nyomozás;bicskei gyermekotthon;Kónya Endre;

Titkolja a rendőrség, kihallgatták-e már a bicskei gyermekotthon elnöki kegyelmet szerző volt igazgatóhelyettesét

A pedofilügyben kényszerítésért elítélt Kónya Endre még 2024 márciusában is a vallomása visszavonására akarta rávenni az egyik áldozatot, de leleplezték.

„A nyomozás folyamatban van, ennek érdekeire tekintettel bővebb tájékoztatás nem adható.”

Mindössze ezt a szűkszavú választ közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), amikor arról tettünk fel kérdést, hogy sikerült-e már kihallgatni a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesét, amiért márciusban a pedofíliáért elítélt igazgató, Vásárhelyi János egyik áldozatát arról győzködte egy budapesti parkban, hogy vonja vissza a jogerősen lezárt ügyben tett terhelő vallomását. Az RTL rejtett kamerával megörökítette a találkozót, amelyet így megismerhetett a nyilvánosság. Akkor a rendőrség azt közölte, hogy az ügyben hivatalból büntetőeljárást indít. 

Nem sokkal később érdeklődtünk a BRFK-nál az ügyről, de akkor sem közöltek bővebb információkat. A mostani tájékoztatás -  ha lehet - még ennél is semmitmondóbbra sikeredett. Így azt sem tudni, milyen bűncselekmény miatt zajlik a nyomozás, valamint azt sem, sikerült-e már kihallgatni valamilyen formában Kónya Endrét.

Az RTL Házon kívül című műsorában 2016. október 5-én vetítették azt a riportot, amelyben a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon két volt lakója, Pop Mert Julián és Illés Levente arcát és nevét vállalva számolt be arról, hogy az igazgató szexuálisan zaklatta őket. Vásárhelyi János ellen hasonló ügyben 2011-ben indult nyomozás, de azt bűncselekmény hiányában lezárták. 2016. szeptember 6-án a gyermekotthon egyik korábbi gondozottja – egyike azoknak, akik 2011-ben vallomást tettek az igazgató ellen – a vonat elé vetette magát. 2016. szeptember 7-én Pop Mert Julián Budapesten feljelentést tett az ügyben, amelyben Vásárhelyi Jánost pedofíliáért végül 8 év fegyházra ítélték. Az ügyben indult egy másik büntetőügy is kényszerítésért és vesztegetésért az igazgató, illetve a tavaly elnöki kegyelemben részesített igazgatóhelyettes, Kónya Endre ellen. Ebben az igazgatót 2 év 3 hónap, az igazgatóhelyettest pedig 3 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélték.