Az Ukrajna által minden előzetes egyeztetés nélkül bevezetett olajszállítási blokád nyomán kialakult helyzetről egyeztettünk ma telefonon Valdis Dombrovskissal, az Európai Bizottság alelnökével - közölte egy péntek délutáni bejegyzésben a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter szerint a beszélgetés során világossá vált, hogy nem egyféleképpen ítélik meg az ukrán döntés természetét és annak következményeit. Egyben ismertette a magyar kormány álláspontját, miszerint az Európai Bizottságnak nem szabadna hagynia, hogy egy tagjelölt ország packázzon két tagországgal és veszélyeztesse azok energiaellátásának biztonságát. Az ukrán döntés kész helyzet elé állított két tagországot, ami nem éppen elfogadható viselkedés egy tagjelölt ország részéről. Ezen döntés nyomán továbbá a keleti irányú olajimportunk harmada került veszélybe, Szlovákia esetében pedig ez az arány majdnem 45 százalék. Meglátásunk szerint Ukrajna ezen intézkedése sérti az EU–Ukrajna társulási megállapodást is - magyarázta a tárcavezető.
Ukrajna kész tárgyalni az EU-val az orosz kőolaj tranzitjáról Energiaár-robbanás és áramhiány jöhet Magyarországon a Barátság kőolajvezeték leállítása miattEgyben jelezte az Európai Bizottság alelnökének, hogy az eddigi tapasztalatok alapján Horvátország nem megbízható tranzitország, mivel a horvátok a háború kitörése után az európai piaci átlagok sokszorosára emelték a tranzitdíjat, nem engedték a hosszú távú kapacitáslekötéseket és az sem világos, hogy a rajtuk keresztül haladó vezeték pontosan mennyi kőolajat tud szállítani. A Bizottság által kért részletes információkat ma reggel a testület rendelkezésére bocsátottuk és az alelnökkel abban maradtunk, hogy folyamatos munkakapcsolatban maradunk a helyzet mielőbbi megnyugtató megoldása érdekében - zárta posztját Szijjártó Péter.