Balog Zoltán;református egyház;Novák Katalin;kegyelmi botrány;

„Súlyos felelősség terhel” – Balog Zoltán elismerte, hogy ő kereste meg Novák Katalint a botrány előtt, de neki kötelező folytatni a püspöki munkát

Mielőtt Novák Katalinnak azt javasolta volna, hogy adjon elnöki kegyelmet, másfél órán át beszélt a bicskei gyermekotthon pedofilügyben kényszerítésért elítélt egykori igazgatóhelyettesével. 

Amikor mindenképpen meg kellett szólalnom, akkor megszólaltam, hiszen a zsinati gyűlésünk és az esperes-főgondnoki értekezlet előtt elmondtam azt, amit akkor elmondhatónak tartottam. Ez február végén megtörtént és nyilvánossá is tettük. Amikor lemondtam a Zsinat lelkészi elnöki pozíciójából, akkor először egy hosszabb imádságban, majd egy beszédben elmondtam azt, amit elmondhatónak tartottam – ezt mondta Balog Zoltán a 777-nek adott interjújában arra a kérdésre, miért nem szólalt meg eddig a kegyelmi botrány kirobbanása óta. A humánerőforrás-miniszterből lett püspök hozzátette, utólag megnézte azt a nyilatkozatot, és szerinte aki jóindulattal közelített, az sok mindent megérthetett abból, ami történt, miközben „nyilván sok minden nyitva maradt”.

Balog Zoltán leszögezte azt is,

„ha az emberrel egy ilyen megrázkódtatás történik, ha így megrendül, akkor az első dolog nem a szöveg és a beszéd, hanem a csönd és a hallgatás”.

A püspök úgy véli, ha valaki tényleg igazat akar mondani, nem csak tényeket kommentálni, akkor arra várni kell, mert „nekem/nekünk keresztyény hívő emberként először az Istennel kell megbeszélni, ha elrontottam valamit”. Szerinte egyébként az is látszott, hogy olyan módon lesz a választási kampány része ez az ügy, hogy ebbe igazán jót nem lehet mondani. Sokszor nehéz volt várni, hogy végre a saját hangján meg tudjon szólalni – folytatta –, de úgy gondolta, hogy jobb, ha nem ez a csatazaj köríti mindazt, amit mondani szeretne.

Kónya Endrével a hivatalában találkozott, másfél órát beszélgettek

Balog Zoltán elmondta, a bicskei gyermekotthon pedofilügyben kényszerítésért elítélt egykori igazgatóhelyettesét, Kónya Endrét onnan ismeri, hogy a felesége megkereste azzal, segítsen célba juttatni a kegyelmi kérvényét. – Az a megkeresés, amelyben a férjéről beszélt, azok az anyagok, amiket elolvastam ennek kapcsán arra indítottak, hogy találkozzak Kónya Endrével és találkoztam is vele. Egy másfél órás beszélgetésünk volt, próbáltam vele imaközösségbe is kerülni, mert alapvetően úgy gondolom, hogy lelkipásztorként, lelkivezetőként ha valaki tőlem segítséget kér, akkor meg kell azt vizsgálni, és ha tudok, akkor megpróbálok segíteni – fogalmazott.

Elmondása szerint nem Kónya Endre otthonában, hanem az ő hivatalában találkoztak, meghívta őt egy beszélgetésre. Azt nem tudja, hogy házi őrizetben volt-e, mert ezt a körülményt nem vizsgálta, erről nem volt tudomása.

„Aránytalannak éreztem és tartottam ezt a büntetést”

Arra a kérdésre, miért van az, hogy a bíróság szerint Kónya Endre bűnös, ő mégis azt feltételezte, hogy nem az, Balog Zoltán közölte, arról természetesen nem tud meggyőződni, hogy a gyermekotthon volt igazgatóhelyettese mindenben úgy járt el, ahogy egy pedagógusnak ebben az ügyben el kell járnia.

