Egyik pártszövetség sem szerzett többséget, de nagy meglepetésre a bal- és szélsőbaloldali pártokat tömörítő az Új Népfront (NFP) nevű szövetség nyert a július 7-én vasárnap a franciaországi parlamenti választás második fordulójában – derül ki a BFM TV által urnazáráskor, este 8 órakor közzétett exit poll adatokból. Az NFP-nek 175-205 képviselője ülhet be a párizsi törvényhozás 577 fős alsóházába. A második helyen az Emmanuel Macron elnök fémjelezte pártszövetség, az Együtt (Ensemble) végzett, amely 150-175 mandátumot szerzett, harmadik pedig az a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés lett, amelyik győzött az első fordulóban, de előreláthatólag megáll 115-150 képviselővel.
Az egy héttel ezelőtti első fordulóban az RN 10,6 millió vokssal, a szavazatok 33,14 százalékával nyert, vagyis már akkor 39 képviselői helyet sikerült elnyernie az 577-ből. Ezután Emmanuel Macron példa nélküli összefogásra szólított fel a szélsőjobb ellen. Több mint 220 centrista és baloldali jelölt – 130 baloldali, 80 az elnöki pártszövetségből és 3 jobboldali jelölt – lépett vissza a második fordulóban az indulástól azokban a körzetekben, ahol három jelölt is kvalifikálta magát. A „sokszínű többség” magában foglalná a centrumot, a jobboldal egy részét és a mérsékelt baloldalt, Jean-Luc Mélenchon Engedetlen Franciaország (LFI) nevű pártját azonban nem.
Emmanuel Macron próbálja menteni a menthetőt, példátlanul széles front alakul Franciaországban a szélsőjobb ellenAz 577 fős nemzetgyűlésben 76 képviselőt választottak meg a múlt vasárnap, a nagyon magas, 66,71 százalékos részvételi arány következtében 306-ban mind a három nagy politikai blokk - az elnöki tábor, az RN és a baloldali szövetség - jelöltjei is továbbjutottak a második fordulóba. Ez utóbbi körzetek több mint kétharmadában azonban visszaléptek a baloldal, a jobboldali Köztársaságiak vagy az elnöki tábor jelöltjei annak érdekében, hogy megakadályozzák az adott választókerületben az RN győzelmét, ezért végül csak 89 körzetben mérkőzött meg egymással három jelölt, 409 helyen ketten, míg két helyen négyen, egy körzetben pedig egy jelölt indult a második fordulóban, összesen 1094-en az 501 körzetben.
A szavazatok egyharmadával nyerte az első fordulót a szélsőjobb Franciaországban, de a fiatalok fele már a baloldalra és a szélsőbaloldalra voksoltAz exit poll utáni első megszólalásában Jean-Luc Mélenchon azonnal jelezte, hogy Emmanuel Macronnak ezután az NFP-t kell megbíznia kormányalakítással, Olivier Faure, a Szocialista Párt (PS) elnöke pedig jelezte, minden koalíciós megállapodás alapját az NFP programjának kell képeznie. És miközben Jordan Bardella RN elnök azt fájlalta, hogy az összefogás „a szélsőbaloldal karmaiba” taszította Franciaországot, maga Emmanuel Macron – aki biztosan kitölti a 2027-ig tartó második elnöki ciklusát – óvatosságra intett, mondván, az exit poll egyelőre nem ad választ arra a kérdésre, hogy ki fog kormányozni. Vasárnap este mindenesetre Gabriel Attal miniszterelnök jelezte, hogy mivel az elnöki pártszövetség mögött nem áll parlamenti többség, hétfő reggel a „köztársasági hagyományoknak megfelelően” benyújtja a lemondását.
Ami az NFP-n belüli erőviszonyokat illeti, a BFM TV becslése szerint a pártszövetség tagjai közül az LFI 80-91, a PS 60-68, a Zöldek 31-36, a kommunisták 7-10 képviselői helyet szerezhetnek. Az NFP többi tagja nem jutott parlamenti mandátumhoz.