;

Formula 1;Mercedes;McLaren;Magyar Nagydíj;futamgyőzelem;2024;

- Piastri a Hungarororingen megszerezte élete első futamgyőzelmét, Verstappennek sikerült az 5. helyig hisztériáznia magát

A McLaren kettős győzelmet aratott a Magyar Nagydíjon. Lando Norris három körrel a leintés előtt a csapat utasítására adta át az első helyet.

Damon Hill, Fernando Alonso, Jenson Button, Heikki Kovalainen és Esteban Ocon után Oscar Piasti is a Hungaroringen, a Magyar Nagydíjon szerezte meg pályafutása első Forma-1-es győzelmét.

Az elmúlt hetekben egyre jobban teljesítő McLaren kibérelte az első sort a szombati időmérőn. A rajt után Piastri csapattársa, az első rajtkockából induló Lando Norris elé került, akit még a háromszoros világbajnok Max Verstappen is megelőzött. A holland címvédő az egyes kanyarban elhagyta a pályát, ezért a csapat azt javasolta neki, adja vissza a pozíciót Norrisnak. A holland nem értett egyet, de megtette.

Az első kerékcserék sorát az élmezőnyből a negyedik helyen haladó Lewis Hamilton kezdte meg, ő a 17. kör elején hajtott a bokszba, ugyanennek a körnek a végén pedig Norris is friss abroncsokat kapott. A 19. kör kezdetén Piastri autójára is felkerültek az új gumik, Verstappen pedig csak a 21. körben állt ki. A holland pilóta így Hamilton mögé került, de a 34. körben utolérte a hétszeres világbajnokot. Hiába próbálkozott előzéssel, nem járt sikerrel, eközben pedig Piastri sokat veszített az előnyéből Norrisszal szemben.

A 41. körben Hamilton ismét kiállt kereket cserélni, Verstappen ezúttal is kivárt, így a ferraris Charles Leclerc mögé került. A McLaren előbb Norrist, majd Piastri hívta ki, ezzel pedig helycsere történt az élen. A csapat egyből jelezte Norris számára, el kell engednie csapattársát, de sokáig úgy tűnt, a brit versenyző nem akar lemondani a sikerről.

A leintésig leginkább az szórakoztatta a nézőket, hogy Verstappen folyamatosan panaszkodott a rádióban, valamint a McLaren győzködte Norrist a pozíciócseréről. Később Verstappen ugyan megelőzte Leclerc-t, de egy túlságosan optimista manővernek köszönhetően összeütközött Hamiltonnal. A holland húzta a rövidebbet, visszacsúszott ötödiknek.

Norris végül három körrel a vége előtt a célegyenesben maga elé engedte Piastrit, aki a hetedik versenyző a mostani idényben, aki legalább egy futamot meg tudott nyerni. Az F1-ben pedig legutóbb 2012-ben fordult elő, hogy hatnál több különböző pilóta aratott győzelmet, akkor nyolcan diadalmaskodtak legalább egy alkalommal. Péntektől vasárnapig 310 ezer ember látogatott a Hungaroringre.

Pintér Sándor belügyminiszter Gyulay Zsolttal, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatójával

„Oscar nagyon kiegyensúlyozott, csak idő kérdése volt, mikor lesz meg az első győzelme – konstatált a harmadik Hamilton, akinek ez volt a 200. dobogós helyezése. – Ismét előrébb léptünk, de nem volt elég tempónk. Izgalmas versenyzés volt, Maxszal szemben szerintem versenybaleset volt. Örülök a pontoknak.”

„Nagyon különleges érzés, ez az a nap, amiről álmodtam – örömködött Piastri. –  Nem lehetek elég hálás, hogy megadták a lehetőséget, hogy itt legyek a Forma-1-ben. Az autó minden körülmények között nagyon gyors. Nagyon boldog vagyok a kettős siker miatt. Bonyolult volt a vége... Nyilván ott volt a gondolataim között, hogy nem enged el, de jól menedzselte a csapat – tette hozzá a 23 éves ausztrál.

„Ez egy csodálatos nap a csapatnak, hosszú utat tettünk meg, hogy ide elérjünk. Nagyon örülök ellek – kezdett bele nyilatkozatába a pókerarcot felvető Norris, aki leszögezte, megtette, amit megkért tőle a csapat. – Egyértelműen hiszünk a bajnokságban, a konstruktőriben mindenképp. Nehéz lesz, de ez most a mi napunk volt. Megpróbálunk még több ilyen eredményt elérni” – tekintett előre. A McLaren ezzel a kettős sikerrel közelebb került a Red Bullhoz a konstruktőri összevetésben, ugyanakkor a pontversenyben második Norris hét értékes pontot „dobott el”, amiről alighanem el fog beszélgetni a csapatvezetőkkel.

A világbajnokság a jövő hétvégén folytatódik a Belga Nagydíjjal Spa-Francorchamps-ban.

Magyar Nagydíj, a pontszerzők

1. Piastri (McLaren) 1:38:01.989 óra, 2. Norris (McLaren) 2.141 másodperc hátrány, 3. Hamilton (Mercedes) 14.880 mp h., 4. Leclerc (Ferrari) 19.686 mp h., 5. Verstappen (Red Bull) 21.349 mp h., 6. Sainz (Ferrari) 23.073 mp h., 7. Pérez (Red Bull) 39.792 mp h., 8. Russell (Mercedes) 42.368 mp h., 9. Cunoda (RB) 1:17.259 perc h., 10. Stroll (Aston Martin) 1:17.976 p h.