Erős két nap van mögöttem – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott hagyományos interjújában, utalva a Brüsszelben nemrég lezárult uniós csúcstalálkozóra.
A kormányfő hozzátette, jól érzékelik Európában a vezetők és a polgárok, hogy a világ veszélyes hellyé vált, háborús zónává alakul a Közel-Kelet. Itt az ukrajnai háború is – folytatta –, a Balkánon meg békétlenség van, a helyzet rendkívüli fegyelmezettséget igényel, itt nem lehet kapkodni.
„Nehéz a helyzet, egyedül is vagyunk”
A kormányfő közölte, mindenki jobban jár, mind az emberéletek megmentése, mind a gazdaság tekintetében, ha sikerül féken tartani a közel-keleti konfliktust. Majd – áttérve az ukrajnai háborúra – leszögezte, a brüsszeli vezetők erről úgy beszélnek, mint a saját háborújukról.
Orbán szerint a NATO is „csúszik bele a háborúba”, most ukrajnai missziót szervez, nem azért hogy katonákat küldjön, de elkezdte koordinálni a kiképzést, a fegyverszállításokat.
„Az első fejezetből ki tudtunk maradni, most az a kérdés, ki tudunk-e maradni a másodikból”
– jelentette ki. Mint mondta, a magyar álláspont a ragaszkodás a NATO eredeti küldetéséhez, hiszen ez egy védelmi szövetség. „Az unió egy másik tészta”, a miniszterelnök szerint ott arra kell figyelni, nehogy az európai vezetők a magyarok pénzét küldjék Ukrajnába. „Nehéz a helyzet, egyedül is vagyunk” – összegezte, megjegyezve, a Vatikán áll még a béke oldalán.
Orbán megismételte, hogy amíg nemzeti kormánya van az országnak, addig az orosz-ukrán háborúban Magyarország egyik fél oldalán sem avatkozik be. Kiemelte, két szláv nép háborújáról van szó, nem „a mi háborúnkról”, és ezt minél hamarabb tűzszünettel és béketárgyalással kellene lezárni.
A magyarok nélkül nincs szabadság
A szólásszabadság rossz bőrben van Nyugat-Európában – folytatta Orbán Viktor, utalva a Nemzeti Konzervativizmus Konferenciára (NatCon), amelyen ő is felszólalt. Korábban azonban a közbiztonságot fenyegető veszélyre hivatkozva próbálták leállítani a rendezvényt, miután antifasiszta tüntetők azzal fenyegetőztek, hogy felvonulást rendeznek az épületnél. A miniszterelnök most azt mondta, ma egy olyan „véleményúthenger” uralkodik ott, amit a magyarok el sem tudnak képzelni. Kifejtette, hogy ha egy „egyszerű melós” a munkahelyén a migrációról olyat mond nyíltan, ami nem vág egybe a központi állásponttal, lehet, hogy nem lesz munkája.
– Ma Magyarország nélkül, a magyar emberek hangja nélkül nincs szabadság Európában
– vonta le a következtetést.
Orbán Viktor szerint őt utoljára '88-ban akarták rendőrökkel elhallgattatni, úgy tűnik, folytatódhat a nemzeti konzervatívok leállított konferenciájaA „Soros-féle terv hívei”
Áttérve a migráció témájára, Orbán Viktor közölte, ezt az európai vezetők nem megállítani, hanem menedzselni akarják. Majd kifejtette, sokan azt állítják, a Soros-terv nem létezik, pedig Soros György maga írta le hatpontos tervét 2015-ben. A magyaroknak azonban senki sem mondhatja meg, kikkel éljenek együtt.
A kormányfő úgy véli, a lényeg az, hogy szabad-e az ország területén tartózkodnia valakinek addig, míg nem bírálták el a kérelmét. Szerinte ugyanis hiába lesz egy kérelem eredménye negatív, „ezek az emberek a büdös életben nem fognak onnan hazamenni”. Szerinte a kulcskérdés az, hol kell várakozni az elbírálásig, a nyugatiak, a „Soros-féle terv hívei” pedig nem elég erősek ennek a kezeléséhez.
Orbán Viktor a szélsőjobb konferenciáján: le kell cserélni az európai vezetőket– Bármilyen furcsa, az ukrán gabonadömping és a háború szoros összefüggésben van egymással – állapította meg a kormányfő, leszögezve,
„ezt a háború hozta a nyakunkra, ez a háború egyik nemkívánatos következménye”.
Ez nekünk is baj – folytatta –, mi ugyan meg tudjuk védeni a saját piacunkat, de a felét annak, amit megtermelünk, el kell adnunk, az európai piacokra pedig beérkezett az olcsó ukrán gabona. A miniszterelnök úgy összegzett, nehéz idők előtt állunk, mégpedig azért, mert az Európai Unió nem hajlandó megvédeni az európai piacot.
Orbán Viktor a világ kereszténydemokratáival közölte, hogy nem hajtja végre a migrációs paktumot, de Ukrajnát sem támogatja semmibenNATO-főtitkár: Biztos vagyok benne, hogy megoldást találunk a magyar aggodalmakra és konszenzusra fogunk jutni