NATO;Jens Stoltenberg;katonai támogatás;orosz-ukrán háború;

- Kész a terv Ukrajna hosszútávú megsegítésére

A NATO védelmi miniszterei pénteken várhatóan megállapodnak egy új tervről, amely alapján a tagállamok hosszú távú biztonsági segítséget és katonai kiképzést fognak nyújtani Ukrajnának. 

Miután Magyarország a héten ígéretet tett arra, hogy nem vétózza meg az elképzelést, a tagállamok a szövetség július 9-11-i washingtoni csúcstalálkozóján ráüthetik a pecsétet az egyezségre.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a tárcavezetők csütörtöki tanácskozását követően azt mondta, hogy a terv szilárd alapokra helyezi és kiszámíthatóbbá teszi a támogatást, kielégíti Kijev azonnali és hosszú távú szükségleteit.

- A segítségnyújtás eddigi késedelme súlyos következményekkel járt, és nem engedhetjük, hogy ez még egyszer megtörténjen 

- mondta a főtitkár, arra utalva, hogy Oroszország a közelmúltban területeket foglalt el Ukrajnában. Az Egyesült Államokban több mint hat hónapig tartott, amíg a Kongresszus jóváhagyta az Ukrajnának szánt 61 milliárd dolláros segélycsomagot, és az európai segítségnyújtást is lassították a tagállamokon belüli és közötti nézeteltérések.

Az észak-atlanti szövetség, mint szervezet nem küld fegyvereket vagy lőszert Ukrajnába, és nem tervezi, hogy csapatokat vezényeljen oda. Sok tagállama azonban kétoldalú alapon nyújt segítséget, és közösen biztosítja az ország katonai támogatásának több mint 90 százalékát.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Brüsszelben ígéretet tett rá, hogy Washington továbbra is ellátja az ukrán erőket katonai felszereléssel. A politikus az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport találkozóján beszélt, amelyen több mint 40 ország, köztük mind a 32 NATO-tagállam képviselői vettek részt.

Austin szerint Oroszország “elképesztő veszteségeket” szenvedett eddig a háborúban: 350 ezer katonáját ölték meg vagy sebesítették meg, több ezer járművük megsemmisült, és legalább 24 hajójuk elsüllyedt, megsemmisült vagy megrongálódott a Fekete-tengeren. “Továbbra is eget, földet megmozgatunk, hogy Ukrajna megkapja, amire szüksége van ahhoz, hogy szabadon élhessen" — mondta az amerikai védelmi miniszter a találkozó után.

"Ha Ukrajna Putyin csizmája alá kerül, Európa Putyin árnyéka alá kerül”

 - tette hozzá.

Kína nyomására visszalépett a Svájcban tartandó ukrán békekonferencia több várható résztvevője. Elemzők szerint a tényleges béketárgyalásokat az egyértelmű katonai sikerek alapozhatják meg.