Washington;Egyesült Államok;Legfelsőbb Bíróság;Capitolium;Donald Trump;Republikánus Párt;

Trump felé hajlik a kezük

Az elnökválasztás előtt hat hónappal gyülekeznek a fellegek az amerikai bírósági hierarchia csúcsszerve, a washingtoni Legfelsőbb Bíróság már-már szakrálisnak tekintett épülete felett. 

Az ok: a 2016 és 2020 között a Trump-adminisztráció 5-4 arányban konzervatívra „hangolta” a testület világnézeti összetételét, azonban egyes bírákkal kapcsolatban nemrég határozott politikai részrehajlást feltételező információk is napvilágot láttak. A The New York Times írt csütörtökön megjelent oknyomozó riportjából kiderül, hogy 2020 novemberében, Joe Biden elnök választási győzelmét követő hetekben szemtanúk egy fordítva felhúzott amerikai zászlót láttak felhúzva Samul Alito társbíró alexandriai otthona előtt.

A lap által megszólaltatott Amanda Frost, a Virginiai Egyetem jogászprofesszora szerint „a ház előtt fejjel lefelé felhúzott lobogó egyenlő a „Stop the steal” (Állítsátok meg a lopást”), azaz a választás elcsalását hirdető teória hirdetésével, ami problematikus, amennyiben ez a személy a választásokkal kapcsolatos ügyekről ítélkezik.” Donald Trump és hívei ezzel az álhírrel teremtettek ideológiai alapot a 2021. január 6-án a Capitolium épülete ellen történt támadásra. Frost azt is hozzáteszi, hogy „ez képviselheti a házastárs vagy más családtag politikai véleményét is, Alito bírónak nem lett volna szabad ezt az üzenetet közvetíteni a külvilág felé”. Szemtanúk szerint Alito felesége szóváltásba is keveredett az utcában lakó, az otthonát Trump-ellenes táblával díszítő másik családdal és vita időpontját és a jelkép félreérthetetlen üzenetét figyelembe véve az Alito házaspár közös álláspontját képviselte a szóban forgó zászló.

Egy szóban forgó másik szakértő, a Berkeley Egyetem Bírói Intézetének vezetője nyilatkozott a témában, amikor úgy fogalmazott egy interjúban, hogy „mindig proaktív módon kell eljárni a pártatlanság kérdésében.” A Legfelsőbb Bíróság szervezeti és működési szabályzatában kifejezetten figyelmezteti a dolgozóit, hogy tartózkodjanak mindenfajta pártpolitikai vélemény nyilvános formában történő kinyilvánításától, beleértve bármilyen pártszimbólum vagy az amerikai populáris kultúrában bumper stickernek nevezett matricákat is, amelyek gépkocsi hátsó részére ragasztva tulajdonosuk politikai szimpátiáját vagy épp ellenvéleményét hirdetik. A bíróság belső szabályzata és a 2022-ben kiadott iránymutatása ennek megfelelően minden politikai szerepvállalást is megtilt dolgozói számára. Ez fokozottan igaz a taláros testület tagjaira, akik a politikai elfogultság legcsekélyebb látszatát sem kelthetik, ugyanis ez alapjaiban rendítheti meg a társadalom hitét az általuk képviselt intézménybe.

Sajnos nem egyedi Alito társbíró esete. Kollégája, Clarence Thomas társbíró szintén a felesége miatt kényszerülhet magyarázkodásra. A pályáját a 60-as évek végén baloldali polgárjogi harcosként kezdte, a Yale Egyetem jogi karára elsőként bejutott tizenkét fekete hallgató egyike volt, a szakmai csillaga meglepő módon mégis a 80-as éveket meghatározó Reagan-adminisztráció idején ívelt fel. Második felesége, a konzervatív aktivistaként ismert Virginia Thomas meghallgatását azután kezdeményezte a kongresszus „januári 6-i eseményeket” vizsgáló házbizottsága, hogy nyilvánosságra kerültek a Fehér Ház akkori kabinetfőnökének, Mark Meadowsnak küldött sms-i. Ezekben Joe Biden választási győzelmének elvitatására hív fel sürgeti és számos állam törvényhozói – például Arizonában - is kaptak tőle hasonló tartalmú üzeneteket. A nő ügyvédje egy közleményben úgy fogalmazott, hogy „Ginni Thomas beleegyezett a házbizottság előtt önkéntes alapon tartott interjúba és kész válaszolni minden kérdésre, amely tisztázza a 2020-as elnökválasztásban vállalt munkáját érintő minden félreértést.” A magabiztos nyilatkozat azonban nem ad választ a bizottság azon érdeklődésére, amely Thomas és John Eastman ügyvéd közötti egyeztetést illeti. A konzervatív jogász helyezett nyomást ugyanis Mike Pence akkori alelnökre, hogy késleltesse a 2021. január 6-án zajló az elektori szavazatok hitelesítésének eljárását. Ezen kívül a bizottsághoz került Eastman egy e-mailje, amelyet egy szövetségi bíró végzésére volt köteles kiadni. A levél bizonyítja, hogy Eastman és Thomas legalább egy alkalommal találkoztak a választási eredmény megváltoztatása ügyében.

A legfőbb bírákat élethosszig tartó mandátummal nevezik ki, így különösen fontos, hogy minden időben pártatlannak mutatkozzanak. Ilyen házastársakkal azonban nehéz dolguk lesz.