késés;MÁV;hőség;kánikula;vonatközlekedés;

- Több mint tízezer vonat késett, 560 el sem indult a hőségriadó első tíz napja alatt

Július 5. és 15. között több mint 35 ezer járat indult el, ezek több mint 70 százaléka pontosan vagy 6 percnél kisebb késéssel közlekedett. 10 500 esetben nem értek pontosan célba az utasok.

A hőségriadó első 10 napjában (július 5-15.) több mint 35 ezer járat indult el, ezek több mint 70 százaléka pontosan vagy 6 percnél kisebb késéssel közlekedett – közölte a MÁV kommunikációs igazgatósága az rtl.hu érdeklődésére. Tehát ebben az időszakban a 35 ezer járat 30 százaléka késett, ami azt jelenti, hogy 10 500 esetben nem értek pontosan célba az utasok.

Az adatok alapján a vonatok 1,6 százaléka maradt el vagy pótolták busszal. Ez a 35 ezres járatszámmal számolva 560 vonatot jelent, ebből 73 esetben lehetett buszozni helyette, 487 vonat pedig egyszerűen kimaradt. „Minden esetben arra törekszünk, hogy a pótlás légkondicionált autóbuszokkal történjen meg. Ennek megfelelően a hőségriadó eddigi 12 napja alatt is mindig klímás autóbusszal pótoltuk a vasúti járatokat” – közölte a vasúttársaság.

A pótlásra legtöbbször a jármű szolgálatképtelensége miatt volt szükség, de felsővezetéki és biztosítóberendezési hiba is hátráltatta a vasúti közlekedést. A MÁV megjegyezte, hogy a huzamos idejű magas hőhatás nem kíméli a többnyire túlkoros vasúti járműveket és berendezéseket sem, amelyek ilyenkor könnyebben és gyakrabban meghibásodhatnak.

A vasúttársaság már korábban közölte, a MÁV-Volán-csoport minden tőle telhetőt elkövet azért, hogy kezelje a rendkívüli forróság okozta problémákat, fenntartsa a vasúti közlekedés folyamatosságát és biztosítsa a megfelelő körülményeket az utazáshoz. Ugyanakkor az extrém hőségben gyakrabban meghibásodhatnak a többnyire túlkoros vasúti járművek, berendezések és a sínek.

A MÁV vezérigazgató-helyettese később az RTL Híradónak azt is elmondta, hogy a vasúti kocsik 40-50 évesek, és a gyártás során nem a mostani klimatikus viszonyokra készültek. Kormányos László hozzátette, minden munkatársuk azon van, hogy könnyebbé tegyék az utasok helyzetét.

A fővárosi önkormányzat már 26 milliárdos mínuszban van, a számláló végső esetben 60 milliárdig süllyedhet – tudta meg a Népszava.