pártpreferenciák;Idea Intézet;EP-választás 2024;

Az IDEA Intézet is arra jutott, hogy csak három párt került volna be a parlamentbe, ha most tartottak volna országgyűlési választásokat

Egy ugyanekkor tartott EP-választáson pedig a Fidesz-KDNP, a TISZA párt és a DK-MSZP-Párbeszéd közös lista mellett csak az MKKP-nek lett volna esélye mandátumszerzésre.   

Csak három párt került volna be a parlamentbe, ha május elején országgyűlési választásokat tartottak volna Magyarországon – ez derül ki az IDEA Intézet 2024 április végén és május elején elvégzett felméréséből.

Az eredmények szerint

  • a kormánypártokra a felnőtt népesség tagjainak kicsivel több mint negyede (27 százaléka) szavazott volna, ez egy hónap elején tartott országgyűlési választáson 39 százalékos szavazati arányt jelenthetne a biztos szavazó, pártot választani tudók között.

  • tavasz közepére a TISZA lett a második legnépszerűbb párt Magyarországon, a felnőttek 15, a biztos szavazó, pártot választani tudók 21 százaléka adta volna szavazatát egy „most vasárnapi” országgyűlési választáson Magyar Péter pártjára.

  • a Demokratikus Koalíció támogatottsága a teljes népességben 11 százalék, a biztos szavazók körében pedig 15 százalék.

A Momentum és a Mi Hazánk egy május elején tartott választáson nem érte volna el az 5 százalékos választási küszöböt, és az MKKP támogatottsága is hosszabb idő után a parlamenti bejutási küszöb alá esett.

A Publicus Intézet lapunk számára készített reprezentatív kutatása hasonló eredményeket kapott, eszerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, az összes megkérdezett 24, a biztos szavazók 33, a biztos szavazó pártválasztók csoportjának pedig a 42 százaléka szavazna a Fidesz-KDNP pártszövetségre. A felmérés azt is mutatja, hogy Magyar Péter pártja, a Tisza Párt mindegyik kategóriában a második helyen áll: az összes megkérdezett körében 14, a biztos szavazók között 16, a biztos szavazó pártválasztók között pedig 20 százalékon van. A parlamenti választással kapcsolatos kérdésnél a Tisza Párttól alig lemaradva a DK következik, 12, 15, illetve a biztos szavazó pártválasztóknál 18 százalékkal. A többi párt az öt százalékos bejutási küszöböt sem éri el.

2024. június 9-én azonban nem országgyűlési, hanem európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek Magyarországon. Az IDEA Intézet felmérésének eredményei azt mutatják, hogy a népesség választási hajlandósága május elején meglehetősen magas volt, lényegesen magasabb annál, mint amilyen az EP-választásokon a korábbi években megszokottá vált.

Május elején, ha arra „most vasárnap” került volna sor, a felnőtt népesség tagjainak 56 százaléka 100 százalékosan meg volt arról is győződve, hogy június 9-én szavazni fog majd.

Az IDEA Intézet eredményei szerint ha az európai parlamenti választásra május elején került volna sor,

  • a szavazatok 40 százalékát a Fidesz-KDNP-t szerezte volna meg,

  • a választáson résztvevők 21 százaléka a TISZA pártot,

  • 17 százalékuk pedig a DK-MSZP-Párbeszéd közös listáját támogatta volna,

  • és egy hónappal a választások előtt e pártokon kívül csak az MKKP európai parlamenti támogatottsága érte volna el még éppen az 5 százalékot.

Az adatfelvétel május 4-én zárult, aznap jelentette be Jakab Péter, hogy A Nép Pártján Mozgalom nem tudott listát állítani, így a párt még szerepelt a listák felsorolásában