EP;Magyarország;EB;per;uniós források;kifizetések;jogállamiság;

Hivatalossá vált, kezdődik az Európai Parlament pere az Európai Bizottság ellen az Orbán-kormánynak adott 10,2 milliárd euró miatt

Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke mérlegelés nélkül végrehajtja a képviselő-testület jogi bizottságának hétfői ajánlását. Ha az EU Bírósága az uniós törvényhozóknak adna igazat, az Orbán-kormány vélhetően csak arról dönthet, hogy visszafizeti a vitatott pénzt, vagy azt a későbbi kifizetésekből vonják le.

Elindítja a pert az Európai Parlament (EP) az Európai Bizottság (EB) ellen a magyar pénzekkel kapcsolatban – írja a 24.hu, s a lap értesülését a jogállamisági kérdésekkel és Magyarországgal kiemelten foglalkozó német zöldpárti EP-képviselő, Daniel Freund is megerősítette.

Ahogy a Népszava megírta még kedden, a tervezett perben – a szakbizottság ajánlására – az EP az uniós támogatás részleges felszabadításáról hozott brüsszeli döntés megsemmisítését fogja kérni az Európai Unió Bíróságától. Lapunknak akkor Jüri Laas, az Európai Parlament elnökének, Roberta Metsolának a szóvivője leszögezte, általános szabályként az elnök mindig követi a szakbizottság ajánlását, előtte azonban tájékoztatja a frakcióvezetőket a házbizottság csütörtöki ülésén.

Ez a tájékoztatás történt meg csütörtökön, és a korábbi jelzések egyértelműek: Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke mérlegelés nélkül végrehajtja a képviselő-testület jogi bizottságának hétfői ajánlását. Roberta Metsola álláspontja szerint „a jogállamiság rovására történő zsarolási taktikának nincs helye az EU-ban”. A keresetben az elnök  kérni fogja annak a határozatnak a megsemmisítését, amellyel az Európai Bizottság (EB) tavaly decemberben felszabadított 10,2 milliárd euró felfüggesztett pénzügyi támogatást Magyarország számára. A parlamenti beadvány benyújtásának határideje március 25-én jár le.

A bírósági eljárás várhatóan másfél-két évig tart, hacsak a bírák nem döntenek úgy, hogy gyorsított eljárásban tárgyalják az ügyet. Amennyiben a bírói testület az EP-nek adna igazat, és úgy ítélne, hogy az Európai Bizottság (EB) törvénytelenül oldotta fel a befagyasztott pénzt, akkor leáll a folyósítása. Egy, az ügyet ismerő jogi szakértő launknak azt is elmondta, hogy ezek után tárgyalások kezdődhetnek Brüsszel és Budapest között arról, hogy a kormány visszafizeti-e az addig felhasznált támogatást, vagy az EB levonja a megfelelő összeget a későbbi kifizetésekből.