Elfogadta 1az Oroszország 4. szankciós csomagját az Európai Unió Külügyek Tanácsa. A külügyminiszterekből álló testület luxembourgi ülésén elfogadott szankciók egyebek mellet az orosz pénzügyi és energiaszektorban, valamint a kereskedelem területén tevékenykedő orosz vállalatokat sújtja, és fellép a korlátozó intézkedések kijátszásával szemben.
Az Ukrajna ellen indított háborúra tekintettel összeállított szankciós lista további 116 ember és szervezet nevével bővült, akik vagy amelyek felelősek az Ukrajna területi egységét, önállóságát és függetlenségét aláásó vagy fenyegető cselekményekért. Ezzel 2100 fölé emelkedett azok számra, akiket az EU szankciókkal sújt válaszul Oroszország Ukrajna elleni agressziójára.
Amint arról a Népszava is beszámolt, az újabb szankciókról már múlt pénteken megállapodtak az Európai Unióhoz akkreditált nagykövetek, amit azzal indokoltak, hogy a csomag új, célzott intézkedéseket biztosít, és a kiskapuk megszüntetésével maximalizálja a meglévő szankciók hatását. Magyarországot kihagyták a döntésből, május végén pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még arról beszélt, jelen formájában az új csomag „ellentétes Magyarország gazdasági érdekeivel”, ráadásul hazánk energiaellátásának biztonságát is veszélybe sodorná.
Az elfogadott csomag legfontosabb eleme, az Oroszországból származó cseppfolyósított földgázra (LNG) kivetett szankció. Az LNG-ből több tagállam is komoly mennyiséget vásárolt azóta, hogy az oroszok megtámadták Ukrajnát. A mostani tiltás nem teljes körű, ugyanis csak azokra a szállítmányokra vonatkozik, amelyeket európai vállalatok tovább akarnak értékesíteni harmadik országoknak.
Elfogadták az uniós nagykövetek a 14. orosz szankciós csomagot, Magyarország sem tiltakozottUniós külügyminiszterek keltek ki az Orbán-kormány vétói miatt, Szijjártó Péter szerint hatalmas balhé kerekedett a brüsszeli ülésen