– De mondjuk úgy, hogy mindenképpen nagyon aránytalannak éreztem és tartottam ezt a büntetést. És egyébként ebben nagyon sokan megerősítettek, jogi véleményeket is kikértem ebben az ügyben, hogy itt valami olyan indokolatlanság volt, ami tisztázatlanná teszi ezt – mondta. Hozzátette, az elnöki kegyelem nem a jogi helyzet korrigálására való, hanem valamilyen méltányosságból születnek az ilyen döntések.

Beszélt arról is, ő alapvetően a mai napig meg van győződve Kónya Endre ártatlanságáról.

– Persze volt itt egy olyan körülmény, amikor ő megpróbált itt egy tanút befolyásolni, hogy most akkor mondja már el, amit egyébként egyszer korábban már neki elmondott, hogy ő nem kényszerített senkit semmire. Én abban is azt láttam, hogy ő küzd az igazáért

– közölte a püspök. Balog Zoltán azt mondta, abban, hogy Kónya Endre nem bűnös, vagy nem olyan bűnös, mint amit a bíróság gondol, többek közt az erősítette meg, hogy ő maga leleplezett egy gyermekmolesztáló bűncselekményt az otthonban. Az interjú során azt is közölte, nem túlzó kijelenteni, hogy ő járta ki a kegyelmet. 

Novák Katalin nem tartott igényt a kiállására

Én kerestem meg Novák Katalint […] azt kértem tőle, hogy szerintem ebben az ügyben érdemes lenne ilyen döntést hozni – jelentette ki Balog Zoltán. Hozzátette, a segítségét és a kiállását is felajánlotta a volt köztársasági elnöknek ebben az ügyben, de ő erre nem tartott igényt, mert ő akarta vállalni a döntésért a felelősséget.

Én első perctől úgy éreztem, hogy nekem erkölcsi felelősségem vállalni a szerepemet és ezt vállaltam is. Azt, hogy ő ennek az ügynek a kapcsán távozott a magyar közélettől azt a másik súlyos tehernek érzem ebben az ügyben. Novák Katalin távozása óriási veszteség az egész országnak, a magyar nemzetnek, ezért engem súlyos felelősség terhel

– fogalmazott a református püspök.

„Nekem kötelező ezt a munkát folytatnom”

Arra a kérdésre, hogy ha Novák Katalin és Varga Judit távozott a közéletből, akkor ő miért maradt püspök, Balog Zoltán azt mondta, „az egyik a politikai térben történik és bizonyos szempontból a lelkészi elnökség is a közéletnek a terén zajlik, hiszen kifelé a Magyarországi Református Egyház egyes számú képviselője. A püspöki feladat az egy egyházon belüli történés, alapvetően egy lelki megbízatás, amire eskü kötelezi az embert. A mi eskünkben az a kitétel van, hogy mi nem a testületek fölött vagyunk, hanem azoknak alá vagyunk rendelve. Ez egy más világ, mint a római katolikus egyházban vagy más egyházakban, ahol a lelki vezetők a testületek fölött vannak. Én nekem úgy hangzik az esküm, hogy egyedül egyházi főhatóságomnak, a kerületi közgyűlésnek – ami egy részzsinat- a rendelkezéseit hajtom végre és fogadom el egyházi ügyekben. Én ezt a rendelkezést megkértem – éppen az elmúlt napokban – és nekem azt kell végrehajtanom. Abban erősített meg a kerületi közgyűlésünk, hogy nekem kötelező ezt a munkát folytatnom.”

Ahogyan arról lapunk is többször írt, Balog Zoltán februárban azután volt kénytelen lemondani a Magyarországi Református Egyház vezetéséről, hogy kiderült, Novák Katalin volt köztársasági elnök tanácsadójaként támogatta a bicskei pedofilügyben elítélt Kónya Endre kegyelmi kérvényét. Az egykori miniszter azonban csak a zsinati elnöki posztról távozott, a Dunamelléki Egyházkerület püspöki székét megtartotta.