Kijev és Moszkva után megérkeztünk Pekingbe, a békemisszió harmadik állomására – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a hétfőre virradó éjszaka a Facebook-oldalán. Későbbi posztjában a kormányfő hozzátette, szerinte a háborúzó felek mellett három világhatalom, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína döntésén múlik, mikor lesz vége az orosz-ukrán háborúnak, ezért érkezett Pekingbe.
Az MTI szerint Orbán Viktor – miután Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott – kijelentette, a magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban.
A kormányfő felidézte, hogy a magyarok két és fél éve egy háború árnyékában élnek. Majd kiemelte, a magyar békeszerető nép, békére, egyensúlyra és harmóniára törekszik, ezért „mindig a béke, és soha nem a háború” oldalán vagyunk, oldalán.
Számunkra nagy jelentősége van annak – folytatta –, hogy Kína szorgalmazza, a világban ne háború, hanem béke legyen.
„A Magyarország szomszédságában zajló konfliktus esetében is nagyra értékeljük az ön békekezdeményezését”
– mondta Orbán Viktor Hszi Csin-pingnek.
Felidézte, hogy a kínai elnök két hónapja Magyarországra látogatott. A kormányfő történelmi jelentőségűnek nevezte az akkori találkozót, hozzátéve, komoly megállapodásokat kötöttek, de ami még fontosabb, több nemzedékre is megalapozták a két nép közötti barátságot, mert Hszi Csin-ping látogatása meggyőző és szívélyes volt, amely bizonyította a magyar embereknek Kína Magyarország iránti jóindulatát és tiszteletét.
Több nemzedék is meg fog még élni abból a látogatásból, annak a látogatásnak az emlékéből, amelyet ön tett Budapesten
– jelentette ki Orbán Viktor. Egyben megköszönte a kínai elnöknek, hogy emelték a két ország kapcsolatainak szintjét.
Az eltelt két hónapban is folyamatosan dolgoztunk, hogy ezt a formát tartalommal töltsük meg – mondta, megköszönve, hogy előrehaladást érhettek el a delegációik az együttműködésben. Ezt követően a magyar kormányfő gratulált Hszi Csin-pingnek Kína szilárdságához és stabilitásához, amelyet „ebben a viharos világpolitikában” az egész világ számára jelent.
Néhány projekten kívül hivatalosan alig lehet valamit tudni a magyar-kínai csúcstalálkozó eredményeirőlHszi Csin-ping cikket írt a Magyar Nemzetbe: „A kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós”Nyugati az ország, de keletre tart, Kína elvárja az Orbán-kormánytól, hogy a szószólója legyen az Európai UnióbanOrbán Viktor mentségére mondva a magyar miniszterelnök abszolúte ígért meglepetéseket már hétfőre a pénteki moszkvai útja után. Más kérdés, hogy diplomáciai szempontból sem a moszkvai, sem a pekingi útjának nincs sok értelme azon túl, hogy önjelölt közvetítői szerepben tetszeleghet az az orosz-ukrán háborúban, ráadásul úgy, hogy az EU soros elnöki tisztét betöltő Magyarország nevében utazik és szólal meg. Az EU már többször jelezte, hogy közvetítői szerepre a a magyar miniszterelnököt senki nem hatalmazta fel.
Orbán Viktor hétfőn újabb meglepő lépést és újabb találkozókat ígér