Szoros eredménnyel, de győzni fog - ez az általános vélemény Strasbourgban egy nappal a sorsdöntő szavazás előtt. Az Európai Parlament (EP) tagjai csütörtök kora délután járulnak az urnához, hogy titkos szavazáson döntsenek Ursula von der Leyen újabb öt évéről az Európai Bizottság élén.
A német politikusnak meg kell szereznie az EP abszolút többségének, vagyis 361 képviselőnek a támogatását ahhoz, hogy az Unió egyik legfontosabb intézményének az élén maradhasson. Az elmúlt heteket parlamenti tárgyalótermekben és a telefon mellett töltötte, hogy meggyőzze a képviselőket az alkalmasságáról.
A meghatározó politikai csoportok hosszú kívánság listákat terjesztettek elé, amelyekről az utolsó pillanatig egyeztetett a frakciók vezetőségével és tagjaival.
Von der Leyent a saját kereszténydemokrata pártcsaládja a szocialistákkal és a liberálisokkal összefogva jelölte a posztra az állam- és kormányfői testületben. A bizottsági elnök most abban bízik, hogy ez a hármas koalíció biztosítja számára a többséget a Parlamentben is. A három frakciónak 401 tagja van, csakhogy akadnak köztük olyanok, akik a pártfegyelemre fittyet hányva ellene fognak szavazni. A bizottsági elnök ezért udvarolta körbe a zöldpárti és a jobboldal még vállalható szélén álló euroszkeptikus képviselőket, akik a centrumpártok több tagjának kiszavazása esetén garantálnák a győzelmét.
Öt évvel ezelőtt mindössze kilenc szavazattal nyert, de a mostani EP-ben egy nagyobb és határozottabb szélsőséges blokk áll vele szemben, mint 2019-ben.
Például a Fidesz képviselői akkor támogatták, most pedig biztos, hogy nem ikszelnek a neve mellé, hiszen Orbán Viktor ellenezte a jelölését. Magyar Péter, a Tisza párt EP-képviselője egy keddi sajtóbeszélgetésen megerősítette, hogy delegációjuk valószínűleg támogatni fogja von der Leyent, de előtte szeretnék meghallgatni a programját. A DK-s Dobrev Klára és Molnár Csaba, tiszteletben tartva a koalíciós megállapodást, szintén rá fog szavazni.
Magyar Péter máris szembemegy az Európai Néppárttal: elfogadhatatlanok a Magyarországot bíráló és a fegyverszállítások növelésére vonatkozó megállapításokCharles Michel pontról pontra cáfolja Orbán Viktor állításaitRonthatja a politikus esélyeit, hogy az EU Bírósága éppen szerdán döntött úgy, hogy az Európai Bizottság a nyilvánosság számára nem biztosított “kellően széles körű hozzáférést” a Covid19 oltásokra vonatkozó szerződésekhez. Az ügyet a Zöldek terjesztették a bírói fórum elé, mivel az EB adatvédelmi és kereskedelmi okokból megtagadta a dokumentumok teljes elérését. Ezek után bizonytalan, hogy a környezetvédők frakciója kiáll-e a döntéseinek átláthatatlansága miatt egyébként is sokat bírált Ursula von der Leyen mellett.
A bírósági ítélet előtt megfigyelők azt jósolták, hogy a zöldpártiak kétharmada támogathatja őt, kérdés, hogy ez az arány csütörtökön is megállja-e a helyét.
A bizottsági elnök várhatóan csütörtök reggel ismerteti a következő öt évre szóló programját a teljes Ház előtt. Ezt követi a plenáris vita, majd délután 1 órakor a szavazás. Ha nem kapja meg a megválasztásához szükséges többséget, akkor befejeződik brüsszeli politikai pályafutása. Kudarcát sokan a káosszal azonosítanák, ezért is remélik, hogy átviszi a lécet.
Deutsch Tamás kiakadt, amiért nem választották meg jelöltjüket az Európai Parlament háznagyánakA jövő héten eldől Ursula von der Leyen sorsaMagyarország ne akadályozza Ukrajna támogatását
A frissen megválasztott Európai Parlament (EP) egy Ukrajna támogatásának szükségességét hangsúlyozó állásfoglalással kezdte első plenáris ülését. A szerdán jóváhagyott szöveg felhívja a tagállamokat, hogy “a szükséges ideig és bármilyen formában növeljék az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásukat”, és erre minden évben a GDP-jük legalább 0,25 százalékát költsék. Sürgeti, hogy az uniós országok engedélyezzék a nyugati fegyverrendszerek bevetését orosz területen lévő katonai célpontok ellen. Az állásfoglalás elítéli Orbán Viktor moszkvai látogatását, amely a képviselők szerint nyilvánvalóan sérti az uniós szerződéseket és a lojális együttműködés elvét. A jogsértésnek következményeket kell maga után vonnia, állapítják meg. Bírálják továbbá, hogy Magyarország visszaél vétójogával, hogy megakadályozza Ukrajna támogatását. A Fideszt is magában foglaló Patrióták Európáért frakció vezérszónoka, a francia Jordan Bardella a határozati javaslatról szóló vitában védelmébe vette Orbán Viktort, akit szerinte nem lehet bírálni azért, mert tárgyalásokat kezdeményez.