A K-Monitor februárban közérdekű adatigénylésben kért adatokat az Igazságügyi Minisztériumtól arra vonatkozóan, hogy 2013 óta milyen jellegű kegyelmi kérvényeket ellenjegyzett az igazságügyi miniszter. A tárca azonban elutasította az adatok kiadását - tájékoztatta szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében lapunkat Léderer Sándor, a korrupcióellenes civil szervezet igazgatója.
A minisztérium válaszában arra hivatkozott, hogy a kért adatok részben olyan technikai adatok, amelyek ismeretében érdemben csak olyan közérdekű adatokra vonhatna le következtetést, amiket az Igazságügyi Minisztérium a honlapján összesített formában közzétesz. A tárca azt is hozzátette, hogy a Kúria egy korábbi döntése értelmében az adatigénylésben kért technikai adatszolgáltatás a vonatkozó törvény céljával ellentétes.
A K-Monitor szerint azonban nehezen érthető, hogy a statisztikai adatközlés miért merül ki az ügyek számának publikálásában, hiszen ennél sokkal több információ rendelkezésre áll anélkül, hogy az érintettek személyiségi jogai sérülnének. Emiatt úgy látják, hogy a kormány még a meglévő kereteken belül sem szeretné, hogy a társadalom világosabb képet kapjon a kegyelmezés intézményének működéséről, pedig a kegyelmi botrány kirobbanása óta eltelt időszakban akár törvény is születhetett volna a kegyelmi döntések teljes nyilvánosságáról.
Vizsgálja a rendőrség a felvételt, amelyen a bicskei gyermekotthon elítélt igazgatóhelyettese vallomása megváltoztatására próbálja rávenni a pedofilügy egyik áldozatátTöbbéves mélypontjára esett a kegyelmi botrány után a Fidesz népszerűsége, de az ellenzék ebből nem igazán profitáltNincs lezárva a Novák-féle kegyelmi botrány, a fideszesek 40 százaléka is további felelősök megnevezését várja„Garancia a biztos kudarcra” az Orbán-kormány pszichológiai alkalmassági vizsgálatról szóló új gyermekvédelmi rendelete