Orbán-kormány;plakát;rongálás;felmentés;jogász;

Szeretné, ha a bíróság kimondaná: a kormány a plakátjaival nem folyhat bele a választási harcba

- Pert nyert az Orbán-kormány plakátjait átfestő jogász, de nem áll meg itt

Heindl Pétert elsőfokon felmentették a rongálás vádja alól, a történetnek azonban több okból sincs még vége.

A Pécsi Járásbíróság pénteken hirdetett ítéletet Heindl Péter egyik rongálási ügyében. A kormány politikai plakátjait korrigáló, büntetlen előéletű 64 éves jogászt ezúttal azért állították bíróság elé, mert 2023. augusztus 4-én – a vád szerint – megrongált egy óriásplakátot, amin az volt olvasható, hogy: „A baloldal belesodorna minket a háborúba”.

A járásbíróság bűncselekmény hiányában felmentette Heindlt, mivel az említett plakát csak június 16. és július 15. között lehetett volna kint, ugyanis a megrendelő – a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) tulajdonában lévő Kövess Minket 2022 Kft. – erre az időre kérte kiragasztani a hirdetményt. Mivel a lejárt plakátnak már nincs értéke, az átfestéssel nem történt értékvesztés, s így a hirdetmény gazdáját sem érte kár – mondta ki az elsőfokú ítélet. (A plakátokat – takarékossági okokból – általában inkább átragasztják, csak akkor szokták leszedni, ha már túl sok réteg van egymáson).

A pénteki verdikt ellen az ügyészség fellebbezett, vagyis a per a Pécsi Törvényszéken folytatódik. Heindl és ügyvédje háromnapi gondolkodási időt kért. Bár az ítélet szakszerűségét nem vitatják, viszont más indoklást vártak.

Hiszen Heindl Péter azért festi át a kormány politikai plakátjait, mert azok beleavatkoznak a pártok választási harcába, s ezt tiltja a választási törvény, ahogy tiltják az Unió jogszabályai is. A most tárgyalt esetnél az is jogsértő – állítja Heindl és védője –, hogy az ellenzéki vezetőket lejárató óriásplakátot egy gimnázium udvarán álló táblára tették ki, márpedig a törvény tiltja, hogy az iskolák területén bárki is politikai tevékenységet folytasson. Heindl ezért írta azt a plakátra, hogy: „Tilos az iskola területén és külön állami forrásból politikai hirdetést kirakni.” Véleménye az, hogy amikor ő felhívja a plakátok átfestésével a figyelmet a kormány jogsértésére, akkor él a szólásszabadság jogával, illetve állampolgári és szakmai kötelességét teljesíti. S mivel tettének nincs társadalmi veszélyessége, így bűncselekményt se követhet el, hisz társadalmi veszélyesség nélkül nincs bűncselekmény. Az évtizedek óta jogvédelemmel foglalkozó Heindl azt szeretné, hogy a bíróság ezen az alapon mondja ki ártatlanságát, és ezáltal szülessen egy olyan precedensértékű ítélet, amely kimondja: a kormány a plakátjaival nem folyhat bele a választási harcba.

Több plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl PétertTöbb plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl PétertTöbb plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl PétertTöbb plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl PétertTöbb plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl PétertTöbb plakátfestési ügyben is beidézték már Heindl Pétert

Ám úgy tűnik, erre egyelőre hiába vár. A múlt héten egy másik ügyben 21 kormányplakát átfestéséért a Pécsi Törvényszék megrovásban részesítette, vagyis nem fogadta el Heindl érvelését. A pénteken hozott ítélet indoklásában is elhangzott, hogy a szólásszabadság ugyan alapjog, ám ez nem gyakorolható oly módon, hogy azzal másnak kárt okoz. Vagyis a bíróságok jogértelmezése szerint a kormány esetleges jogsértésére rongálással felhívni a figyelmet törvénysértés, s azért re­torzió jár.

Emiatt Heindl nemzetközi bíróság elé viszi azokat az ügyeket, amelyekben – akár a legenyhébb módon is, de – elmarasztalják őt a kormány plakátjainak átfestéséért. Addig pedig folytatja a plakátok kijavítását.

Természetesen a jogász tudja, hogy magányos harcának hatása és társadalmi visszhangja csekély, s szerinte az lenne a hatékony, ha valamennyi ellenzéki párt fellépne a jogsértő kormányplakátok ellen, és egy-egy új hirdetménysorozatot több ezer aktivista segítségével 1-2 nap alatt átfestenének. Erre azonban eddig egyik párt se szánta el magát, holott, ha ez megtörténne, akkor a kormány gyorsan abbahagyná jogsértő gyakorlatát, véli Heindl Péter.

A Lánczi Tamás által vezetett kormányzati bunkósbot ezúttal sem kísérelte meg felvenni a kapcsolatot a valósággal. De legalább jól fizetik érte, közpénzből.