Afganisztán;per;Emberi Jogok Európai Bírósága;Strasbourg;Magyar Helsinki Bizottság;tranzitzóna;

Pert nyert az anya, akit 37 napon át éheztettek a gyermekeivel a magyar hatóságok a tranzitzónában

Az Emberi Jogok Európai Bírósága 7500 eurós jóvátétel megfizetésére kötelezte a magyar államot.

Harminchét napon át nem adtak enni egy menedékkérő anyának, valamint 5 éves és 5 hónapos gyermekeinek a tranzitzónában, életüket, egészségüket sorstársaik és karitatív szervezetek támogatása óvta meg. Most pert nyertek a magyar állammal szemben a strasbourgi bíróságon – közölte a képviseletüket ellátó Magyar Helsinki Bizottság.

A jogvédő szervezet közleményében felidézte, az afgán nőnek keresztény hitre tért a férje, ezért a család nem maradhatott a hazájában. Először a férfi és a legnagyobb gyerek menekült el, ők Németországig jutottak. A terhes asszony követte férjét a második gyerekkel. Magyarországon kértek menedéket, de miután megindult a menedékjogi eljárás, elindultak a férfi után. Ausztriáig jutottak, onnan a hatóságok Bulgáriába utasították ki őket, mondván, ott léptek be az Európai Unió területére. Csakhogy ott esélyük sem volt védelemre, ezért ismét nekiindultak. Szerbiában várták ki, hogy újra magyar területre léphessenek, ott született meg a harmadik gyerek is.

2017 júliusában engedték be őket a röszkei tranzitzónába. A hazai hatóságok ismételt kérelmezőnek minősítették az asszonyt és az öt éves gyerekét. Ezért a tranzitzónán belül a menekültügyi részlegen helyezték el őket. Eleve 37 napon át tartották fogva az anyát és a gyermekeit, aminél hét nappal több, mint amit a törvény gyerekeknél engedélyez, de még éheztették is őket.

„A jogellenes tranzitzónás fogvatartás egyik legvisszataszítóbb gyakorlata volt, hogy az idegenrendészeti körleten a felnőttek és az ismételt kérelmezők nem kaptak enni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól. F. O. és gyerekei is éheztek. Az asszonynak elapadt a teje, és bár a gyerekekre elvileg nem terjedt ki ez a szörnyű előírás, a baba nem kapott megfelelő tápszert sem”

– közölte a Magyar Helsinki Bizottság. A jogvédő szervezet szerint a családot sorstársaik embersége és a karitatív szervezetek ételadományai tartották életben.

Miután kikerültek a tranzitzónából, kiderült, hogy valójában Németország volt az illetékes a menekültkérelmük elbírálásában. Így hivatalosan beutazhattak oda, majd védelmet kaptak. Azóta is ott laknak.

A család a pokoli megpróbáltatások után, 2018 februárjában fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához a Magyar Helsinki Bizottság segítségével. A strasbourgi bíróság pedig a múlt heti ítéletével megállapította a magyar állam jogsértését, hiszen senkit sem lehet kínzásnak vagy embertelen, megalázó bánásmódnak vagy büntetésnek alávetni. Különösen nem segítségre szoruló anyákat és ártatlan gyerekeket. Ezért

a strasbourgi bírák összesen 7500 eurós igazságos jóvátétel megfizetésére kötelezték a magyar államot.

Ügyfeleink hat év után kaptak valamelyest elégtételt. Ismét bebizonyosodott, amire eleitől fogva figyelmeztettünk: a tranzitzónák szabályozása és gyakorlata gyakran jogszerűtlen volt, és veszélyeztette az ügyfelek fizikai biztonságát. Ez is egy ilyen eset a sok százból, sok ezerből. Jelenleg azok a menedékkérők, akik nem Ukrajna felől érkeznek, azokat lényegében nem engedik az országba, megsértve az uniós jogot is. Azon dolgozunk, hogy végre újra tisztességesen járjon el velük szemben az állam” – értékelte a múlt heti ítéletet Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, aki a strasbourgi eljárásban képviselte a három menedékkérőt.