politika;Magyarország;interjú;Závecz Tibor;Magyar Péter;

Závecz Tibor: Magyar Péternek muszáj volt magasra tennie a lécet, az is lehet, hogy ez lesz a veszte

Sokan hitelesebbnek tartják, ha nem ellenzéki politikus, hanem egy tűzhöz közeli, belülről érkezett ember mondja el ugyanazt. Ha viszont Magyar Péter azt feltételezi, hogy olyan nagyságrendű szavazótábora van, amilyen sokan érdeklődnek iránta, akkor biztosan téved – állapította meg a  szociológus, a Závecz Research társadalomkutató intézet ügyvezető igazgatója. Interjú.

A kegyelmi botrány kitörése után Magyar Péter jött, látott és letarolta a nyilvánosságot. Gyorsan kinőtte a „Varga Judit volt férje” szerepet, ma már saját jogon országosan ismert közéleti szereplő. Hatalmas érdeklődés kíséri minden lépését. Milyen magyarázatot tud adni a kis magyar csodára?

Politikai marketingben Magyar Péter nagyot alkotott. Sok párt a választók meggyőzése szempontjából nem a modern idők termékeit kínálja, amikor hosszadalmas előkészületekkel, tartalmak kitalálásával, formai-technikai klisékkel szeretne eljutni a választópolgárokhoz. A pártok általában a járt utat követik. Ha megpróbálnak modernizálódni, akkor az gyakran nem áll nekik jól, vagy pedig nem viszik végig politikai akciókat. Elfáradnak, nem látják a hozadékát.

Jó, de Magyar Péter miben hozott újat?

Egészen brutális a közéleti tartalommal foglalkozó internetes orgánumok elérése. Felismerte: ha interjút ad a Partizánnak, akkor annak tekintélyes nézőközönsége lesz. Ha valamit 2,4 millióan megnéznek, azt nem lehet zárójelbe tenni, azon nem lehet fintorogni. Ez óriási teljesítmény. Utána megpróbált meghatározott időintervallumon belül minél több helyen megnyilvánulni, és nagyon hasonlót, de picivel mindig többet mondani. Egyetlen történetre fókuszált, a „NER-ből kilépett, rengeteg titkot tudó fiú” sztorijára. Csupa olyan dologról beszélt, amit a politikát követő választók és elemzők eddig is tudtak, amiről viszont az emberek jelentős része a lefojtott nyilvánosság miatt még nem hallott.

Ha hallott is, nem feltétlenül hitte el. A mendemondáknak vélt állítások Magyar Péter által nyertek igazolást?

Itt jön a képbe a hitelesség kérdése. Sokan hitelesebbnek tartják, ha nem ellenzéki politikus, hanem egy tűzhöz közeli, belülről érkezett ember mondja el ugyanazt. Neki ez az előnye másokkal szemben. Megadta azt a reményt, hogy ennek már valóban lesz következménye. Magyar Pétert annak ellenére széles körben elfogadták, hogy mostanáig a NER elitjéhez tartozott. Az ellenzéki szavazók egy része azonban éppen ezért még nem tudja eldönteni, hogy higgyen-e neki. Ebből születnek az olyan összeesküvés-elméletek, hogy valamilyen érdektől vezérelve „biztosan küldték”.

Kizárja ezt a lehetőséget?

A politikáról azt feltételezik, hogy mérnöki precizitással előre kitervelt cselekedetek sorozata. Én meg azt látom, hogy sokszor a véletlenek, az érzelmek összjátéka. Magyar Péter – aki kicsit beleszeretett az őt körülvevő rajongásba – már nem tud visszafelé lépni. Fenn kell tartania az érdeklődést. Eljutott abba a fázisba, amikor egyre erősebbeket kell mondania a politikusi imázsának megteremtéséhez.

A Fidesznek van félnivalója Magyar Pétertől?

