Fidesz;gyermekvédelem;főváros;szexuális visszaélések;pedofil-botrány;vizsgálóbizottság;bicskei gyermekotthon;

2024-03-28 05:55:00

Senki nem vállalta a meghallgatást a bicskei gyermekotthon ügyében alakult fővárosi vizsgálóbizottság előtt

A többség érdemi írásos választ sem adott - tudta meg lapunk.

A Fővárosi Közgyűlés egyhangú döntésével egy hónappal kitolták a bicskei gyermekotthonban történt szexuális visszaélések hátterének kivizsgálására február végén létrehozott eseti bizottság beszámolójának határidejét. Az öt fős grémiumnak így április végére kell végeznie a rá bízott feltáró munkával. Kérdés, hogy ez a meghosszabbított határidő tartható lesz-e, lévén a megalakulás óta egyszer sikerült összeülniük.

A testület március 4-én tartotta alakuló ülését, ahol némi vita után elfogadták a munkatervet, miszerint öt alkalommal üléseznek. Abban is megállapodtak, hogy kiket hallgatnak meg az ügyben. A Kiss László III. kerületi polgármester, bizottsági elnök által összeállított lista meglehetősen szűkre sikeredett:

Így az akkori főjegyző és az ügyben eljáró aljegyző, az Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztály vezetője, (Áder János volt köztársasági elnök testvére, Pölöskei Gáborné, aki azóta testvérén keresztül kommunikál és két feljelentést is tett rágalmazás miatt), az ügyben eljáró gyermekvédelmi osztály vezetője, a Városháza akkori kommunikációs igazgatója, továbbá meghallgatták volna Tarlós István akkori főpolgármestert, illetve helyettesét, az akkoriban az oktatási és ifjúsági ügyekkel foglalkozó Csomós Miklóst is.

Ezenfelül kíváncsiak lettek volna a Bárczy István díjra Vásárhelyi Jánost, a gyermekotthon azóta szexuális visszaélések miatt 8 évre ítélt igazgatóját javasló Bagdy Gábornak, Tarlós másik helyettesének, valamint a kitüntetést végül felterjesztő bizottság elnökének, Nagy Gábor Tamásnak, az akkori budavári polgármesternek az érveire is. A meghallgatandók körét a Fidesz két delegáltja a Demszky-korszakra is kiterjesztette volna, de ezt az ellenzéki többségű bizottság elvetette.

„A bizottság – a két bejelentővel kiegészítve a fenti névsort – mindenkinek elküldte a személyes meghallgatásra vonatkozó meghívót, illetve a személyre szabott kérdéssort.

A gyermekotthon két volt nevelője időt kért a válaszadásra. A megkérdezettek közül eddig csak ketten – az egyik bejelentő, illetve Tarlós István volt főpolgármester – küldtek érdemi választ a kérdésekre – válaszolta Népszava megkeresésére Kiss László, a bizottság elnöke. Mint mondta:

Nem tartalmaztak új, lényegi információkat a Fővárosi Levéltárból a 2011 előtti időszakról kikért dokumentumok sem. Így nem derült ki, hogy mi lehetett annak a 2006-os bicskei gyermekotthonból érkező panasznak a tárgya, amelyről a főjegyző a városházi irattárban talált egy feljegyzést. Újabb, a fővárosi önkormányzat felé tett bejelentés sem került elő.

A bizottság eddig egy ülést tartott, ahol a fentieket értékelték, a soron következő ülést viszont lefújták, mivel egyetlen meghallgatandó személy se fogadta el a meghívást. Kiss László bízik abban, hogy az április végi közgyűlésre elkészül a beszámoló és ismertethetik a vizsgálat eredményét, beleértve a gyermekvédelmi rendszer hatékonyabb működésére vonatkozó javaslatokat is.