A Fővárosi Közgyűlés egyhangú döntésével egy hónappal kitolták a bicskei gyermekotthonban történt szexuális visszaélések hátterének kivizsgálására február végén létrehozott eseti bizottság beszámolójának határidejét. Az öt fős grémiumnak így április végére kell végeznie a rá bízott feltáró munkával. Kérdés, hogy ez a meghosszabbított határidő tartható lesz-e, lévén a megalakulás óta egyszer sikerült összeülniük.
A testület március 4-én tartotta alakuló ülését, ahol némi vita után elfogadták a munkatervet, miszerint öt alkalommal üléseznek. Abban is megállapodtak, hogy kiket hallgatnak meg az ügyben. A Kiss László III. kerületi polgármester, bizottsági elnök által összeállított lista meglehetősen szűkre sikeredett:
azon kizárólag a Karácsony Gergely főpolgármester által korábban elrendelt főjegyzői belső vizsgálatban megjelölt személyek – ők sem teljes körben – kerültek föl.
Így az akkori főjegyző és az ügyben eljáró aljegyző, az Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztály vezetője, (Áder János volt köztársasági elnök testvére, Pölöskei Gáborné, aki azóta testvérén keresztül kommunikál és két feljelentést is tett rágalmazás miatt), az ügyben eljáró gyermekvédelmi osztály vezetője, a Városháza akkori kommunikációs igazgatója, továbbá meghallgatták volna Tarlós István akkori főpolgármestert, illetve helyettesét, az akkoriban az oktatási és ifjúsági ügyekkel foglalkozó Csomós Miklóst is.
Dobrev Klárát is feljelentette Áder János húga Jöhet az első eljárás, rágalmazás miatt Áder János húga büntetőfeljelentést tesz Gy. Németh Erzsébet ellenEzenfelül kíváncsiak lettek volna a Bárczy István díjra Vásárhelyi Jánost, a gyermekotthon azóta szexuális visszaélések miatt 8 évre ítélt igazgatóját javasló Bagdy Gábornak, Tarlós másik helyettesének, valamint a kitüntetést végül felterjesztő bizottság elnökének, Nagy Gábor Tamásnak, az akkori budavári polgármesternek az érveire is. A meghallgatandók körét a Fidesz két delegáltja a Demszky-korszakra is kiterjesztette volna, de ezt az ellenzéki többségű bizottság elvetette.
„A bizottság – a két bejelentővel kiegészítve a fenti névsort – mindenkinek elküldte a személyes meghallgatásra vonatkozó meghívót, illetve a személyre szabott kérdéssort.
Ám a 11 érintett közül senki nem vállalta a személyes megjelenést.
A gyermekotthon két volt nevelője időt kért a válaszadásra. A megkérdezettek közül eddig csak ketten – az egyik bejelentő, illetve Tarlós István volt főpolgármester – küldtek érdemi választ a kérdésekre – válaszolta Népszava megkeresésére Kiss László, a bizottság elnöke. Mint mondta:
azt nem tekintik érdemi válasznak, ha valaki azt írta „nem emlékszem”, „nem volt erről információm”, ahogy azt sem, ha valaki politikai okból utasítja el a válaszadást.
Nem tartalmaztak új, lényegi információkat a Fővárosi Levéltárból a 2011 előtti időszakról kikért dokumentumok sem. Így nem derült ki, hogy mi lehetett annak a 2006-os bicskei gyermekotthonból érkező panasznak a tárgya, amelyről a főjegyző a városházi irattárban talált egy feljegyzést. Újabb, a fővárosi önkormányzat felé tett bejelentés sem került elő.
A bizottság eddig egy ülést tartott, ahol a fentieket értékelték, a soron következő ülést viszont lefújták, mivel egyetlen meghallgatandó személy se fogadta el a meghívást. Kiss László bízik abban, hogy az április végi közgyűlésre elkészül a beszámoló és ismertethetik a vizsgálat eredményét, beleértve a gyermekvédelmi rendszer hatékonyabb működésére vonatkozó javaslatokat is.
Rétvári Bence azt állítja, már vizsgálják a gyermekvédelmi intézmények vezetőit, éppen csak az érintettek nem tudnak rólaA bicskei gyermekotthon egyik volt nevelőjét is elítélték pedofíliáért, de nem kellett börtönbe vonulniaBalog Zoltán egyetértett a 2012-es, bicskei gyermekotthonról szóló ombudsmani jelentéssel„Garancia a biztos kudarcra” az Orbán-kormány pszichológiai alkalmassági vizsgálatról szóló új gyermekvédelmi rendelete