Franciaország;Marine Le Pen;parlamenti választás;

A szavazatok egyharmadával nyerte az első fordulót a szélsőjobb Franciaországban, de a fiatalok fele már a szélsőbalra voksolt

Hétfő reggeli belügyminisztériumi közlések szerint Emmanuel Macron elnök pártszövetsége tényleg csak a harmadik helyen végzett.

A Marine Le Pen fémjelezte szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) – az urnazárás után közzétett exit poll adatokkal egybehangzóan – a leadott szavazatok 33 százalékát szerezte meg Franciaországban, a vasárnapi előrehozott parlamenti választás első fordulójában – közölte hétfő reggel a párizsi belügyminisztérium.

Az Új Népfront (NFP) nevű szélsőbaloldali szövetség 28 százalékkal a második, az Emmanuel Macron francia elnök fémjelezte párt, az Újjászületés (RE) vezette szövetség pedig 20 százalékkal a harmadik helyen végzett.

A BMFTV szerint az első fordulóban legalább 39, a Nemzeti Tömörülés által támogatott jelöltet választottak képviselőnek, köztük Marine Le Pen-t, Sébastien Chenu-t és Julien Odoult. Az első fordulóban 76 választókörzet képviselete dőlt el. 32-ben az NFP valamelyik jelöltje győzött.

Marie-Caroline Le Pen, Marine Le Pen bővére, a pártalapító, Jean-Marie Le Pen legidősebb lánya a legjobb eredményt érte el választókerületében, a voksok 39,26 százalékával jócskán lehagyta a 25,94 százalékot szerző Elise Leboucher-t, illetve a 25,88 százalékot kapó Sylvie Casenave-Péré-t.

Korábban úgy nézett ki, hogy az RN 260-310 képviselői helyet is szerezhet az 577 fős párizsi törvényhozásban, ezt hétfő reggel 255-295 közöttire becsülték, úgy, hogy az eddig működő parlamentben csak 88 politikusa ült. Az abszolút többséget 289 mandátum jelenti. 

A választópolgárok 65,8-67 százaléka járult vasárnap az urnákhoz, ilyen magas részvételre 1988 óta nem volt példa az első fordulóban.

A választás módja miatt az eredményt meghatározza a részvételi arány: az állampolgárok csak egyéni jelöltekre szavazhatnak, a biztos győzelemhez az első fordulóban 50 százalék plusz egy szavazatot kell elérnie egy jelöltnek. Ha egy körzetben ez senkinek sem sikerül, akkor a jövő vasárnapi második fordulóban minden, a regisztrált szavazók körében 12,5 százalékot, a leadott szavazatoknak pedig legalább 25 százalékát elérő jelölt indulhat. 

Miközben egyébként az RN-nel szemben álló politikai erők között egyre több hang szólít fel együttműködésre a második fordulóban, Marine Le Pen jelenlegi parlamenti RM-frakcióvezető és Jordan Bardella RN-elnök – utóbbi 28 évesen nemsokára Franciaország legfiatalabb miniszterelnöke lehet – szintén egymás javára történő visszalépésről állapodott pedig Éric Ciotti alakulatával, a konzervatív Köztársaságiakkkal (LR).

Úgy tűnik – fűzhetjük hozzá –, Franciaországban a jövő politikai életét a szélsőjobb és a szélsőbal vetélkedése határozza meg, a BFM TV által közölt statisztikák szerint ugyanis a 25-34  évesek 38 százaléka, a18-24 évesek 48 (!) százaléka az NFP-re szavazott úgy, hogy az RN ebben a két korosztályban a voksok 32, illetve 33 százalékát gyűjtötte be.

Látják ezeket a statisztikákat a szélsőjobbon is, Jordan Bardella legalábbis hétfő reggel nyílt levélben fordult a franciákhoz arról, milyen veszélyeket rejteget a tényleg megosztó alakja, Jean-Luc Mélenchon fémjelezte szélsőbal Franciaország számára.