- A Fidesz soha nem nyújtott be kérelmet a frakcióhoz való csatlakozásra - így kommentálta a Népszavának Nicola Procaccini, az Európai Parlament (EP) Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) politikai csoportjának társelnöke Kocsis Máténak, a Fidesz frakcióvezetőjének egy nappal korábban tett nyilatkozatát.
Az olasz politikus lapunk kérdéseire válaszolva azt is értésre adta,
hogy az euroszkeptikus ECR-be felvételiző pártoknak nyíltan deklarálniuk kell, hogy támogatják Ukrajna honvédő harcát Oroszországgal szemben.
- Ha a Fidesz szeretne belépni, neki is ezt kellene tennie, amennyiben a tagok megkövetelnék tőle - fogalmazott kérdésünkre.
Kocsis Máté szerdán jelentette be, hogy soha nem csatlakoznának egy olyan pártcsoporthoz az EP-ben, amelynek tagja a “radikális magyarellenes álláspontjáról” elhíresült Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). Az AUR öt tagját aznap vették fel az ECR-be, abba a frakcióba, ahová a magyar kormánypárt is hosszú ideje készült. Több más csatlakozóval együtt immár 83-ra emelkedett a létszáma, amivel a Parlament harmadik legnagyobb politikai csoportjává vált, megelőzve a liberális Újítsuk meg Európát frakciót.
Meloni elutasítása után kiderült, hogy nem akar csatlakozni a Fidesz az európai konzervatívok frakciójához Meloni grandiózus játszmába kezdett, Orbán ebben csak egy báb a sakktáblánA politikai csoport meghatározó ereje a Giorgia Meloni kormányfő vezette Olasz Testvérek és a Jaroslaw Kaczynski nevével fémjelzett lengyel Jog és Igazságosság párt. Mindketten Orbán Viktor régi politikai szövetségesei, mégis úgy tűnik, hogy egyelőre nem sikerül hivatalosan, parlamenti szinten is megpecsételni a barátságukat.
Mint beszámoltunk róla, az állam- és kormányfők hétfő esti brüsszeli találkozója előtt tartott megbeszélésükön Meloni kikosarazta Orbánt, mégpedig azért, mert úgy ítélte meg, hogy az összefogásból több hátránya származna, mint előnye. Egy nappal ezután jelent meg Kocsis nyilatkozata az ECR román tagpártjáról, amellyel szerinte vállalhatatlan az összefogás.
Meloni elutasította Orbánt, nem akarja látni a Fideszt az Európai Konzervatívok és Reformisták EP-frakciójábanA Financial Times című brit lap szerint az AUR-t biztonsági kockázatok miatt kitiltották Ukrajnából és Moldova Köztársaságból. Nicola Procaccini az erre vonatkozó újságírói kérdésre közölte: belépésük előtt a románok aláírtak egy hivatalos nyilatkozatot, amelyben nyomatékosítják, hogy a háborúban Ukrajna pártján állnak.
- Enélkül nem lehetnének a frakció tagjai, ez abszolút követelmény
- húzta alá az olasz politikus, hozzátéve, hogy pártcsoportjuk az ukránok harcának legelkötelezettebb támogatója és a következő öt évben is az marad.
Az EP politikai csoportjainak nem hivatalosan július 4-ig, hivatalosan július 15-ig kell megalakulniuk, addig zajlik a pártok helyezkedése jobbra és balra egyaránt. Az egyelőre pártában maradt magyar kormánypártnak addig van ideje szövetséget kötni, leginkább már csak a szélsőjobboldalon.
Orbán Viktor a partvonalra került, Magyar Péter már az „erősek” között tudhatja magátÚjabb uniós szankciós csomag
Az EU tagállamai csütörtökön megállapodtak a 14. szankciós csomagról, amely elsősorban Oroszország jól jövedelmező cseppfolyósított földgázszállításait célozza. A nagyköveti szinten nyélbe ütött egyezség megtiltja az orosz exportőröknek, hogy az uniós kikötőkbe érkező nagy tartályhajóik rakományát átrakják harmadik országokba tartó kisebb hajókra. Egyes felmérések szerint az uniós kikötőkön áthaladó orosz gázszállítmányok Moszkvának évente 3,4 milliárd euró bevételt hoztak. A tiltás nem jelenti azt, hogy az EU tagállamai nem vásárolhatnak az üzemanyagból. A huszonhetek harmadik országbeli pénzügyi intézményeket is szankcionálnak, amelyek a gyanú szerint lehetővé teszik az orosz fegyvergyártáshoz használt kritikus technológiák exporttilalmának a kijátszását. Az Unió emellett újabb 100 személyt, illetve szervezetet tesz tilalmi listára, 2200-re emelve a rajtuk lévők számát. A 14. csomagot várhatóan jövő hétfőn hagyják jóvá a tagállamok külügyminiszterei luxembourgi ülésükön.