;

megfigyelők;Szentkirályi Alexandra;önkormányzati választás 2024;

- A választási megfigyelők megtévesztési stratégiának nevezték Szentkirályi Alexandra utolsó pillanatos visszalépését

A lázító retorika és a médiaelfogultság miatt is aggodalmukat fejezték ki, valamint hangsúlyozták, nem jó a pluralizmusra nézve, hogy 859 településen csak egy polgármester indult.

Bemutatta a magyar önkormányzati választásról szóló előzetes jelentését a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózatának (ENEMO) a 2024-es magyar önkormányzati választásokat megfigyelő nemzetközi missziója.

A Telex összefoglalója szerint a szervezet megállapította, hogy a jelenlegi jogi keretrendszer hiányosságai negatívan befolyásolták a választást a kormánypárt javára. Az ENEMO szerint

aggodalomra adott okot a kampányban a lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és az, hogy a részt vevő pártoknak egyenlőtlen lehetőségei voltak. 

Azt azonban a szervezet jó hírnek nevezte, hogy maga a választási adminisztráció hatékonyan, szakszerűen működött.

Nino Rizhamadze, a szervezet egyik tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvény megítélésük szerint negatívan hatott a média és a civil társadalom helyzetére, ilyen jogszabály elfogadása hat hónappal választás előtt szokatlan. Egy másik tag, Kristina Kostelac pedig közölte,

a szervezet elítéli az olyan típusú választói megtévesztési stratégiát, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon, mert ez befolyásolja a választási eredményeket.

Ezzel nyilvánvalóan a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjének, Szentkirályi Alexandrának a visszalépésére utalt.

Szerinte az aláírásgyűjtő ívek begyűjtésének folyamata alapvetően rendben volt. Az viszont, hogy 859 településen csak egy polgármester indult, nem jó a pluralizmusra nézve, és akadályozza a különböző politikai lehetőségek közötti választás jogát. Közölte azt is, hogy számos helyen találtak etikátlan adatfelhasználásra, az állami források kampánycélokra fordítására és helyi hatósági nyomásgyakorlásra utaló jeleket, valamint aggodalmát fogalmazta meg a gyermekek kampányrészvétele miatt.

Ana Mihajlović a szervezet részéről hozzáfűzte, a választási határok átrajzolása hat hónappal a választás előtt ellentétes volt a nemzetközi normákkal. Tapasztalták a választók személyes adatainak kiszivárgását, eladását is. Az egyik budapesti kerületben például jogellenesen regisztrált (venezuelai) választópolgárok befolyásolhatták a választást, ez utóbbi esetet még vizsgálják.

A megfigyelők többek között arra is felhívták a figyelmet, hogy

  • a kampányfinanszírozási szabályok szemben állnak az európai normákkal, a kampánypénzek költésének nincs jogi korlátozása az önkormányzati kampányban, ami hátrányba hozza a kisebb pártok jelöltjeit vagy a független jelölteket,

  • az esetek 9 százalékában több mint egy személy tartózkodott a megfigyelt szavazásnál a szavazófülkében, sőt, a választópolgárok 3 százaléka nem tudott titokban szavazni a fülke elhelyezkedése miatt,

  • néhány helységben szavazatvásárlásról, láncszavazásról számoltak be,

  • a kampányban a Fidesz-közeli politikai szereplők és a kormányzati emberek megkülönböztető, diszkriminatív magatartást mutattak a független médiával szemben,

  • és aggódnak a közösségi média jogi szabályozásának hiányai miatt, mert azok lehetővé teszik a politikai pártoknak, hogy széles körű és korlátlan közösségi kampányt folytassanak.

Szabályozni fogják egyebek mellett a kórházban hagyott újszülöttek örökbeadását, a vendégmunkások foglalkoztatását, a katasztrófavédelmet, az iskolai mobilhasználatot és egyes egészségügyi ellátásokat.