Egyelőre nem tudjuk, mi van a tarsolyában. A Fidesznek akkor lenne félnivalója, ha olyasmivel állna elő, amibe beleremegne a rendszer. Mai eszemmel nehezen tudom elképzelni, hogy ez megtörténik. Ehhez nagy amplitúdójú földrengésre lenne szükség. A Fidesz másik félnivalója az lehet, ha a szavazótábora tovább amortizálódik. Ennek viszont vannak jelei, a lemorzsolódás Magyar Pétertől függetlenül elindult. Leválhat még a táborról néhány százezer ember, de az nem valószínű, hogy a másfél-kétmilliós „kemény magot” sikerül feltörni. Persze, néhány százezer újabb szavazó elvesztése is fájhat a Fidesznek.

Magyar Péternek van félnivalója a Fidesztől?

Állításaival csökkenti a Fidesz renoméját, több politikusát is sérülékennyé teszik. Valamilyen retorziós mechanizmus biztosan beindul ellene. Ennek több fokozata lehet. Amire a legnagyobb esélyt adok, az már zajlik is: a propaganda elkezdte a karaktergyilkosságot vele szemben. Kérdés, hogy Magyar Péter mennyire ütésálló. A politikában nagyon mások a játékszabályok, mint amikor influenszer valaki, vagy a közösségi térben mozog.

Magyar Péter többször nyilatkozta, nem ígéri, hogy ledobja az „atombombát”. Aztán mégis arról beszélt, hogy az általa készített hangfelvételekbe bele kell buknia a kormánynak. Jól tette, hogy ilyen magasra rakta a lécet?

Az ingerküszöböt át kell lépni. Jakab Péter és Vona Gábor, de akár Márki-Zay Péter is jó példa: ismert emberek létrehoznak egy pártot, de a támogatottságuk és a médiában való reprezentáltságuk alapján nem váltják ki azt a hatást, hogy a választópolgárok megvitassák, mit akar egyikük vagy másikuk. Elmondták ők is, mit szeretnének, de ez nem elégséges ahhoz, hogy az ellenzéki oldalon, ahol rengeteg párt van – és olyan médiatérben, amit a Fidesz ural – felfigyeljenek rájuk az emberek. Magyar Péternek muszáj volt magasra tennie a lécet. Aztán az is lehet, hogy ez lesz a veszte. Nincs tudása arról, hogyan kell megszerezni egy választót. Nagyon fontos ugyanis, hogy a Facebook-posztokat lájkoló szimpatizánsok még nem a választói. Ha azt feltételezi, hogy olyan nagyságrendű szavazótábora van, amilyen sokan érdeklődnek iránta, akkor biztosan téved.

Március 15-én, az Andrássy úton, Magyar Péter zászlóbontó nagygyűlésén csalódott baloldali szavazók, kiábrándult fideszesek és volt jobbikosok is megjelentek. Hogyan lehet tipizálni Magyar Péter szimpatizánsait?

A felsorolás a lényegre világít rá. Ebben mutatkozik meg, hogy Magyar Péter egyfajta ideológiamentes képet akar kialakítani, amelyről azt gondolja, hogy abban mindenki elfér. Úgy próbálja megalkotni a saját táborát, hogy nem mond negatívumokat különböző ideológiai platformokról. Igyekszik a szavazókat, bárhonnan jönnek is, egy akolba terelni. Március 15-én ugyanezen a nyomvonalon haladva már szakpolitikai elemeket is előhozott a beszédében. Felmérte, hogy a leglényegesebb területekkel, az egészségüggyel vagy például az oktatással foglalkoznia kell. Újat ugyan nem mondott, de hát hol van ő még attól, hogy szakértői csapat legyen mögötte. A pártjáról nem tudunk semmit. Most kellene jönnie a sziszifuszi aprómunkának, a párt felépítésének. Magyar Péter is tisztában van azzal, hogy egyedül ehhez kevés, szövetkeznie kell másokkal: nemcsak önmagában kell bíznia – ebben nem szenved hiányt –, hanem másokban is. Számára ez lesz a legnehezebb.

