Európai Unió;Magyarország;Európai Parlament;Európai Bizottság;támogatás;per;feloldás;

Érik a per az Európai Bizottság ellen az Orbán-kormány számára felszabadított eurómilliárdok miatt

Ahhoz, hogy eljárás indulhasson az Európai Unió Bíróságán, a képviselőknek le kell szavazniuk az ajánlást tartalmazó jelentést. Erre minden esély megvan, ám a végső szót az Európai Parlament elnöke mondja ki.

Az Európai Parlament (EP) jogi bizottságának tagjai hétfő este döntenek, hogy a képviselő-testület beperelje-e az Európai Bizottságot (EB), amiért tavaly decemberben felszabadított 10,2 milliárd eurónyi pénzügyi támogatást Magyarország számára. A Népszava egymástól független forrásokból úgy értesült, hogy a szakbizottság tagjainak többsége a perindítást támogatja, míg az ügy előadója, a francia jobboldali Geoffroy Didier azt javasolja, az EP ne emeljen kifogást a bizottsági határozattal szemben.

Ahhoz, hogy eljárás indulhasson az Európai Unió Bíróságán, a képviselőknek le kell szavazniuk az ajánlást tartalmazó jelentést. Erre minden esély megvan, ám a végső szót az Európai Parlament elnöke mondja ki, ő dönt a két intézmény közötti vita jogi útra tereléséről. Forrásaink valószínűsítik, hogy ha a jogi bizottság a jelentést készítő képviselő ajánlása ellenére a perindítás mellett teszi le a voksát,

Roberta Metsola EP-elnök ki fogja kérni a házbizottság szerepét betöltő elnökök konferenciájának a véleményét, mielőtt rászánja magát a lépésre. Az ülésre jövő szerdán kerülhet sor.

Nem nagyon van példa rá, hogy a parlament első embere a szakbizottsági szavazás eredményével ellentétesen döntsön ilyen ügyekben. De most a szokásosnál kényesebb a helyzete, hiszen elkezdődött a választási kampány, és a konzervatívokhoz tartozó EP elnök egy szimpla jóváhagyással saját pártcsaládja frissen megválasztott vezető jelöltjét, Ursula von der Leyen bizottsági elnököt hozná kellemetlen helyzetbe. Ezzel magyarázható, hogy a szintén jobboldali jelentéstevő a többségi véleményt semmibe véve, a fiók mélyére süllyesztené a dossziét.

Az Európai Parlamentnek eleve nem tetszett a 10,2 milliárd euró felszabadításáról hozott bizottsági döntés, és januárban határozatba is foglalta a bírálatát. Szerinte az Orbán-kormány nem teljesítette a pénz feloldásának feltételéül szabott igazságügyi reformot, a brüsszeli testület pedig anélkül kezdte meg a támogatás folyósítását, hogy Magyarországon megfelelő pénzügyi ellenőrző mechanizmusok és közbeszerzési eljárások működnének. Állásfoglalásában az EP utasította a jogi bizottságot, hogy “tegye meg a szükséges lépéseket” a bírósági eljáráshoz. Ezt a parlament valamennyi mértékadó pártcsoportja, köztük a konzervatívok is támogatták. A képviselők a magyarországi helyzetről rendezett plenáris vitában külön kifogásolták, hogy az EB lóhalálában hagyta jóvá a 10,2 milliárd euró felszabadítását, hogy megvásárolja Orbán Viktor szavazatát Ukrajna csatlakozási tárgyalásának a megkezdéséhez.

Az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság állítja, hogy a magyar kormány végrehajtotta az igazságszolgáltatás megerősítését szolgáló reformot, ezért nem tehetett mást, mint hogy feloldotta az egy éve zárolt pénzt.

Információink szerint az EP jogi szolgálata által készített elemzés nehéznek, de nem lehetetlennek ítéli, hogy a parlament megnyerje a pert. Ha bíróságra kerül a vita, a bíráknak nem arról kell majd ítélniük, hogy Magyarország teljesítette-e a támogatás feltételeit, hanem arról, hogy az EB körültekintően, minden szabályt betartva döntött-e, amikor jelképesen átnyújtotta a pénzes borítékot.