;

aranyérem;portré;tekvondo;párizsi olimpia 2024;Márton Viviana;

Márton Viviana a női tekvondósok 67 kilogrammos versenyének eredményhirdetésén a 2024-es párizsi nyári olimpián

- „Tehetséges és jó értelemben vett őrült” – Kicsoda Márton Viviana, aki látszólag a semmiből lett a magyar tekvondó történetének első olimpiai érmese?

A mindössze 18 éves magyar bajnok és az ikertestvére – aki ugyancsak nagy sikereket ér el a sportágban – Tenerifén született. Az egész család magyar, 2018-ban pedig azért költöztek Madridba, mert a lányok már tízéves koruk előtt tudták, az álmuk, hogy olimpiai bajnokok legyenek.

Pénteken hatalmas meglepetésként a 18 éves Márton Viviana a magyar tekvondó történetének első olimpiai érmét szerezte meg, miután aranyérmes lett a 67 kilogrammos súlycsoportban. Ezzel Egerszegi Krisztina és Ónodi Henrietta után a harmadik legfiatalabb olimpiai bajnokunk lett.

Márton Viviana 12 éves kora óta Madridban él, de Tenerifén született, ezért az olimpiai bajnoki cím megszerzése után a magyar mellett a Kanári-szigetek zászlajával is ünnepelt, majd percekig táncolt a páston. Az egész családja magyar, így ikertestvérével, Luanával kizárólag magyar színekben versenyeznek, 2024 elején pedig az UTE le is igazolta őket.

„Luana minden meccs előtt elmondta, hogy figyeljek oda, legyek erős és gyors, végig koncentráljak és azt, hogy én vagyok a legjobb” – idézte fel az MTI-nek az olimpiai bajnok. A döntő utáni ünnepléséről elárulta,

„nagyon szeretem, ha mindenki megőrül és táncol velem. Főleg ebben a pillanatban. Ebben táncolni kellett.”

A lányok édesapja, Márton Zsolt a Telexnek korábban elmondta, Luana nagyon tehetséges volt a futballban is. 12 évesen már a felnőtt csapat edzéseire vitték fel, hogy fejlődni tudjon, mert a korosztálya mellett ellépett. Az első versenyüket futásban nyerték meg. A tekvondó mindkét lánynak megtetszett, de a fordulópontot 2016 hozta el, amikor egy bemutatóedzésen részt vettek Tenerifén.

Az az álmuk, hogy olimpiai bajnokok legyenek. Még nem voltak 10 évesek, már akkor kijelentették ezt. Úgy döntöttünk, hogy 2017-ben felszámoljuk az addigi tenerifei életünket, és ezért az álomért 2018-ban Madridba költözünk

– mesélte az apa. Ezt követően a testvérpár a világ egyik legjobb tekvondó-klubjához, a Hankuk Internacionalhoz került.

Viviana tavaly junior Európa-bajnokságot nyert, az olimpiai kvótát márciusban a szófiai kvalifikációs versenyen szerezte meg. A mindössze 12. kiemelt versenyző már elsőre komoly kihívással került szembe a riói és tokiói játékok elefántcsontparti bronzérmesének, Ruth Gbagbinak a személyében. A döntő menetben tudta kiharcolni a továbbjutást, majd a negyeddöntőben az amerikai Kristina Teachoutot győzte le 2-1-re. Az elődöntőben parádés teljesítménnyel verte a belgák első kiemeltjét, a tavaly Grand Prix-győztes, 2022-ben világbajnok Sarah Chaarit. A döntőben a 22 éves szerb Aleksandra Perisic várt rá, aki a 2022-es világbajnokságon ezüstérmet nyert és két Európa-bajnokságon állt már dobogóra. A fináléban végül magabiztosan, mindkét menetet megnyerve 2-0-ra győzött.

Az aranyérmes Márton Viviana és finn edzője, Suvi Maarika Mikkonen

„Mindegyik meccs nehéz volt. Az első sem volt könnyű, figyelni kellett, de a második és a harmadik mérkőzés volt a legkeményebb és a harmadikon fáradtam el a legjobban. Az amerikai lány hasonló stílusú volt, mint én, a belga elleni elődöntőben pedig nagyon fontos pillanatok voltak és nem hibázhattam egyet sem” – idézte fel. Hozzátette, a fináléban érezte, hogy erősebb szerb riválisánál, aki nem tudott vele mit tenni.

„A finálé volt a legkönnyebb, de oda kellett állnom rendesen és nem nyugodhattam meg egy pillanatra sem.”

Elárulta, hogy azért is örül a sikernek, mert így Magyarországon is növekedni fog a tekvondó népszerűsége.

Nővérével közös edzőjük, a korábbi kiváló versenyző finn Suvi Mikkonen tanítványa olimpiai sikerét úgy foglalta össze,

„Vivianán már régóta látszik, hogy nagyon sok van benne. Tehetséges és jó értelemben vett őrült.”

A tavaly világbajnoki címet nyert Luana a mostani játékokról lemaradt, de a helyszínen szurkolt testvérének, és edzőpartnerként végig segítette őt. Mint mondta, a 2028-as olimpián már ott akar lenni, sőt, aranyat szeretne.