hangfelvétel;felmérés;Rogán Antal;Publicus Intézet;Varga Judit;Magyar Péter;Schadl-Völner-ügy;

A felvétel főszereplője: Rogán Antal propagandaminiszter

- Publicus: Hitelt ad a többség a Magyar Péter által korábban nyilvánosságra hozott hangfelvételen elhangzottaknak

Kivizsgáltatnák Rogán Antal szerepét a Schadl-ügyben.

A Magyar Pétert ismerők 58 százaléka ismeri annak a hangfelvételnek a tartalmát, amelyet a Tisza Párt vezetője még március végén hozott nyilvánosságra, és az így válaszolók 75 százaléka igaznak gondolja az abban elhangzó állításokat és vádakat – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készített felméréséből. (Mint azt korábban megírtuk, a reprezentatív kutatásban megkérdezetteknek mindössze 4 százaléka mondta, hogy nem tudja kicsoda Magyar Péter, további 2 százalék pedig nem válaszolt).

Az ominózus hangfelvételen Varga Judit egykori igazságügyi miniszter volt férje kérdéseire válaszolva többek között arról beszél: Rogán Antal és emberei manipulálták a Schadl–Völner-ügy ügyészségi iratait, és „kihúzatták magukat” belőle. A felvétel tartalmával tisztában lévőknek mindössze 14 százaléka gondolja, hogy nem igazak az abban szereplő állítások, 11 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre. Hatalmas a kontraszt a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között:

míg a Fidesz-KDNP híveinek 25 százaléka hiszi el a Varga Judit által mondottakat, az ellenzékiek 92, a Tisza Párt potenciális szavazóinak 94, a bizonytalanoknak pedig 79 százaléka. 

Az sem meglepő, hogy a kormánypárti szavazók között van a legtöbb bizonytalankodó a vádakat illetően: 27 százalék nem tudja, mit gondoljon a kérdésről.

Nagy a megosztottság azt illetően, hogy vajon a felvételen szereplő vádak elég súlyosak-e ahhoz, hogy megrengessék az emberek bizalmát a kormányban. Összesen 48 százalék válaszolt igennel erre a kérdésre, szemben a nem válaszok 46 százalékával. Ebben az esetben is a pártszimpátia a legfőbb vízválasztó:

míg a Fidesz szavazóinak csupán 10 százaléka gondolja, hogy árthatnak a vádak a kormánynak, az ellenzékiek 56, Magyar Péter híveinek 85, a bizonytalanoknak pedig 51 százaléka véli így. 

Abban a Fidesz táborát leszámítva nagy az egyetértés, hogy a hatóságoknak foglalkozniuk kellene a felvételen elhangzottakkal: a 79 százalékos átlagot leginkább a kormánypárti hívek 48 százaléka húzza le, ami ahhoz képest magas aránynak számít, hogy körükben is kevesebben, 45 százaléknyian vannak, akik nemmel válaszoltak erre a kérdésre. Az ellenzékiek és a Tisza Párt szavazóinak körében 92-91 százalék, a bizonytalanok között 77 százalék azoknak az aránya, akik szerint az ügyészségnek vizsgálódnia kellene az ügyben.

Masszív többség, a Magyar Pétert ismerők 63 százaléka elhiszi azt az állítását, miszerint a kormány, és a hozzá köthető üzleti érdekcsoportok maffia-szerűen működnek. Még a kormánypártok szavazóinak 20 százaléka is elhiszi ezt az állítást, ami az ellenzék és a Tisza hívei között 94-95 százalékos népszerűségnek örvend, és a bizonytalanok 66 százalékánál is egyetértésre talál.

Annak ellenére, hogy az így nyilvánosságra került információkat a többség elhiszi, nagy a megosztottság abban a kérdésben, hogy helyesen járt-e el Magyar Péter, amikor hangfelvételt készített a feleségével folytatott magánbeszélgetésről.

Mindössze 10 százalék tartja helyesnek ezt a lépést. 34 százalék nem tartja helyesnek, de a körülményeket figyelembe véve elfogadhatónak gondolja. 

48 százalék viszont elfogadhatatlannak tartja, 9 százalék pedig nem válaszolt. A felvétel elkészítését a kormánypárti szavazóknak csupán 1 százaléka tartja helyesnek, 4 százalék elfogadhatónak, 88 százalék pedig elfogadhatatlannak gondolja. Ebben a kérdésben Magyar Péter hívei és a többi ellenzéki párt szavazói között is szignifikáns a különbség:

előbbiek 34, utóbbiak 13 százaléka gondolja helyesnek a magánbeszélgetés rögzítését.

A Magyar Pétert ismerők 51 százaléka úgy gondolja, az új politikai szereplőnek vannak még olyan információk és bizonyítékok a birtokában, amelyek kellemetlenek lehetnek a Fidesz számára, 24 százalék szerint nincsenek, további 5 százalék szerint viszont most nincsenek, de más forrásból még kaphat ilyeneket. A fideszeseknek csak 25 százaléka hisz további kompromittáló anyagok létezésében, 50 százalék szerint viszont nincs ilyesmi a kezében. 

Az ellenzékiek 64, a Tisza Párt szimpatizánsainak 81, a bizonytalanok 57 százaléka vár további „atombombákat” Magyartól.

Az állami média természetesen megfelelő terep számára.