Magyarország megvétózta azt az uniós nyilatkozatot, mely aggodalmát fejezte ki a venezuelai elnökválasztás állítólagos hibái és szabálytalanságai miatt, valamint nagyobb átláthatóságra szólított fel – erről számolt be két, a megbeszéléseket jól ismerő tisztviselő a Politicónak.
A lap szerint Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője emiatt a saját nevében tette közzé a dokumentumot, amelyben az áll, „a venezuelai és nemzetközi megfigyelők megbízható jelentései szerint a választásokat hibák és szabálytalanságok” kísérték. Egy másik nyilatkozat szerint amíg a szavazási jegyzőkönyvet nem hozzák nyilvánosságra és nem ellenőrzik, a kihirdetett választási eredmények nem ismerhetők el.
Csak Vlagyimir Putyinnak tetszett az eredmény: sokan kétkedésüknek adtak hangot, miután Nicolás Madurót hozták ki győztesnek VenezuelábanMint arról lapunk is beszámolt, a venezuelai Nemzeti Választási Tanács (CNE) vezetője, Elvis Amoroso – Nicolás Maduro elnök közeli szövetségese – közölte, a szavazatok 80 százalékának megszámlálása után Maduro a szavazatok 51 százalékát, míg fő riválisa 44 százalékot. A venezuelai ellenzék azonban megtámadja az eredményt, mivel a hozzá befutott adatok alapján Edmundo González a szavazatok 70 százalékával győzött, így ő a jog szerinti megválasztott elnök. Az ellenzék szerint González előnye 40 százalékpontos a hivatalban lévő elnökkel szemben. A nem hivatalos előzetes közvélemény-kutatások is González nagyarányú győzelmét vetítették előre.
Már Nicolás Maduro 2018-as győzelme is gyanús körülmények között született. Az ellenzék azonban most abban reménykedett, olyan jelentős González támogatottsága, hogy Maduroék nem tudják ilyen mértékben elcsalni a voksolást: az emberek annyira bíztak a fordulatban, hogy tömegesen járultak az urnákhoz. Hírek szerint azonban a venezuelai elnök milicisták jártak-keltek a szavazókörzetekben, s befolyásolták különféle módon az eredményt.
Nicolas Madurót nyilvánították győztesnek Venezuelában, az ellenzék nem fogadja el az eredményt