Legutóbb Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester volt az, aki ellenzéki megváltóként tűnt fel. A 2022-es parlamenti választás előtt meg is nyerte a miniszterelnök-jelölti előválasztást, a folytatást azonban tudjuk... Egyetért-e azokkal, akik sok hasonlóságot vélnek felfedezni kettejük között?

Persze, sok a hasonlóság, ezért is van az, hogy mindkettőjükben megváltót láttak. Különbség, hogy Magyar Péternek a politikusi imázsról való elképzelése korszerűbb, napjainkhoz jobban igazodó, mint amilyen Márki-Zay Péteré volt. Magyar Péter felismerte az idők szavát, ami Márki-Zay Péterre nem volt jellemző.

Magyar Péter – bár utóbb ezért elnézést kért – „propagandistának” nevezte Dezső Andrást, a HVG munkatársát. Az újságíró bűne az volt, hogy a birtokában lévő rendőrségi jelentés alapján nekilátott kibogozni Magyar és Varga Judit politikai relevanciával is bíró párkapcsolati konfliktusának szálait. Egyszerű elszólás volt, vagy intő jel a választók számára, amit érdemes komolyan venni?

Magyar Péter szövetségi politikája meg fog bukni, ha konfliktusba kerül azokkal, akik közvetett módon – mert újságíróként tették a dolgukat, hírt adtak róla – segítették a felfutását. A választóknak, bármennyire is szeretnének benne makulátlan figurát látni, tudomásul kell venniük, hogy ő sem mentes a hibáktól. Bizony, neki is vannak olyan jellemvonásai, amelyek nem tartoznak a legszebb emberi tulajdonságok közé. A kormányzati karaktergyilkosság nyilván ezekre a negatív tulajdonságokra akar ráerősíteni. Ha sikerül a személyiségében amortizálni, akkor a politikai siker is elmarad.

Milyen átrendeződést hozhat Magyar Péter színre lépése az ellenzéki térfélen?

Ha valahol, akkor középtájon nagy a tolongás. Ha Magyar Péter fel tudja magát építeni, akkor a kutyapárttól, de még a Momentumtól és az LMP-től is elvehet szavazókat.

Szorítsunk egy kis helyet Budapestnek is. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő személyében a Fidesz nagy nehezen megnevezte saját főpolgármester-jelöltjét, a minap – egy civil szervezet és az LMP színeiben – Vitézy Dávid is bejelentkezett. Mennyire kell aggódnia Karácsony Gergelynek?

Amikor felmérést készítettünk, még nem jelentették be Vitézy indulását, de a kérdésfeltevéskor úgy tettünk, mintha már megtörtént volna. Ez azért nem teljesen ugyanaz, mint a mostani szituáció. Vitézy Dávid számai így is elég magasak voltak, megközelítették Szentkirályi Alexandráét. A választók úgy gondoltak Vitézyre, hogy ő valahonnan a Fidesz környékéről érkezik, a kormánytáborban Szentkirályi alternatívájaként tekintettek rá. Karácsonytól is vitt el szavazókat, de nem sokat. Vitézy Dávid szakpolitikai tematikával indul, Karácsony Gergely próbálja a kampányt a nagypolitika, a kormány kontra ellenzék dimenziójában tartani. Teljesen logikus: hol máshol, ha nem Budapesten lehet ezt megtenni? A fővárosban nagyon erős a pártpolitika megfontolás a választói döntéskor. Szerintem Karácsony Gergely és Vitézy Dávid között fog eldőlni a küzdelem. Karácsony győzelmét nem látom veszélyben, de hangsúlyozom, ez csak a jelenlegi állapot. Az elkövetkező hónapokban még sok minden változhat.

Névjegy

Závecz Tibor 1959-ben született Pápán. Programozó matematikusként, majd szociológusként végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 1986-1991 között a Magyar Közvéleménykutató Intézet tudományos munkatársa volt, 1991-2015 között az Ipsos véleménykutatási igazgatója. 2015 végén megalapította a ZRI Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Kft-t, amelynek ügyvezető igazgatója.