;

Tihany;Lánczi Tamás;Transparency International Magyarország;Ligeti Miklós;Tranzit Fesztivál;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

Lánczi Tamás

- Ennek a játéknak mostantól vége – Lánczi Tamás nyíltan megfenyegette Ligeti Miklóst, a korrupció ellen küzdő Transparency International Magyarország jogi igazgatóját

A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke elvileg vitára ült le tihanyi fideszes fesztiválon, a Tranziton,  de nem hagyott kétséget afelől, hogy magát az államhatalom képviselőjének képzeli. 

„Azt értsétek meg, hogy ti nem álltok a magyar állam felett. A magyar állam legitimitása megkérdőjelezhetetlen. (…) A saját magatok által teremtett legitimitásba próbáltok kapaszkodni. Abba, hogy ti valamiféle nemes célokért küzdötök. Az a helyzet, hogy ennek a játéknak mostantól vége. Nektek válaszolni kell ezekre a kérdésekre” – idézte a Telex, hogy mit mondott Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke Ligeti Miklósnak, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatójának szombaton a tihanyi Tranzit Fesztiválon.

Ligeti és Lánczi között a független sajtó kizárásával alkalmanként bekiabáló fideszes közönség előtt igen feszült hangulatú vita folyt, miután a tavaly felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indított” az Átlátszó mellett a Transparency International Magyarország (TI) ellen is. Az állami szerv egy hatoldalas levelében 62 kérdést tett fel a TI-nek, a „külföldről származó támogatás” felhasználásával kapcsolatban, mivel szerinte a TI a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat.

Ligeti Miklós

Ligeti Miklós elmondta, hogy a TI panaszt tett az Alkotmánybíróságnál a szuverenitásvédelmi törvény miatt. Lánczi Tamás szerint azonban máig semmilyen hivatalos intézmény nem mondta ki, hogy alkotmányellenes lenne a törvény. „Attól mert számotokra ez a törvény nem kedves, ez a törvény jelenleg hatályos.” Bár a TI jogi igazgatója azzal érvelt, hogy a szuverenitásvédelmi törvény alaptörvény-ellenes, és mivel érvénytelen normának tartják, nem kötelesek teljesíteni, Lánczi azonban  a fideszes közönség nagy tetszényilvánítása mellett ellentmondást nem tűrő hangon válaszolt:

– Ez a ti véleményetek. Ti most egy állami szervvel kerültetek szembe, nem egy másik civil szervezettel vitatkoztok. Most nem ti kérdezitek fel az államot, hanem a hivatal kérdez fel titeket. Tudom, hogy ez furcsa, tudom, hogy ez kellemetlen, szokatlan, erre nem voltatok felkészülve, de ettől még ezeket az adatokat szolgáltatni kell

– adott ultimátumot.  Ligeti a vitában a fenyegetés ellenére feltette a kérdéseit: „Szuverén-e az a polgár, akit a saját választott kormánya nem tekint partnernek, nem tekint kellően felelősnek, hiszen kérdés és felhatalmazás nélkül elveszi a pénzét, és eltitkolja, hogy mire költi. (…) Szuverén tud-e lenni az a magyar polgár, aki nem jut hozzá azokhoz az információhoz, hogy az ő adófizetői pénzéből miért vásárolnak 300 milliárd forint értékben lélegeztetőgépet, ami a kutyának sem kell, és kacatként pusztul?” A TI szerint a magyar emberek szuverenitását veszélyeztette például a letelepedési kötvény is, amellyel 20 ezer ismeretlen hátterű orosz és kínai állampolgár jutott magyar papírokhoz.

Miközben Ligeti Miklós sokat beszélt a korrupcióelleni közdelemről, arról, hogy a kormány „azért nem jut hozzá az uniós forrásokhoz, mert Magyarországon nagyon súlyos korrupciós problémák vannak, mert ez egy korrupt rezsim”. Lánczi Tamás következetesen azt hajtogatta, hogy vitapartnere, akit ő az állam nevében akar számon kérni kétségbe vonja annak a kormánynak a legitimációját, amely „több tiszta és fair választáson is felhatalmazást nyert a választóktól”. A korábbi fideszes propagandista Lánczi az Európai Bizottság és az Európai Parlament által is kifogásolt, az uniós jogrenddel ellentétes Szuverenitásvédelmi Hivatalról is magas lóról beszélt: „Nem szeretnék arról vitát nyitni, hogy az általam vezetett hivatalra szükség van-e, vagy nem”

– Magyarország azért áll az utolsó helyen az uniós országok között, mert itt nem küzdenek tisztességesen a korrupció ellen – mondta a TI jogi igazgatója, mire a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke manipulatív és végtelenül hamis képet sugárzónak nevezte az Európai Bizottság döntését előkészítő anyagban a hazánkat sereghajtónak bemutató korrupció-érzékelési indexet. Ligeti Miklós itt azonban arra is rámutatott, hogy a szuverenitásvédelemre megvannak régóta a hivatalos szervezetek: ilyen például a titkosszolgálat vagy a rendőrség.

A Tisza Párt elnöke hiába várta Takács Pétert, az államtitkár azt üzente, hogy nem tud menni a tihanyi fideszes fesztivál, a Tranzit miatt.