Több száz, más források szerint több ezer ember gyűlt össze pénteken annál a délkelet-moszkvai templomnál, ahol Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető búcsúszertartását tartották, valamint a Boriszovszkoje temető felé vezető úton. A hatósági jelenlét jelentős, a helyszínen és a háztetőkön mindenhol maszkos rendőrök láthatóak, a temető bejáratánál pedig fémdetektorokat szereltek fel – írja a CNN.
A gyászszertartás már véget ért, a tömeg a Boriszovszkij temetőhöz vonult, ami körülbelül 2,5 kilométerre van a templomtól. Itt moszkvai idő szerint 16 órakor elkezdődött a temetés.
„Nem felejtünk el!”, „Nem bocsátunk meg!”, „Navalnij!”, „Nem féltél, és mi sem félünk!” – skandálták a BBC hírfolyama szerint az összegyűlt gyászolók.
Amikor a koporsót kihozták a templomból, az emberek virágokat dobáltak a halottaskocsira. Néhányan azt kiabálták, hogy „Hóhérok!”, „Oroszország szabad lesz!” és „Nincs háború!”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak nyilatkozva mindenkit óva intett a „jogosulatlan gyülekezésektől”, mondván, hogy az ebben résztvevőket a törvény szerint „felelősségre vonják”. Egy, az ellenzéki vezető halálával kapcsolatos kérdésre válaszolva pedig közölte, a Kremlnek nincs mit mondania Navalnij családjának a temetés napján.
A The Guardian szerint Navalnij több támogatóját is letartóztatták, amikor elhagyták a lakásukat, hogy a politikus búcsúztatására induljanak. A Reuters úgy tudja, egy jogvédő szervezet azt tanácsolta a temetésen részt vevőknek, vigyék magukkal útlevelüket és kis üveg vizet, valamint írják fel olyan ügyvédek adatait, akik segíthetnek nekik abban az esetben, ha őrizetbe veszik őket. Több forrás arról számolt be, hogy a templom környékén akadályokat helyeztek el, ismeretlen személyek pedig az ellenzéki vezető szóvivője szerint fenyegetéssel próbálták meghiúsítani, hogy a családtagok halottaskocsit találjanak.
Jelentős rendőri jelenlét mellett búcsúztatják Alekszej Navalnijt Moszkvában, az ellenzéki vezető több támogatóját őrizetbe vettékMint megírtuk, Navalnij szóvivője korábban arról számolt be, hogy a politikus csapata nehezen talált temetkezési helyszínt is, többen pedig nem voltak hajlandók megtartani a búcsúztatást, amikor megtudták, az kinek szól majd.
A temetést eredetileg február 29-én akarták tartani, de – Ivan Zsdanov, Navalnij Korrupcióellenes Alapítványának igazgatója elmondása szerint – „gyorsan világossá vált, hogy nincs olyan ember, aki sírt áshatna ezen a napon”. Ezzel arra utalt, hogy ugyanezen a napon mondta el Vlagyimir Putyin orosz elnök az éves beszédet az Oroszországi Föderáció Szövetségi Gyűlésében.
Pénteken temetik Alekszej Navalnijt MoszkvábanAz orosz büntetés-végrehajtás (FSZIN) február 16-án jelentette be, hogy Alekszej Navalnij meghalt a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzet 3. számú „Sarki Farkas” börtönében. Az FSZIN szerint a politikus egy séta után rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt. A holttest kiadását vizsgálatra hivatkozva kilenc napig visszatartották a hatóságok.
Navalnij munkatársai szerint a hatóságok titkos temetést követeltek, a Kreml szóvivője azonban azt állította, nem gyakoroltak nyomást a politikus édesanyjára a temetéssel kapcsolatban, és Putyin sem hozott döntést a holttest kiadásáról, mert „az államfő ezeket a kérdéseket semmilyen módon sem szabályozza”.
Navalnij támogatója szerint az orosz ellenzéki vezetőt azért ölték meg, mert egy fogolycsere keretében szabadon kellett volna engedniA Kreml szóvivője állítja, nem tud arról, hogy szó lett volna Alekszej Navalnij kicseréléséről