Spanyolország;Közel-Kelet;Egyiptom;Izrael;gázai offenzíva;háború;Írország;Norvégia;palesztin állam;Rafah;Pedro Sánchez;

Egymillióan menekültek el Rafahból

Életbe lépett kedden Palesztina államként való elismerése Spanyolország, Norvégia és Írország által.

Pedro Sánchez spanyol kormányfő televíziós beszédben méltatta a lépést, kijelentve, hogy „ez egy történelmi döntés, amelynek egyetlen célja, hogy segítse az izraelieket és a palesztinokat a béke elérésében”.

Espen Barth Eide norvég külügyminiszter vasárnap Brüsszelben adta át a Palesztinát hivatalosan elismerő dokumentumot Mohammed Musztafa palesztin miniszterelnöknek. „Az elismeréssel új tartalmat adunk az oslói megállapodásokkal kezdődött folyamatnak. Ez a független Palesztina egy 2.0-ás víziója" – jelentette ki. Eide szerint "nagyobb lendületet adhatnak” a békemegoldásnak, ha más országok is követik Norvégia példáját. A kétállami megoldás az egyetlen út a békéhez, fejtette ki a norvég diplomácia vezetője. Az izraeli kormány felháborodottan reagált a bejelentésre: bekérették a külügyminisztériumba a három ország nagykövetét. Pénteken Izrael bejelentette, korlátozza a spanyol diplomaták munkáját az országban.

A Kairótól délre fekvő szülővárosában eltemették az izraeli és egyiptomi csapatok közötti tűzpárbajban hétfőn megölt egyiptomi katonát. A gyászszertartáson több tucatnyian vettek részt - jelentette az al-Arabija hírcsatorna. "A fiam a hazájáért halt meg" - mondta az elhunyt katona apja. A temetésről készült videókon az egyiptomi hadsereg egyetlen egyenruhás tagja sem volt látható. A katonát a Gázai övezet határának közelében ölték meg az izraeli és az egyiptomi csapatok közötti tűzpárbaj során. Eltérő beszámolók voltak arról, hogy melyik fél nyitott tüzet. Az is tisztázatlan, hogy az izraeli hadsereg egyidejűleg harcban állt-e a Hamász militáns palesztin szervezet tagjaival a térségben.

Az ENSZ Palesztin Segélyezési és Munkaügyi Szervezete (UNRWA) szerint mintegy egymillió ember menekült el Rafahból. Ők az elmúlt három hétben hagyták el a Gázai övezet déli részén fekvő várost - közölte az UNRWA. Súlyos nemzetközi bírálatot váltott ki az Egyiptommal határos városra vasárnap mért izraeli légicsapás, amelyben számos civil meghalt a háborús menekültek sátortáborában. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedd este rendkívüli ülést tartott az ügyben.

Izrael a Hamász szélsőséges palesztin szervezet elleni háborújának egy korábbi szakaszában felszólította a Gázai övezet palesztin civil lakosságát, hogy Rafahba meneküljön. A Nemzetközi Bíróság (ICJ) kötelező érvényű ítélete ellenére, amely a rafahi katonai művelet azonnali befejezésére szólított fel, az izraeli fegyveres erők továbbra is folytatják műveleteiket a Gázai övezet legdélebbi városában.

Az izraeli harckocsik közben elérték a körülzárt város központját. Több tankot láttak az al-Avda mecsetnél - közölték szemtanúk a Reuters hírügynökséggel. Az izraeli hadsereg május elején kezdte meg a szárazföldi offenzívát Rafah ellen. Az izraeli kormány szerint a város a Hamász utolsó bástyájának számít a Gázai övezetben.