;

egészségügy;Magyarország;pénz;per;betegellátás;miskolci kórház;sugárterápiás gépek;

Miskolci kórkép. A betegek látták a jogellenes döntés kárát

- Egymilliárdos pert vesztett a miskolci kórház a sugárterápiás cég elleni harcban, most a betegellátásra szánt pénzből kellene fizetnie

Információink szerint az egészségügyi intézmény a végrehajtás felfüggesztését kérte a Kúriától.

Közel egymilliárd forintot és annak hat évnyi kamatait kell kifizetnie kártérítésként a Borsod-Abaúj Zemplén Vármegyei kórháznak, miután jogerősen elvesztette azt azt csatát, amelyben a sugárterápiát üzemeltető céget próbálta kiszorítani az intézményből. Információink szerint a kórház a végrehajtás felfüggesztését kérte a Kúriától arra hivatkozva, hogy zavart okozna a betegellátásban, ha ezt az összeget a végrehajtó leemelné a számlájáról.

Csaknem hatévnyi pereskedés után idén júniusban döntött jogerősen a Debreceni Ítélőtábla a kórház és a Medcenter Kft. perében. Ez az az ügy, amelyben a felek erőpróbája alatt egy bank működő sugárteriápás gépet foglalt le, de

az is előfordult, hogy az ellátandó daganatos betegek egy része a rendelt időben nem kaphatott kezelését, mert a felek közt mérgesedő vita miatt időnként csökkent kapacitással működött a szolgáltatás.

Az ügy előzménye, hogy még 2017-ben a kórház akkori vezetői szorongatni kezdték a sugárterápiát szolgáltató vállalkozást. A Medcenter Kft. 2006-ban kötött 15 évre szóló megállapodást, amelyben azt vállalta, hogy két új lineáris gyorsítót és egy CT-t telepít, azokat üzemelteti és karbantartja.

A bonyodalom első mozzanatként a kórház élére 2017 áprilisában kinevezett Tiba Sándor egy gazdasági átvilágítás után, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) illetékeseinek szóbeli jóváhagyásával leállította a szolgáltató már befogadott számláinak kifizetését. Tiba Sándort később leváltották, ekkor a Népszavának a történteket úgy idézte fel, hogy

egy olyan értekezleten született döntés a nem fizetésről, ahol az egészségügyért felelős államtitkár, illetve az ÁEEK főigazgatója is részt vett.

 „Az egyeztető megbeszélés után egyszer még telefonon is rákérdeztem, fizessek vagy sem. Megerősítették, hogy ne, bár azt is hangsúlyozták, hogy természetesen a saját felelősségemre nem fizetek.”

Ezt követően a kórház 2017 augusztusától nem fizetett a vállalkozónak. Még 2018 elején a választásokhoz közeledtével az egészségpolitika is szorgalmazta, hogy lehetőleg peren kívül szülessen megállapodás a felek között. Erről az időszakról kérdésünkre a kórház jelenlegi megbízott főigazgatója – egy közelmúltban küldött válaszában – úgy emlékezett meg: „Az intézmény a megegyezési szándék és fizetőképesség alátámasztására nyitott ügyvédi letétet, amelyet, látva a kialakult jogvita bonyolultságát és az egyeztetés sikertelenségét, mintegy 6 hónap elteltével megszüntetett.”

Miután a vállalkozó nem jutott a kórháztól bevételhez, nem tudta fizetni a beruházási hitelét sem, 2018 márciusában a Raiffeisen Bank zálogjog bejegyzéssel látta el a daganatos betegek kezeléséhez használt sugárterápiás gépet. Egy idő után munkabért sem tudott fizetni az sugárterápiás központ szakdolgozóinak, orvosainak, így 2018 decemberben rendkívül felmondással élt.

A kórház ezt elfogadta, átvette a központ munkatársait, a szolgáltatót viszont kizárta, de tovább használta a gépeit.

A vállalkozó 2019-ben bírósághoz fordult, a per idén júniusban jogerősen lezárult, a kórháznak ezért most mintegy egymilliárd forintot és a kamatait kell kifizetnie a Medcenternek. Ezt azonban a kórház nemigen tudja másból kiegyenlíteni, mint a betegellátásra szolgáló havi összegből, ami nehézségekbe ütközhet, hiszen az intézmény gazdasági igazgatója, Somogyi Alíz a Magyar Kórházszövetség mátraházi, májusi konferenciáján, hosszan ecsetelte, hogyan jutottak a korábbi „példás gazdálkodóból” januárra 6,5 milliárdos eladósódásig.

Lapunk a vesztes perről kérdéseket küldött a Belügyminisztériumnak és Révész János országos kórházi főigazgatónak, aki a Medcenter Kft.-vel zajló pereskedés idejének közel hat évéből ötben főigazgatóként maga irányította a Borsod-Abaúj Zemplén Vármegyei kórházat, vagyis kétszeresen is illetékes. Arról érdeklődtünk: törekszenek-e személyes felelősség megállapítására azok után, hogy a jogerős ítélet arra is enged következtetni, hogy a szolgáltatóval zajló jogi vita hibás menedzsmentdöntések sorozatának a következménye? Ha igen, ez jelenthet-e pénzügyi felelősségvállalást is, ha igen milyen mértékben? Kap-e a kórház az összeg kifizetéséhez segítséget a költségvetéstől vagy azt a betegellátásból kell lefaragnia az intézménynek?

Konkrét kérdéseinkre érdemi választ egyetlen helyről sem kaptunk. 

Maga a pert vesztő intézmény küldött egy levelet, amelyben visszaidézi saját szemszögéből a pereskedés történetének néhány mozzanatát. Többször kerestük a Medcenter Kft. ügyvezetőjét, ő sem reagált a megkereséseinkre.

Kórtörténet szövődményekkel

A 2000-es évek elején a miskolci volt a legrosszabbul felszerelt hazai onkológiai központ. A megyei önkormányzat ekkor – írta korábban a HVG – saját erőforrásokból új sugárterápiás eszközöket vásárolt. Az új lineáris gyorsító munkába állítása után jelentősen javult a rákos betegek ellátásának minősége, a készülék reggeltől gyakran éjfélig üzemelt. A megnövekedett forgalom miatt 2005-ben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár még két új besugárzó készülék működtetésének finanszírozásához adott finanszírozást. Az önkormányzat ekkor döntött úgy, hogy magánvállalkozó-közreműködőt vonjanak be a projekt végrehajtásához. Több sikertelen pályázat és számos jelentkező lemorzsolódása után csak a Medcenter Kft. adott be ajánlatot, másfél milliárdos fejlesztést vállalva.

Meglehet, hogy a beteg­ellátásra kapott pénzből kell fizetnie a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórháznak

A szerződés aláírását követően az új sugárforrásokat a vállakozó bankhitelből vásárolta meg. A megkötött szerződésben a Medcenter két új lineáris gyorsító és egy CT telepítését, a gépek 15 éven át tartó üzemeltetését, javíttatását és a működtetéshez szükséges szakorvosok, fizikusok, asszisztensek foglalkoztatását valamint a szerződés lejártával a készülékek névleges térítés ellenében történő átadását vállalta. A beruházás 2008-ra készült el, ez időponttól az onkológiai központ vezetését a kórház urológus képzettségű szakmai igazgatója látta el, csak 2014-től került szakmai vezető az onkológiai központ élére, Révész János személyében, aki főigazgatói kinevezésééig látta el a feladatot. A kórház és a vállalkozó közötti szerződés több alkalommal is módosították.

Nem látják még pontosan előre az estét.