Huszáros fogadtatásban volt része a csütörtökön este Tusnádfürdőre érkező magyar miniszterelnöknek. Orbán Viktor erről videófelvételt tett közzé facebook oldalán „Csak huszárosan” kísérőszöveggel. A kormányfőt helyi hagyományőrző huszárok k fogadták, akik egy huszárcsákót adományozva neki, tiszteletbeli tagjukká fogadták a „nemzet miniszterelnökét”.
Az Orbán-vizit pozitívuma, hogy míg hosszú éveken át a román kormányzat és hatóságok megkerülésével járt Tusnádfürdőre, idén már második alkalommal találkozott Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel. A bukaresti informális találkozón a két kormányfő mellett részt vett Kelemen Hunor RMDSZ elnök is.
A magyar kormányfőt román hivatali kollégája hívta meg Bukarestbe. Orbán Viktor megígérte: Magyarország EU-s elnöksége idején, várhatóan az ősszel, napirendre tűzi Románia szárazföldi schengeni csatlakozásról szóló szavazást (légi és tengeri úton Románia márciustól már belépett a schengeni térségbe). Mint mondta, ez az egyik prioritása Magyarországnak EU-s elnöksége idején. (Hazánknak valóban érdeke a román schengeni csatlakozás, hiszen azzal nemcsak a személy és áruforgalom szabadulna meg a jelenlegi korlátozásoktól, hanem a határközeli többórás kamion és gépkocsisorok eltűnésével a térségbeli légszennyezettség is csökkenne.) Arról viszont nem beszélt a miniszterelnök, milyen sikerrel járhat a kezdeményezés. Ausztria egyetlen államként akadályozza Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Ezt ugyan egyelőre Karl Nehammer jobbközép-zöld kormánya képviseli, de elsősorban az Orbán legfőbb szövetségese, a szabadságpárt bevándorlásellenes retorikájának ellensúlyozására, a szélsőjobb szavazóbázisra kacsingatva. Az osztrák szélsőjobb választási győzelemre készül a szeptember 29-i parlamenti voksoláson, Herbert Kickl pártelnök, a Patrióták EP-frakció egyik alapítója mindeddig nem beszélt arról, hogy pártja feloldaná a bécsi vétót.
Orbán Viktor találkozott a román miniszterelnökkel, a szomszéd ország Schengen-csatlakozásáról is szó voltA g4media román liberális portál a Ciolacu-Orbán találkozó után belső forrásokra hivatkozva azt írta, a román miniszterelnök „mérsékelt” hangvételt kért magyar kollégájától a ma tartandó tusnádfürdői beszéde során. Mint ismert, Orbán Viktor tavaly cinikusan nyilvánosan elmondta, hogy a román külügytől kapott egy „demarsot”, amiben felhívták a figyelmét arra, hogy miről nem beszélhet, miről beszélhet és hogyan, illetve mit kell mellőznie. A többi között azt kérték, ne beszéljen a románok érzékenységet sértő dolgokról, köztük a nemzeti szimbólumokról, a kollektív kisebbségi jogokról és a nemlétező romániai közigazgatási területi egységek témájának mellőzését is kérték a miniszterelnöktől. Orbán Viktor akkor kifejtette, vélhetően „Erdélyre és Székelyföldre gondolhattak”, de mint mondta, „Mi sohasem állítottuk, hogy ezek román területi egységek lennének”.
„Sosem állítottuk, hogy ezek román területi egységek lennének” – Orbán Viktor azzal kezdte, hogy kinevette RomániátLánczi Tamás több jogkört szeretne az általa vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, létrehozná a politikai nyomásgyakorló szerv kategóriáját