon állítólag közvetlenül a sziget fölött repült, és nyolc kínai léggömb már pénteken átlépte a Kína és Tajvan közötti nem hivatalos határt. Néhány héttel korábban hat kínai léggömböt észleltek. Tavaly december óta a tajvani hatóságok szisztematikusan figyelik a repülési mozgásokat, de még soha nem észleltek annyi léggömböt, mint az elmúlt napokban.

Reptetésüket Tajvan a pszichológiai hadviselés részének tekinti. A tajpeji védelmi minisztérium azt közölte, figyelemmel kíséri a helyzetet, és megfelelően reagál majd. A tárca korábban – csökkentve a feszültséget – azt közölte, általában meteorológiai célú ballonokról van szó, és ezt a következtetést részben a Dongyin-sziget körül 2023 februárjában talált léggömb-törmelékek vizsgálata alapján vonta le. A hadsereg már tavaly is rendszeresen észlelt hasonló eszközöket a levegőben és a tengeren Tajvan körül, leggyakrabban december és február között, ami szakértők magyarázata szerint a légköri viszonyokkal, a szél mozgásával hozható összefüggésbe.

Egy évvel ezelőtt egy kínai léggömb repült az Egyesült Államok felett, mielőtt az amerikai hadsereg lelőtte volna. Akkor az amerikai kormány azzal vádolta Kínát, hogy kémkedési célokra használta a léggömböt. Peking viszont azt állította, hogy meteorológiai méréseket végző ballonról volt szó. Az amerikai védelmi minisztérium ellenben 2023 júniusában bejelentette, hogy a ballon feltehetően nem gyűjtött adatokat.

Kína és Tajvan között a közelmúltban ismét jelentősen feszültebbé váltak a kapcsolatok. Legutóbb Hszi Csin-ping elnök újévi beszédében jelentette be, hogy Tajvan és Kína "minden bizonnyal" újraegyesül. 1949, a szárazföldi Kína és Tajvan közötti politikai szakadás óta Peking a demokratikus, önigazgatású szigetet az ország különálló részének tekinti, amelyet újra egyesíteni akar az anyaországgal. Az elmúlt években jelentősen megnőtt a kínai hadihajók és katonai repülőgépek jelenléte Tajvan körül.

Szombaton és vasárnap volt a Sárkány új holdévének első és második napja, amelyet a Tajvani-szoros mindkét oldalán, valamint a kínai diaszpóra közösségei világszerte ünnepelnek.

Ezzel azonban saját magát hozza nehéz helyzetbe.