A felvidéki Napunk megvizsgálta a szlovákiai óvodások nemzetiségi adatait, melyek alapján a lap arról számol be, hogy több százan lehetnek olyan szlovák nemzetiségű, semmilyen magyar családi kötődéssel nem rendelkező gyerekek, akiknek a családja felveszi a Bethlen Gábor Alap által folyósított 100 ezer forintos nevelési támogatást – vette észre a 444.
A portál azt írja, erről a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi törvény rendelkezik és az alap céljáról a szövegben az áll, „a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való – egyéni és közösségi – boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében” hozták létre. A főszabály az, hogy
azok vehetik fel, akik a határon túli területeken magyar nyelvű képzésben részesülnek.
A Napunk szerint a szlovákiai óvodák nemzetiségi adatai alapján kiderült, számos dél-szlovákiai, hivatalosan magyar tannyelvű óvodába járnak szlovák nemzetiségű gyerekek, a statisztikák szerint a számuk 2000 körül van. Vannak olyan intézmények is, ahol elvileg már többségben vannak a szlovák gyerekek, így kérhetnék is, hogy minősítsék át az óvodát szlovák tannyelvűvé, de ezt több esetben nem teszik meg. A beszámolók alapján a jelenség egyik oka az:
a szlovák szülők között elterjedt a híre, hogy a magyar óvodákba vagy osztályokba járó gyerekek a magyar államtól évi 100 ezer forintot kapnak.
Ezért a szülők akkor sem kérik, hogy változtassák szlovákra az óvoda hivatalos tanítási nyelvét, ha ott már alig van magyar gyerek, és az óvónők is szlovákok.
Az adatok összesítése után a Napunk több kérdést is megfogalmazott a Bethlen Gábor Alap felé, de eddig nem kapott választ.