Fidesz-KDNP;Deutsch Tamás;EP-választás;EP-lista;

Megvan a Fidesz-KDNP EP-listája, több képviselő tényleg távozik Brüsszelből

Mint azt lapunk korábban előre vetítette, jó helyet kapott Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Deutsch Tamás azt is elmondta, miért.

A Fidesz országos elnöksége a KDNP-vel egyetértésben döntött a kormánypártok 2024-es európai parlamenti listájának javaslatáról, amelyet a Fidesz választmánya április 15-én fogadhat el – közölte Deutsch Tamás EP-listavezető az MTI-vel. Hozzátette, új jelöltként szerepel a listán mások mellett Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárkamara elnöke és Szekeres Pál olimpiai bronzérmes vívó, háromszoros paralimpiai bajnok.

A Fidesz-KDNP teljes listája:

1. Deutsch Tamás

2. Gál Kinga

3. Gyürk András

4. Győrffy Balázs

5. Hölvényi György (KDNP)

6. Szekeres Pál

7. Ferenc Viktória

8. Vicsek Annamária

9. Győri Enikő

10. László András

11. Schaller-Baross Ernő

12. Bólya Boglárka

13. Petri Bernadett

14. Hegedűs Barbara

15. Kavecsánszki Ádám

16. Juhász Hajnalka (KDNP)

17. Kósa Ádám

18. Hidas Dóra

19. Tóth Edina

20. Magyar Ágnes Zsófia

21. Tordai-Lejkó Gábor

Deutsch Tamás közölte, a Fidesz-KDNP 2024-es EP-listája továbbra is nemzeti lista, amelyen a vajdasági és kárpátaljai magyar nemzeti közösség új jelöltjei, Vicsek Annamária és Ferenc Viktória is szerepelnek. Szerinte mindennek a nyugat-balkáni uniós csatlakozási folyamat felgyorsítása szempontjából, illetve a tragikus orosz-ukrán háború mielőbbi befejezésével, a béke megteremtésével kapcsolatban még különösebb jelentősége van. Beszélt arról is, hogy Bocskor Andrea és Deli Andor EP-képviselők továbbra is a határon túli magyar nemzeti közösségek érdekében folytatják munkájukat.

Értékelése szerint az eddigi legkeményebb európai parlamenti ciklus elé néznek, minden korábbinál durvább támadásokkal szemben kell majd megvédeniük Magyarország szuverenitását.

Deutsch Tamás közölte, hogy „Brüsszel méregzöld ideológiai nyomásgyakorlása” ellen Nyugat-Európa-szerte fellázadtak a gazdák, a következő évek egyik legfontosabb kérdése a gazdatársadalom érdekeinek eredményes képviselete lesz. Ezért fontos – folytatta – hogy a magyar gazdák képviselete markánsan megjelenik a listán, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárkamara elnökének személyében.

Elmondta, hogy

Orbán Viktor felkérésére Hidvéghi Balázs az európai parlamenti ciklus végeztével a magyar Országgyűlés tagjaként dolgozik majd, a néhány év megszakítással 2004 óta EP-képviselő Járóka Lívia pedig a jövőben az egyetemi-akadémiai életben folytatja szakmai pályafutását.

Deutsch Tamás felidézte, Trócsányi László már korábban bejelentette, hogy nem indul újra a 2024-es európai parlamenti választásokon, mert a mandátuma lejártát követően a Károli Gáspár Református Egyetem rektoraként a magyar felsőoktatás sikeréért kíván dolgozni, míg Tóth Edina európai parlamenti tanácsadói és képviselői tapasztalatával környezetvédelmi szakemberként folytatja pályafutását.

A nagyobbik kormánypártnak jelenleg 12, a KDNP-nek 1 képviselői helye van az uniós törvényhozó testületben. Bár a júniusi 9-i európai választásokig még több mint két hónap van hátra, és a gyorsan változó belpolitikai fejlemények miatt kiszámíthatatlanok az esélyek, a két párt arra számít, hogy a következő öt évre legalább ennyi képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe (EP). Lapunk már korábban előre vetítette, hogy a Fidesz európai parlamenti delegációjának jelenlegi tagjai közül a lista előkelő helyén marad Gál Kinga, Győri Enikő és Gyürk András, valamint Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke is.

Deutsch Tamás azt követően lett a kormánypárt listavezetője, hogy elődje, a kegyelmi botrányba belebukott Varga Judit lemondott minden közéleti tisztségéről. Egyébként a kereszténydemokratákhoz tartozó Hölvényi György az egyetlen, aki az EP legnagyobb frakciójában, az Európai Néppártban ül, miután a KDNP – a Fidesszel ellentétben – a mérsékelt jobboldali pártcsalád tagja maradt. A nagyobbik kormánypárt képviselői 2021. márciusa, a Néppárttal történt szakítás óta a függetlenek padsoraiban foglalnak helyet. Ez is megváltozhat, ha Orbán Viktornak és a vele egyívású, főként szélsőjobboldali európai politikusoknak sikerül egy új pártszövetséget létrehozniuk a választásokat követően.