nőnap;szabadulás;lúgos orvos;Bene Krisztián;Renner Erika;

Pénteken dől el, hogy szabadulhat-e a lúgos orvos

Március végén szabadlábra kerülhet.

Március 8-án, azaz nőnapon tartják a lúgos orvos néven elhíresült Bene Krisztián kedvezménytárgyalását a Fővárosi Törvényszéken - tudta meg a Telex.

A férfi még 2013. március 12-én támadta meg volt barátnőjét, Renner Erikát, mert nem bírta elviselni, hogy a nő néhány hónappal korábban szakított vele. Megkötözte, elkábította, és maró lúgot locsolt a nő nemi szervére és annak környékére, emiatt a Budai Irgalmasrendi Kórház volt kórházigazgatójaként dolgozó Benét összesen hatszor ítélték el, végül 2018-ban jogerősen 11 év börtönbüntetést kapott és örökre eltiltották az orvosi hivatástól is. A lúgos orvost emellett 25 millió forintos kártérítésre is kötelezték, amit azonban csak egy meglehetősen bonyolult procedúra után kapott meg Renner Erika.

Az ítélet alapján Bene Krisztián legkorábban 7 és fél év elteltével szabadulhat, amelyből lejön az előzetesben eltöltött 19 hónap. Ez azt jelenti, hogy akár már 2024. március 28-án szabadlábra kerülhet.

Renner Erika ügyének külön megalázó részletei is voltak, például, hogy a bíróságon azt kellett bizonygatnia, hogy tényleg olyan mértékben sérült a nemi szerve, hogy az az egész életére hatással van. Az áldozatnak vizeletürítési, menstruációs problémáiról, nemi szervének állapotáról, valamint megváltozott szexuális életéről kellett beszélnie éveken keresztül, miután bár a büntetőügyben a nőt több szakértő is vizsgálta, születtek igazságügyi szakértői vélemények is, amelyeket a polgári perbe okiratként is átemeltek, a bíró szerint ez nem volt elég, így hét évvel a támadás után, 2020-ban újabb szakértői vizsgálatok következtek. Egy időben az ügyészség is meg akarta szüntetni a nyomozást.

2023 novemberében Renner Erika arról beszélt, hogy nyolc évig kellett pszichológushoz és különböző terápiákra járnia a bűncselekmény miatt, az eljárás során átélt „intézményi abúzust” azonban elmondása szerint így sem sikerült teljesen feldolgoznia.

A portál felidézi, hogy a Tuzson Bence vezette Igazságügyi Minisztérium idén januárban kezdett bele egy olyan szabályozás kidolgozásába, amely lehetővé teszi, hogy az elkövető feltételes szabadlábra bocsátásába a sértettnek is lehessen némi beleszólása, például lehetőséget kapjon arra, hogy az áldozat kezdeményezésére a bíróság elrendelhesse az elkövető távoltartását. Ezzel kapcsolatban Renner Erikát is meghívták a minisztériumba. A jelenlegi szabályozás ugyanis bőven hagy kívánnivalót maga után: a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szabály szerint mindössze annyit tesz, hogy az áldozatot négy héttel az elítélt szabadulása előtt értesítik, vagyis a sértettnek ennyi ideje van felkészülni a helyzetre.