Nemzetgazdasági Minisztérium;Nagy Márton;akkumulátorfeldolgozó üzem;

- Az akkugyártás után az Orbán-kormány új célja az akku-újrahasznosítás, a Mol is beszállna, még idén döntenek

Nagy Márton erről a koreai SungEel HiTech vezetőjével tárgyalt. A cégcsoport magyarországi vállalatának két telephelye, a szigetszentmiklósi és a bátonyterenyei akkubontók egyaránt hírhedté váltak.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán hivatalában fogadta Yi Kang Myung-ot a koreai SungEel HiTech Co. első számú vezetőjét és kollégáit, akiket Hong Kyu Dok a Koreai Köztársaság magyarországi nagykövete kísért el a találkozóra. A megbeszélésen a felek folytatták az elektromos járműiparhoz kapcsolódó akkumulátoripar nemzetközi helyzetéről, valamint az ágazat előtt álló kihívásokról és a zöld átállásban rejlő lehetőségekről szóló tárgyalásokat - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint Nagy Márton kiemelte: Magyarország már ma is élen jár a high-tech akkumulátorgyártásban, hiszen az ország GDP arányos exportja az akkumulátorok és akkumulátor alkatrészek terén már ma is meghaladja az 5 százalékot, amellyel listavezető az uniós országok között. A miniszter hozzátette, hogy fontosnak tartja az olyan cégekkel való kapcsolatfelvételt, mint a SungEel, mert az akkumulátor-feldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása jelenleg hiányzó iparág Magyarországon és egész Európában.

A koreai SungEel HiTech cégcsoportnak sikerült először nagy mennyiségben visszanyerni a használt lítium-ion akkumulátorokból származó nyersanyagokat. A közlemény szerint a cég az akkumulátorok újrahasznosításán túlmutatóan aktívan támogatja a "fenntartható, környezetbarát akkumulátor újrahasznosítási technológiák használatát", valamint törekszik az akkumulátorokban lévő újrahasznosítható anyagok arányának növelésére is.

A nemzetgazdasági miniszter közölte, legkésőbb 2027-ig gondoskodni kell arról, hogy Magyarországon a világ legjobb technológiája álljon rendelkezésre, amely biztonságos és környezettudatos megoldást biztosít a nagy mennyiségű használt akkumulátor újrahasznosítására, a feldolgozott akkumulátorokból kinyerhető hasznos nyersanyagok újrafelhasználásra.

Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, még idén el kell dönteni, hogy mely vállalatok, mely helyszíneken kezdhetik meg a beruházások megvalósítását 

- tette hozzá.

Az akkumulátorok újrahasznosítása kapcsán a Mol-csoport is aktívan érdeklődik üzleti lehetőségek iránt. Tekintve, hogy a hulladékgazdálkodási koncesszió jogosultja a Mol, ez természetes kapcsolódási pontot jelent számára. A gazdasági együttműködés a Mol-csoport és egy világszinten jelentős akkumulátor feldolgozó és újrahasznosító vállalat között kölcsönösen előnyös lehet a magyar gazdaság számára - olvasható az NGM közleményében.

A SungEel HiTech-el való újabb tárgyalások némileg elgondolkodtatóak annak fényében, hogy a céghez köthető eddigi létesítmények sem voltak mentesek a problémáktól. A SungEel Hitech Hungary Kft. szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozó üzemében tavaly március 14-én történt balesetben például két ember vesztette életét. Tűz ütött ki a létesítményben, két alkalmazott pedig olyan súlyos égési sérüléseket szenvedett, hogy nem tudták őket megmenteni. A Pest Vármegyei Kormányhivatal a történtek miatt 10 millió forintos bírságot szabott ki a cégre súlyos veszélyeztetést okozó munkavédelmi mulasztások miatt.

Ugyancsak a SungEel HiTech Hungary Kft.-hez tartozik a bátornyterenyei akkumulátor-feldolgozó, amelynek működését tavaly augusztusban határozatlan időre felfüggesztették, ugyanis a gyár sorozatosan megszegte a működéssel és hulladékgazdálkodással kapcsolatos előírásokat. Hat alkalommal összesen közel százmilliós bírságot szabtak ki rá, azonban minden hatástalan volt. A vállalkozás rendszeresen megsértette a hulladék telephelyen belüli elhelyezésére vonatkozó előírásokat, nem megfelelően vezette a dokumentációt, de előfordult az is, hogy az engedélyezettnél több hulladékot dolgozott fel. Bátonyterenyén történt már robbanás is, többen pedig mérgezést kaptak a hulladékok nem megfelelő tárolása miatt. A létesítményben elsősorban a gödi Samsung SDI és a komáromi SK Battery gyárainak selejtes akkumulátorait dolgozzák fel, évente közel 28 ezer tonnányit. A bátonyterenyei feldolgozót végül idén júniusban indították újra, a kormányhivatal ígérete szerint szigorú hatósági kontroll mellett.

A jegybanknál eközben a nemzetgazdasági miniszter szerint „küklopsz üzemmódban vannak”, csak az infláció érdekli őket.