sztrájk;megállapodás;operaház;Magyar Állami Operaház;

2024-03-24 11:43:00

Megállapodott a sztrájk felfüggesztéséről az Opera vezetése a dolgozókkal

A Don Giovanni-előadást és Máté-passió hangversenyt már zenekari és énekkari részvétellel tartják meg.

A Magyar Állami Operaház vezetése és az intézmény dolgozóit képviselő szakszervezetek elnökei megállapodtak a sztrájk felfüggesztésében – jelentették be vasárnap délelőtt az Operaház Facebook-oldalán.

Az OPERA munkatársai számára 2024. év második felében – két részletben – összesen 30% alapbéremelést biztosít, továbbá április és szeptember hónapokban nettó 140-140 ezer Ft cafeteriaemelést juttat. A felsorolt plusz jövedelmek beépülnek az eddigi járandóságokba - közölték.

Legkésőbb 2024. április 30-ig a felek elkötelezettek abban, hogy lezárják a kollektív szerződést és aláírják a sztrájkot végleg lezáró megállapodást.

Kiemelték, hogy

Azokat, akik a bizonytalanságból adódóan nem indultak el korábban, az előadás közben is beengedik a Don Giovanni-produkcióra.

A Magyar Állami Operaházban kedd óta sztrájkoltak a munkatársak. Nem csupán és nem is elsősorban a béremelésért, mint lapunknak egy név nélkül nyilatkozó munkatárs elmondta, a munkakörülmények, a gyakran 12-14 órás munkaidő és a kollektív szerződés hiánya épp annyira felháborította a dolgozókat, mint az inflációt finoman sem követő munkabér. Az előadásokat ugyan megtartották, de nem a megszokott formában, a Hunyadi László például zenekar, táncosok és kórus nélkül, a kórusrészek átugrásával zajlott.

Ókovács Szilveszter főigazgató péntek este az ATV Egyenes beszéd című műsorában közölte, részmegállapodást írt alá a Magyar Állami Operaház vezetése az intézmény sztrájkot folytató zenekarával. E szerint a zenekari tagok elfogadták a 15 százalékos bérnövekedést, amelyet tavasszal, júniusban és szeptemberben kapnak meg.

Korábban hírt adtunk arról is, hogy az intézmény a sztrájk napjaira szüneteltette a magukért kiálló dolgozók társadalombiztosítási jogviszonyát. Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke hangsúlyozta, hogy az eljárás társadalombiztosítási csalás, a tb-szüneteltetés gyakorlatilag jogsértő. Ezt az érdekképviselet elnöke jelezte Főző Virágnak, az Operaház főigazgató-helyettesnek, levelében hivatkozott a Büntető törvénykönyvre, amely szerint a tett társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással való visszaélés, a vétség pedig két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A Magyar Állami Operaház azonban visszautasította a vádat, miszerint bűncselekményt követett el, mondván, a 2019. évi CXXII. törvény alapján a társadalombiztosítás szünetelése nem tekinthető jogellenesek. E szerint az intézmény vezetése a minél előbbi megállapodásban érdekelt, és ehhez nem kíván etikátlan eszközökhöz folyamodni. „Különösen károsnak tartjuk az ehhez hasonló nagy nyilvánosság előtt folytatott, hangulatkeltő, manipulatív megnyilvánulásokat, miközben a tárgyalások konstruktív mederben folynak az intézmény vezetői és munkavállalói között” – zárult a tájékoztatás.