A sajtóban megjelent félrevezető és egyoldalú híresztelésekkel ellentétben a magyar állam a piaci árakhoz képest kedvezőbb áron jut a XXI. századi igényeknek megfelelő, modern irodakomplexumokhoz, minden esetben betartva a felelős gazdálkodás alaptörvényi és törvényi kritériumait is – fogalmazott csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Kiemelték, hogy a zuglói Dürer Irodaház, a Bosnyák téri Zugló Városközpont Irodaház, valamint a Kopaszi-gát melletti Budapart Irodaház esetében az átlagos négyzetméterár nettó 1 785 878 forint, ami – állítják – már önmagában nézve is kifejezetten előnyös árnak minősül a fővárosi piacon.
A Válasz Online cikke alapján lapunk is beszámolt arról még májusban, hogy az említett három irodaház állami megvásárlásánál az elmúlt 35 év legnagyobb ingatlanpanamája sejlik fel: „összesen mintegy 350 ezer négyzetméternyi irodaterületről szól az a felülről szervezett, államkapitalista jellegű, három lépésből álló ingatlanmutyi-sorozat, amelynek keretében 580-600 milliárd forint landolhat NER-közeli üzletembereknél”. A portál szerint a Dürer Park irodaházainál a fő kedvezményezett Tiborcz István, a miniszterelnök veje, illetve az Orbán Viktor kötélbarátjaként ismert Garancsi István. A Bosnyák téri projekten Balázs Attila, a NER térkő- és kavicsügyi új üstököse nyer nagyot, a Budapartnál pedig újra Orbán Ráhel férje és Garancsi István bukkan fel, kiegészülve Hernádi Zsolt Mol-vezérrel. Az ingatlanvásárlásokról titkos kormányhatározatok alapján döntöttek.
Ezzel szemben a tárca most azt állítja, hogy a vásárlás előtt áttekintették a budapesti irodapiacot „az ár, a lokáció és a zöld, energiahatékonysági szempontok szerint”. – Ennek alapján megállapítható, hogy az átlagár alacsonyabb, mint a piaci ár, ráadásul az irodakomplexumok jobb lokációval, energiahatékonyabb működéssel rendelkeznek, mint a piacon elérhető és a kormányzati igényeket nem kielégítő alternatívák. Ez többek közt magasabb fokú és különleges biztonságtechnikai felszereltséget és IT rendszereket, vagy például a titkos ügyiratok kezeléséhez alkalmas infrastruktúrát jelent – hangsúlyozták.
A közleményben azonban igencsak magyarázkodásnak tűnik, hogy hosszasan írnak arról, hogy miért nem éri meg a régi, elavult épületek felújítása, amely szerintük csak „tovább drágítja az állam működését”. – A költözés következtében csökken és rendszerszinten is alacsonyabbá válik a rezsiköltség, biztonságosabban és olcsóbban védhető objektumok jönnek létre, miközben a dolgozók a XXI. század követelményeinek megfelelő irodákban dolgozhatnak. A beruházás jelentősen könnyíti majd a költségvetés működési kiadásait, mindezt úgy, hogy érdemben hozzájárul majd a kormányzat fenntarthatósági, zöld, azaz klímapolitikai vállalásainak eléréséhez is – olvasható, s feltehetően a végére került a lényeg, az értékes belvárosi ingatlanok kiárusításának terve: „Jelentős ingatlanállomány szabadul fel Budapest belvárosában, amely egyrészt oldja a túlzott központi kerületi kormányzati koncentrációt, továbbá kiváló hasznosítási lehetőségekkel rendelkezik, ami szintén javítja a projekt megtérülését.”
Az elmúlt 35 év legnagyobb ingatlanpanamája sejlik fel: 580 milliárd forintot fizet az Orbán-kormány három ingatlanprojektértAz Orbán-kormány rekordköltséggel járó ingatlanügyletei miatt Magyar Péter feljelentést ígért, és a százmilliárdokból inkább a lepusztult egészségügyet fejlesztené. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban a csütörtöki kormányinfón közölte, „a kormány nagyjából a piaci árnak megfelelő szinten vesz irodaházakat”, így ő nem gondolja, hogy az állam rossz üzletet kötne.
Fónagy János megmagyarázta, miért jó üzlet 580 milliárddal kitömni Tiborcz István körét egy kormányzati negyedértMagyar Péter megtalálta a pénzt az egészségügy valódi fejlesztésére, az Orbán-kormány gyanús ingatlanügyleteitől venné el a milliárdokatAz Orbán-kormány perre készül, minden menekültnek adna egy egyirányú brüsszeli jegyet – Kormányinfó ünnep után percről percre