Európai Bizottság;uniós pénzek;EP szakbizottság;Ursula von der Leyen;

Megszavazta az EP-szakbizottság, beperelnék az Európai Bizottságot az Orbán-kormánynak megítélt 10,2 milliárd euró miatt

Most a parlament elnökén a sor, hogy eldöntse, elfogadja-e a testület ajánlását és bíróság elé viszi-e az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot.

Az Európai Parlament (EP) jogi bizottsága hétfő esti zárt ülésén úgy döntött, hogy a képviselő-testület perelje be az Európai Bizottságot, amiért tavaly decemberben felszabadított 10,2 milliárd euró felzárkóztatási támogatást Magyarországnak. A képviselők annak ellenére a perindításra szavaztak, hogy az ügy előadója nem javasolta a vita jogi útra terelését.

Információink szerint a francia konzervatív Geoffroy Didier inkább azt ajánlotta, hogy határozathozatal helyett a tagok vitassák meg az EP jogi szolgálatának a pereskedés esélyeit taglaló véleményét. Némi vita után a képviselők mégis szavazásra bocsátották az ügyet, és a többség úgy döntött, hogy az EU Bíróságára kell citálni az Európai Bizottságot. Egy forrásunk szerint

emellett tették le a voksukat a konzervatívok is, akik korábban nem támogatták a perindítást.

A parlamenti szakbizottság ajánlása most parlamenti elnöke elé kerül, akinek határoznia kell a további lépésekről. Ritkán fordul elő, hogy a képviselő-testület első embere szembemegy a jogi bizottság álláspontjával. Roberta Metsola azonban most kényes helyzetbe kerül, mert az előterjesztés jóváhagyásával saját pártcsaládja frissen megválasztott vezető jelöltjét,

Ursula von der Leyen bizottsági elnököt hozhatja kellemetlen helyzetbe mindjárt az EP választási kampány kezdetén.

Az Európai Parlamentnek eleve nem tetszett a 10,2 milliárd euró felszabadításáról hozott bizottsági döntés, és januárban határozatba is foglalta a bírálatát. Szerinte az Orbán-kormány nem teljesítette a pénz feloldásának feltételéül szabott igazságügyi reformot, a brüsszeli testület pedig anélkül kezdte meg a támogatás folyósítását, hogy Magyarországon megfelelő pénzügyi ellenőrző mechanizmusok és közbeszerzési eljárások működnének.

Állásfoglalásában az EP utasította a jogi bizottságot, hogy “tegye meg a szükséges lépéseket” a bírósági eljáráshoz. Ezt a parlament valamennyi mértékadó pártcsoportja, köztük a konzervatívok is támogatták. A képviselők a magyarországi helyzetről rendezett plenáris vitában külön kifogásolták, hogy az EB lóhalálában hagyta jóvá a 10,2 milliárd euró felszabadítását, hogy megvásárolja Orbán Viktor szavazatát Ukrajna csatlakozási tárgyalásának a megkezdéséhez.

Az Ursula von der Leyen vezette Bizottság állítja, hogy a magyar kormány végrehajtotta az igazságszolgáltatás megerősítését szolgáló reformot, ezért nem tehetett mást, mint hogy feloldotta az egy éve zárolt pénzt.

Információink szerint az EP jogi szolgálata által készített elemzés nehéznek, de nem lehetetlennek ítéli, hogy a parlament megnyerje a pert. Ha bíróságra kerül a vita, a bíráknak nem arról kell majd ítélniük, hogy Magyarország teljesítette-e a támogatás feltételeit, 

hanem arról, hogy az EB körültekintően, minden szabályt betartva döntött-e, amikor jelképesen átnyújtotta a pénzes borítékot.